Gastroskopi Nedir?

Gastroskopi Nedir?

Mide ve bağırsak merkezli tıbbi işlemlerde sıklıkla başvurun gastroskopi işlemi, endoskopi işleminin cerrahi alandaki diğer adıdır. Bilimsel aklanda hem endoskopi hem gastroskopi olarak anılan bu tıbbi işlem ile birçok hastalığın erken teşhisi gerçekleşir. Olası sağlık sorunlarının çözümlenmesi ve engellenmesinde işlemin önemi büyüktür.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda işlem hakkında merak ettiğiniz tüm detaya ulaşabilirsiniz. Endoskopi alanında aklınızdaki soruları cevaplamak istiyorsanız endoskopi başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Gastroskopi Nasıl Yapılır?

Uç kısmında uzun ve ince bir kamera bulunan endoskopi cihazı yardımıyla yapılan işlemde bu ince ve uzun cihaz ağızdan girer ve önce boğaz ve yemek borusu sonra da mideye doğru ilerler ve inceleme işlemi başlar.

Gastroskopi işlemi sayesinde hastalıkların teşhis ve tedavisinin yanında endoskopi biyopsi ve polip çıkarma işlemleri de uygulanır. Peki, endoskopi işlemi öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi durumlarda endoskopi işlemi uygulanır ve bu işlem sayesinde hangi hastalıklar teşhis edilir?

Gastroskopi Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem öncesinde beslenmenize oldukça dikkat etmelisiniz. Hekiminizin önereceği endoskopi diyeti ile gastroskopi işlemine girmeden önce sağlıklı ve işleme uygun besinleri tüketmelisiniz. İşlemden önce belirlenen süre içerisinde besin tüketimine son vermeyi unutmamalısınız. Endoskopi öncesi beslenme konusunda bilgi almak için hekiminize başvurabilirsiniz.

İşlem sonrasında ise rutin hayatınıza dönmeden önce ani hareketlerden kaçınılmalı ve dinlenmek için zaman ayırmak önemlidir. Beslenme rutininize kısa süre içerisinde geri dönebilirsiniz. Fakat olası mide krampları ve karın ağrısı gibi durumlarda hekiminize başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Hangi Durumlarda Gastroskopi Yapılır?

İşlemin gerekli görüldüğü durumlar genel anlamda fiziksel muayene ve kan testi ile tanısı koyulamayan hastalıklarda karşımıza çıkar. Endoskopi ile mide başta olmak üzere bağırsak ve yemek borusu gibi sindirim sistemi hastalıkların tanısı ve tedavisi kolaylıkla gerçekleşir. Peki, hangi belirtiler doğrultusunda endoskopi işlemi karşımıza çıkar? İşte işlemin gerekli olduğu belirtiler:

  • Sürekli mide ağrısı
  • Sürekli kusma hissi
  • Yutmada güçlük
  • Yemek borusu darlığı
  • Hazımsızlık
  • Kan kusma durumu
  • Dışkıda renk ve şekil değişimi

Söz konusu faktörler doğrulusunda hekiminiz gastroskopi işlemi yapışmasına karar verir.

Gastroskopi İle Hastalık Tanıları

İşlem ile erken teşhisi sağlanan ve tedavi sürecine başlanan hastalıklar şu şekildedir:

Söz konusu hastalıkların tanısı noktasında endoskopi işlemi karşımız çıkar. Bunun yanında lezyon ve polip alımı noktasında da işlem karşımıza çıkar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gastroskopi nedir?

Sindirim sistemi organlarının endoskop yardımıyla incelenmesi işlemi gastroskopi olarak karşımıza çıkar.

Gastroskopi ne kadar sürer?

İşlem 15-20 dakika sürer. Olası durumlarda işlem süresi uzar.

Gastroskopi neden yapılır?

Sindirim sistemi hastalıklarının kesin tespiti ve kanser taraması için endoskopi işlemi karşımıza çıkar.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.