Gastrik bypass ameliyatı sonrası kansızlık ve demir eksikliği

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Kansızlık ve Demir Eksikliği

Gastrik bypass ameliyatı sonrası kansızlık ve demir eksikliği, tüp mide ameliyatından daha çok görülür. Özellikle erkeklere nazaran kadınlarda bu durum daha fazladır. Menopozdan sonra ameliyat olan kadınların çoğunda demir eksikliği meydana gelir. Peki neden kansızlık ve demir eksikliği meydana gelir? İşte detaylar…

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Kansızlık ve Demir Eksikliği Neden Olur?

Kişilerde, gastrik bypass cerrahisi sonrası kansızlık ve demir eksikliği görülmesi normal durumlardan biridir. Tüp mide ameliyatına göre bu işlemde daha çok demir eksikliği ve kansızlık sorunu görülür ve bu sorunu yaşayan kişiler daha çok kadınlardır. Demir eksikliğinin meydana gelmesi ise, ameliyat esnasında gerçekleşen değişimin yan etkisidir.

Gıdalardaki demirin büyük bir çoğunluğu ince bağırsakların ilk bölümünde emilim gerçekleştirir. Ancak gastrik bypass ameliyatı sonrası gıdalar emilimi sağlayamaz ve bu nedenden dolayı da demir eksikliği ortaya çıkar. Aynı zamanda bu cerrahi işlemde midenin belli bir kısmı alındığı için asit salgısında da azalma meydana gelir. Öte yandan protein emilimleri yaklaşık %50 oranında azalma yaşadığı için, ilerleyen zamanlarda kansızlığın ortaya çıkmasına da neden olur.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Kansızlık ve Demir Eksikliği Belirtileri

 • Baş ağrısı
 • Sürekli halsizlik ve yorgunluk
 • Saç dökülmesi
 • Soluk cilt rengi
 • Tırnaklarda kırılma
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Kulak uğuldaması
 • Buz ya da toprak yeme isteği
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma
 • Baş dönmesi

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Kansızlık Nasıl Önlenir?

Bu durumun önlenmesi adına öncelikle hastanın düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması gerekmektedir. Kansızlığa yol açabilecek mineral ve vitamin eksikleri henüz oluşmadan, sağlıklı besinler yeterli miktarlarda tüketilmelidir. Bu süreçte doktor tarafından verilen vitamin ve minerallar için takviye ilaçlar da kullanılabilir. Gıdaların dışındaki vitamin takviyeleri, kansızlık oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Demir Eksikliği Nasıl Önlenir?

Ameliyattan önce vitamin ya da mineral eksiklikleri var mı yok mu diye  anlamak adına kan tetkikleri yapılmalıdır. Demir, B12 ve folat eksikliği en yaygın olarak görülen maddeler arasındadır. Cerrahiden önce ilk olarak bu eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir ki ameliyattan sonra da yaşam kalitesi artsın. Ameliyattan sonra demir ve diğer vitamin – mineral seviyeleri düzenli olarak kontrol edilmeli. İlk 1 – 3 – 6 ve 12. aylarda, sonra da her 6 ayda bir tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Üstelik tam kan sayımını da gözden geçirmeyi unutmamalısınız. Kırmızı et, deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve sakatat gibi zengin gıdaları bol bol tüketmelisiniz.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Kansızlık ve Demir Eksikliği Tedavisi

Bu ameliyat sonrasında kansızlık ve demir eksikliği görülürse, diyet değişikliğine gidilmesi gerekmektedir. Diyet değişikliği ile birlikte demir seviyesinde de yükselme meydana gelir. Aynı zamanda yüksek dozlu vitamin takviyeleri almak hem demir eksikliği hem de kansızlığın tedavisinde oldukça faydalıdır. Eğer bu ve benzeri yöntemler işe yaramazsa, emilim azaltıcı mesafeye yeniden karışabilmek adına gastrik bypass ameliyatı revize edilebilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Kansızlık ve Demir Eksikliği İpuçları;

 • Gastrik bypass ya da obezite cerrahisi sonrası kansızlık ya da demir eksikliği daha çok kadınlarda meydana gelir.
 • Erkeklerde ya da menopoz sonrası kadınlarda demir eksikliği anemisi, gastrik bypass ameliyatı ile ilişkisiz olma ihtimali vardır.
 • Ameliyat öncesinde hem vitamin hem de mineral eksiklikleri tamamlanmalı.
 • Ameliyat sonrasında ise, demir seviyeleri düzenli olarak kontrol edilmeli.
 • Gastrik Bypass ameliyatı sonrası çok uzun bir zaman geçmiş olsa bile, demir eksikliği ve kansızlık meydana gelebilir.
 • Yaşam boyu hem demir hem de diğer vitamin – mineral seviyelerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gastrik bypass ile kaç kilo verilir?

Örnek verecek olursak, 120 kg ile ameliyata girmiş olan bir hasta 50 – 60 kg arasında bir kilo verir.

Kimler gastrik bypass olabilir?

Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastalar ya da vücut kitle indeksi 35 – 40 arasında olup, obezite ile ilişkili tip 2 diyabet, uyku apnesi ve hipertansiyon gibi problemleri olanlar bu ameliyata uygundur.

Mide bypass ameliyatı ne kadar sürer?

Ortalama 1.5 ila 2 saat arasında değişkenlik gösterir.

 

Avicenna Hastanesi Obezite Cerrahisi ve Dahiliye Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.