Genç yaşta kalça protezi olanlar

Genç Yaşta Kalça Protezi Olanlar

Birçok farklı nedenden dolayı kalça ekleminde hasarlar oluşur. Kalça kemiğinde yıpranma ve eklem yüzeyinde kırılma gibi olaylar, kalçada hasara yol açar. Kobalt Krom ya da titanyum parçalardan oluşan kalça protezi, yapay kalça olarak adlandırılır. Bu parçalar özünde polietilen, metal ya da seramik parçalardan oluşur. Günümüzde ise neredeyse her yaştan hastaya kalça protezi ameliyatı yapılmaktadır. Özellikle genç yaşta kalça protezi olanlar, bu ameliyattan sonrasını merak ederler.

Kalça Protezi Ameliyatı

Hastanın eklem fonksiyonlarının düzgün işlememesi, eklem kısmında ortaya çıkan bozulmalar ve günlük reaksiyonlarını kullanamaması ciddi ağrılara neden olur ve kişinin bu ağrılardan kurtulması amaçlanır. Bu gibi durumlarda ise kalça protezine ihtiyaç duyulur. Kalça protezi ameliyatı sayesinde, kalçada deformasyon yaşanan eklemin fonksiyonları sağlıklı bir şekilde yerine getirilir.

Genç Yaşta Kalça Protezi

Günümüzde çoğunlukla orta yaş ve üzerindeki bireylere uygulanan bu ameliyat, aynı zamanda genç yaştaki hastalara da uygulanabilmektedir. Spor kazaları, travma, kalça gelişim kusuru ve doğumsal kalça çıkığı olanlar, kazalardan dolayı kalça ekleminin deformasyona uğraması gibi durumlar neticesinde kalça ekleminin rahat bir şekilde kullanılması engellenir. Böyle vakalarda ise kalça protezi ameliyatına ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda kalça ekleminin ileri seviyede hasara uğraması ve iyileşme şansının olmadığı durumlarda da bu ameliyata ihtiyaç duyulur.

Kalça protezi ameliyatı genç hastalara da uygulanabilir ve kalça protezi ameliyatı sonrası hastalar ertesi gün ayağa kaldırılır. Hatta aksi bir durum söz konusu olmadığı sürece, hastalardan ameliyatlı ayağının üzerine ya tam ya da yarım yük vererek yürümesi istenir. Kalça protezi ameliyatı sonrası yürüme ve egzersizlerin yapıldığı hafta boyunca kişilerde ağrıların olması normaldir. Zaten bu ağrılar kişinin dayanabileceği güçtedir.

Genç Yaşta Kalça Protezi Olanlar Neye Dikkat Etmeli?

Ameliyat olan hastalar yaklaşık olarak 10 – 15 gün arasında ağrılarından nispeten kurtulur. Aynı zamanda ilk güne göre çok daha rahat yürümeye başlarlar. Ancak kişisel ve anatomik farklılıklar tedavi sürecinde değişkenlik gösterebilir. Hastalar 2 – 6 hafta arasında koltuk değneği desteğini kullanmamakta ya da 6 haftadan sonra tamamen koltuk değneği desteğini bırakmaktadırlar.

Hastalar 1 ya da 1,5 ay fizik tedavi görürler ve bu sayede günlük aktivitelerini yerine getirmeye devam ederler. Fizik tedavinin bu yöndeki amacı, kalça eklemi bölgesinde yer alan kas gruplarının güçlendirilmesi ve gerekli desteği göstermesidir. Ameliyatın 3. ayında hastalar bacak bacak üzerine atma, çömelme, kalkma ve sert zemine oturma gibi eylemleri kolaylıkla yapabilmektedir. Ancak bu 3 ay içerisinde hastaların düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeleri gerekmektedir.

Tüm bunların dışında hastalar aşırı kilolu ise kilo vermeleri ve kullanıyorsa sigarayı bırakmaları bir hayli önemlidir. Eğer kişinin şeker hastalığı varsa, bunu iyi şekilde kontrol altına alınması şarttır. Aynı zamanda sık sık spor yapan genç hastaların, yaptıkları spora geri dönebilmesi yaptığı spora bağlıdır. 3 – 4 ay sonra tenis, golf ve kriket gibi sporlara geri dönülebilir.

Genç Hastalarda Sonuçlar

50 yaşından küçük hastalarda bu ameliyatlar, yaşlı hastalarda olduğu kadar iyi sonuç vermeyebilir. Öte yandan osteoartritli hastalarda, implantların ortalama %75’inin 15 – 20 ve yarısından fazlasının ise 25 yıl sürebileceği araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca kalça protezi ne kadar genç olursa, çabuk yıpranma olasılığı da bir o kadar yüksek olur.

Daha genç hastalarda bu ameliyatın yapılmasındaki tek sorunun implantın yıpranma endişesi olduğu yönündedir. Aynı zamanda kalça protezinin aşınması, hastanın aktivite düzeyi ile aynı orantıdadır. Bakıldığı zaman; ortalama 30 yaşındaki bir kişinin olağan eylemleri, 80 yaşındaki bir kişinin olağan eylemlerinden farklıdır. Bu nedenle genç hastalar daha dikkatli olmalı ve yalnızca onlara tavsiye edilen aktiviteleri yapmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Genç yetişkinler neden kalça protezine ihtiyaç duyar?

Gençler, kalçaları ile ilgili sıklıkla problemler yaşayabilirler. Perthes hastalığı, kalça displazisi, kırıklar ve enfeksiyon gibi rahatsızlıkları bu konu için örnek verebiliriz.

Genç yaşta kalça ameliyatı olmanın riskleri nelerdir?

Ana riski belli bir noktada revize edilmesi gerektiğidir. Aynı zamanda enfeksiyon, derin ven trombozu, sinilerde ya da kan damarlarında hasar, çıkık, bacak uzunluğu farklılığı, sertlik ve şişme ve ameliyat esnasında kemiğin kırılması gibi riskleri vardır.

Kalça protezi ameliyatı kaç saat sürer?

Çok büyük bir sorun yaşanmadığı takdirde, ameliyat 1 – 2 saat içerisinde sürebilir.

Kalça protezi kaç yaşında yapılır?

Genellikle 60 yaşın üzerindeki hastalara kalça protezi yapılır ancak gerekli olduğu zamanlarda daha genç hastalarda da uygulanabilir.

Kalça protezinin ömrü ne kadardır?

Genel olarak 20 – 25 yıl kadar sürmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Ortopedi ve travmatoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.