Tip 2 Diyabet Ameliyatı: Nedir? Nasıl Yapılır?

tip 2 diyabet ameliyatı parmaktan şeker ölçümü

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kan şekerinin fazla yüksekliği olarak tanımlanan diyabet hastalığı, metabolizmada meydana gelen bir bozukluktur. Kontrol altına alınamayan diyabet hastalıkları yaşamı fazlasıyla etkilediği için kötüye gitmeden tedavisi sağlanmalıdır. Tip 2 diyabet ameliyatı hakkında tüm merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

İçindekiler;

 • Tip II Diyabet Nedir?
 • Tip 2 Diyabet Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • Tip 2 Şeker Hastalığı Belirtileri
 • Tip II Şeker Hastalığı Tanısı
 • Tip 2 Diyabet ve Metabolik Cerrahi
 • Tip II Diyabet Ameliyatı Kimlere Yapılır?
 • Tip 2 Diyabet Ameliyatı
 • Tip II Diyabet Ameliyatı Kimlere Yapılır?
 • Diyabet Ameliyatı Fayda ve Riskleri

Tip II Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet bozukluğu, dünya çapındaki tüm vakaların yüzde 90 kadarını oluşturmaktadır. Yeterli insülin salgılandığı için kan şekerinin yükselmesi durumunda meydana gelir. Tip 2 ve Tip 1 farkı; Tip 1 şeker hastalığı 30 yaş altında insülin eksikliğinin olmasından meydana gelir, genetik temelli olmayabilir. Ancak Tip 2 şeker hastalığı çoğunlukla genetik temelli ve 40 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Tip 2 şeker hastalığı; göz bozuklukları, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi sorunları beraberinde getirebilmektedir. Tip 2 diyabet nedenleri arasında sıklıkla obezite sorunu görülmekle beraber vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişilerin çoğunda tip 2 diyabet de görülmektedir.

Tip 2 Diyabet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Tip II diyabet hastalarının %80-90’ı obezite adayı kişilerden oluşmaktadır. Hastaların çok büyük bir kısmı fazla kiloya sahiptir.
 • Diyabet cerrahisi, tip 2 diyabetinin çözümü ve tedavisinde uygulanan en etkili yöntemdir. Hastaya verilen ilaçlar genellikle hafif dereceli çözümler sunar.
 • Obeziteye bağlı gelişen tip 2 diyabet tedavisinde, bariatrik cerrahi önerilmektedir.

Tip 2 Şeker Hastalığı Belirtileri

Diyabet tanısı konmadan önce vücudunuzu dinleyerek, diyabet belirtileri taşıyıp, taşımadığını kontrol edebilirsiniz. Tip II Diyabet belirtileri arasında;

 • Sık sık idrara çıkma
 • Ağızda kuruluk
 • Çok su içme
 • Açlık hissi
 • Kuru ve kaşıntılı cilt yapısı
 • Eller ve ayaklarda uyuşmalar meydana gelmesi
 • Sıkça tekrarlayan enfeksiyonlar

Diyabet hastalığının belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda fazla kiloların sebep olduğu başka hastalıklar da belirtilerini hissettirebilir. Yukarıda bahsedilen maddelerin 2 veya daha fazlasını yaşıyorsanız, diyabet kontrolü için dahiliye uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Tip II Şeker Hastalığı Tanısı

Şeker hastalığı tanısı konulması için uygulanabilecek üç farklı yöntem bulunuyor. Yukarıdaki diyabet belirtileri bulunuyorsa, Avicenna Hastanesi İç hastalıkları bölümüne müracaat ederek bu testleri yaptırabilirsiniz;

 • HbA1c (glikozillenmiş hemoglobin)
 • Açlık şekeri
 • Tokluk şekeri

kontrol edilerek kan glukozu seviyesi kontrol edilir. Kan şekeri test sonucunun normal sayılması için açlık kan glukoz değeri 70-100 mg/ dl, tokluk kan glukoz değerinin 140 mg/ dl değerinin altında olması gerekmektedir. Bunlar dışındaki glukoz seviyeleri gizli şeker ve şeker hastalığı habercisi olabilir.

Tip 2 Diyabet ve Metabolik Cerrahi

Tip 2 şeker hastalığına sahip kişilerin, %80-90 oranında fazla kilolu olması, şeker hastalığı tedavisiyle metabolik cerrahiyi birleştiriyor. Diyabet hastalarının ameliyat süreçlerinde; yaş, kilo, insülin rezervi gibi başlıca değerlerin kontrolü sağlamaktadır. Genellikle Tip II diyabet hastalarının insülin rezervleri normalden hızlı biterek, vücutta organ kayıpları başlamaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi adına Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabet hastalarının erken teşhis ve tanısı büyük önem taşımakta.

Doktor değerlendirmesi sonrasında, ameliyat veya ilaçlı tedavi seçenekleri göz önüne alınır. Uzun vadeli en fazla faydayı sağlayacak şekilde şeker hastalığı tedavisine karar verilerek uygulanmaya başlanmalıdır. Şeker hastalığının tedavisinde ameliyat, beslenme ve psikolojik durum değerlendirmeleri yapılarak gerekli görülürse, Tip 2 diyabet ameliyatı tercih edilebilir.

Tip II Diyabet Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Şeker hastalığı ilaçlı tedavisinde insülin ve diğer ilaç tedavileri yeterli faydayı sağlayamadığı durumlarda bariatrik (obezite) cerrahisi yöntemlerine başvurulabilir. Kilo kaybıyla beraber kan şekerinin dengelenmesi için kilo verme ameliyatları uygulanabilir. Ancak obezite ameliyatı olabilmeniz için bazı kriterleri sağlıyor olmanız gerekmekte. Bunlar arasında;

 • Vücut ağırlığınız 100 kilonun üzerinde ise,
 • Vücut kitle indeksiniz 40 ve üzerinde ise,
 • Aşırı kiloya bağlı tansiyon, diyabet gibi sorunlar yaşıyorsanız,
 • Diyet ve sağlıklı beslenme programıyla istenilen kiloya inemediyseniz,
 • Psikolojik olarak kilo verme ve sağlıklı olma konusunda istekliyseniz.

Bariatrik ameliyatı olmaya adaysınız demektir. Diyabet ve obezite ilişkisi birbirine bağlı olarak arttığı için tek ameliyat sayesinde iki rahatsızlığı kontrol altına almak mümkündür.

Tip 2 Diyabet Ameliyatı

Diyabet cerrahisi ve metabolik cerrahi alanında en yaygın kullanılan ve onaylanmış operasyonlar, diyabet tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Diyabet tedavisi seçenekleri arasında;

Tip 2 Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 1. Gastrik Bypass (Gastrik Bypass):

  Gastrik bypass işlemi, diyabet rahatsızlıklarının tedavisi sürecinde etkili olmaktadır. Bu ameliyat türünde, yiyecekler midenin çoğunu ve ince bağırsağın üst kısmından geçmeden, sindirilmesi sağlanmaktadır. Diyabet (şeker) ameliyatı sonrasında, şeker hastalarının  %80’inde önemli derecede kilo kaybı olduğu gözlemlenir. Tip 2 diyabetin sahip hastalarda uygulanan gastrik bypass, uzun vadede büyük oranda olumlu sonuç vermektedir.

  Mide bypass ameliyatı olduktan sonra şeker hastalığının iyileşmesi, ameliyattan hemen sonraki günlerde başlar. Fazla kilo kaybınız olmasa bile kan şekerinizin düzenlendiğini gözlemleyebilirsiniz. En önemli etkisi ise şeker hastalığı ameliyatı, vücudun sağlıklı bir kiloya ulaşma ve bu kiloyu koruma yeteneğini etkileyen hormonları düzenleyerek, kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

 2. Sleeve Gastrektomi (Mide Küçültme):

  Midenin bir kısmının çıkarılması işlemine verilen isimdir. Kalan mide dar olduğu için az yiyecekle çabuk doymak mümkün oluyor. Ayrıca, Sleeve Gastrektomi operasyonu esnasında bağırsaklar tarafından üretilen metabolizma durumu ve hormonlar da değişikliğe uğrar. Bu metabolik ve hormonsal değişiklikler diyabette bir iyileşme ile sonuçlanır.

 3. Duodenal Switch:

  Duodenal Switch, diğer operasyonlara göre daha yüksek komplikasyon riski nedeniyle; gastrik bypass ve sleeve gastrektomiye göre daha az sıklıkla uygulanır. Ancak uygulandığı durumlarda diyabet tip 2 hastalığını daha hızlı tedavi ettiği de araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır.

Tip 2 Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılır? diye merak ediyorsanız, maddeler içerisinde yer alan uzantılara tıklayarak, ameliyatların detaylı anlatımlarına ulaşabilirsiniz. Şeker hastalığının  boyutuna göre doktorunuz tarafından en faydalı bariatrik tedavi yöntemi tercih edilecektir. Metabolik cerrahi yöntemi her yıl binlerce kişi üzerinde uygulanmakta ve şeker hastalığının tedavisinde tercih edilmektedir.

Diyabet Ameliyatı Fayda ve Riskleri

Tip II Diyabet ,tüm dünyada yaşanan erken ölümlerin önde gelen sebeplerinden biri olmaya devam etmekte. Ölümlerin yanı sıra; kalp hastalığı, felç ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar dahil olmak üzere birçok ölümcül organ kayıplarının altında yatan nedenlerden biridir. Her yıl dünya çapında milyonlarca insan, Tip II diyabet hastalığının neden olduğu organ kayıpları sebebiyle hayatını kaybetmektedir.

Son yıllardaki cerrahi alandaki gelişmeler sayesinde, insan hayatları kurtarılabiliyor, yaşam standartları aynı kaliteye tekrar ulaştırılabilir. Diyabet cerrahisinin diğer ameliyatlarda olduğu gibi bazı riskleri olsa da, bu ameliyatlar sayesinde son yıllarda birçok hayat kurtarıldı ve tedavisi sağlandı. Aynı zamanda günümüzde en güvenli ameliyatlar arasında yer alan bariatrik cerrahi ameliyatları, uzun vadede obeziteye bağlı şeker hastalığına kapılma riskini düşürüyor.

Obezite ameliyatı olmadan önce doktorunuz tüm değerlendirmeleri detaylı yapacağı için, riskler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Şeker hastalığı ameliyatı Avicenna Hastanesi Obezite Cerrahisi uzman doktorlarımızla görüşerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tip 1 diyabetliler şeker hastalığı ameliyatı olabilir mi?

Tip 1 diyabet hastalarında insülin rezervleri boştur. Yapılacak metabolik ameliyatlar rezervleri tekrar dolduramayacağı için ameliyatlı tedavi işlemi fayda etmeyecektir.

Şeker hastalığı nasıl teşhis edilir?

Şeker hastalığı (diyabet) tanısı, açlık kan şekeri ölçümü ve şeker yüklemesi yapılarak tespit edilmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣