Açık Emar Neden İstenir?

açık emar neden istenir radyoloji doktoru sonuç inceliyor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bilgilendirme

Bu sayfa yalnızca bilgilendirme amacı taşımaktadır; Açık Emar Hastanemizde hizmet sunulmamaktadır.
Açık emar neden istenir? sorusu, ilk defa emar operasyonu yaptıracak kişilerin merak ettiği durumlardan biri olabilir. Doktorunuzla yaptığınız muayene sonrasında açık emar istenme sebepleri, kimlere açık emar uygulanır ve daha fazlası detaylarıyla makalemizde…

Açık Emar Nedir?

Emar operasyonu, vücuttaki iç organların üç boyutlu görüntülemesine imkan sunan testtir. Organlar, dokular, yumuşak doku, kemikler ve sinirlerdeki rahatsızlıkların kolaylıkla tespit edilmesini sağlamaktadır. Emar taraması, iki ucu açık tüpe benzeyen emar cihazı içerisinde gerçekleştirilmektedir. Ancak hem açık emar hem de kapalı emar olarak iki seçeneği bulunan prosedürde iki farklı cihaz kullanılabilir.

Kapalı emar, yarım ay şeklinde olup etrafı tamamen kapalı bir makinedir. Bu cihaz içerisine girdiğinizde hareket alanınızın kısıtlandığını hissedebilir ve endişelenebilirsiniz. Açık emar cihazı, daha fazla hareket alanına sahip olup etrafı açık bir makineye sahiptir. Yanları açık emar cihazı sayesinde kendinizi kapana kısılmış gibi hissetmezsiniz. Bu nedenle kapalı alan korkusu olan kişilerde, fazla kilolu kişilerde veya çocuklarda açık emar daha sık tercih edilmektedir. Prosedür olarak aynı işlemlerin yapıldığı açık emar ve kapalı emar uygulamasında, vücuttan dakikalar içerisinde birçok görüntü alınmaktadır. Alınan görüntüler bilgisayar ortamında birleştirilerek üç boyutlu hale getirilmektedir.

Vücuttaki görüntülerin alınması sayesinde, tarama yapılan bölgedeki hastalıklar, tümör ve kanserli dokular tespit edilebiliyor. Hastalığın doğru tespitinde büyük öneme sahip olan emar uygulaması, doğru tedaviye de olanak sunmaktadır. Bu sayede erken teşhis ve doğru tedavi sağlanarak hastalığın daha hızlı gerilemesi sağlanabilir. Dilerseniz, açık emar hakkında daha fazla bilgi için bir sonraki başlığımıza göz atabilirsiniz.

Açık Emar Neden İstenir?

Emar taraması öncesi, doktorunuzla yapacağınız bir ön muayene olacaktır. Muayene esnasında doktorunuzun bulgular tespit etmesi veya semptomlarınızın bulunması ile emar çekimi istenebilir. Bazı durumlarda ilaçların hastalığa etkisi veya hastalığın evresinin tespiti için de mr taraması isteyebilmektedir. Açık emar ve kapalı mr olarak iki çeşiti bulunan görüntüleme testinde hastalıkların net tanısı konulabilir.

Açık emar neden istenir?

  • kapalı alan korkusu (klostrofobi)
  • fazla kilolu olmak (120 kilo ve üstü)
  • bebeklerde ve çocuklarda mr uygulaması

Açık mr çeken hastaneler, bahsedilen durumların varlığında operasyonun açık emar cihazında yapılmasını sağlayabilir. 120 kilodan fazla olan kişilerde kapalı mr cihazı içerisine girmek sıkıntı olabileceği için açık emar görüntüleme için tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda bebek ve çocuklarda kapalı alan nedeniyle endişe oluşabilir. Çocukların korkmaması ve sabit durabilmesi adına açık mr tercih edilebiliyor. Hareket alanı daha fazla olduğu için kapalı alan korkusu olan kişiler de sıklıkla açık emar olan hastaneleri tercih etmektedir. Bu sayede istediğinde cihazdan çıkabilecek olmak ve açık alanda olmak kişinin endişelerini azaltacaktır. Bahsedilen durumların varlığında, doktorunuzla yapacağınız ön görüşme sonrası yarı açık mr çekimine karar verilebilir. Dilerseniz, Açık MR ve Kapalı MR Arasındaki Farklar yazımızdan, emar çeşitleri arasındaki farkları daha detaylı inceleyebilirsiniz. Açık mr neden istenir? içeriğimizden, açık emarın kimlere uygun olduğu hakkında bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaştık. Doktorunuzla yapacağınız muayenede uygun bulunması durumunda açık emar taraması yaptırabilir, operasyonu tamamlayabilirsiniz.

 

Sonuç

Açık mr uygulaması, hastalıkların erken tanısı ve tedavisinde sıklıkla kullanılan popüler bir tanı yöntemidir. Ayrıntılı ve net görüntülemeye olanak sağlayan açık mr cihazı ile kapalı alan korkusu olan veya fazla kilolu kişiler rahatlıkla tarama yaptırabiliyor. Aynı zamanda açık mr fiyatlarının kapalı emar uygulaması ile aynı olması da uygulamanın avantajlarından biridir. Açık emar olan hastaneler arasında olan Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde rahat bir emar taraması geçirebilirsiniz. Açık emar görüntüleme merkezi içerisinde yapacağınız işlemler hızlı şekilde tamamlanarak, en kısa sürede mr sonuçlarınıza kavuşabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alarak, açık mr çekimi için ön muayene yaptırabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Açık emar kaç dakika sürer?

Açık mr operasyonu, işlemin yapılacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Açık emar uygulaması bölgesel taramalarda 25 – 30 dakika kadar sürmektedir.

Açık mr ve kapalı mr arasındaki farklar nelerdir?

İki operasyon arasındaki temel fark uygulamanın kullanıldığı tarama cihazından kaynaklıdır. Kapalı mr cihazı silindire benzeyen kapalı bir makinede yapılırken, açık mr cihazının etrafı açıktır. Bu sayede daha fazla hareket alanı sunar ve kapalı alan hissi yaratmaz.

Açık MR fiyatları 2022 fiyatı nedir?

Açık mr fiyatları, uygulamayı yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak mrg uygulaması, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Açık mr fiyatlarına Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı iletişim hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣