Erkeklerde Hamilelik (Couvade Sendromu): Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

erkeklerde hamilelik sendromu nedeniyle göbek şişkinliği yaşayan baba adayı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Erkeklerde hamilelik sendromu, anne adaylarının belirtilerinin baba adaylarında da gözükmesiyle meydana gelmektedir. Sempatik sayılabilecek bu durum erkekler için bazen zorlayıcı olabiliyor. Erkeklerde hamilelik belirtileri, neden olduğu ve tedavi yöntemleri hakkında detaylar içeriğimizde sizlerle.

Erkeklerde Hamilelik Nedir?

Couvade Sendromu, anne adayının çok yakınındaki bir kişinin (arkadaş veya eş) hamileliğe benzer semptomları göstermesine verilen isimdir. Hamilelik yaşayan kişide görülen şişkinlik, kilo alma, gaz, sinirlilik gibi sorunların aynısı çok yakınındaki kişide de görülmektedir. Bu durumu yaşayan birçok kişi bulunmaktadır ancak sorun kendiliğinden geçebilmektedir. Sendromu belirtileri empati ve bağlılığa göre daha da çoğalabilmektir.

Sempatik hamilelik sadece eşlere özel değil, hamile kişiye refakat eden anne, kardeş, baba veya arkadaş da da görülebilmektedir. Kişiyle çok vakit geçirmek ve rahatsızlıklarını dinlemek, durumuyla empati yapıp aynı sorunların kendi vücudunuzda belirmesine neden olabiliyor. Sosyolog ve doktorların araştırmalar yaptığı sempatik hamilelik durumu tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelme göstermektedir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Erkeklerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde hamilelik belirtileri bir kişide farklı olurken, diğer kişide farklı ve daha ağır yaşanabilir. Eşler arası empati ve duyarlılığa göre değişen belirtiler;

Psikolojik Belirtiler;

 • depresyon
 • uyku sorunları
 • endişe
 • stres
 • gerginlik
 • huzursuzluk
 • cinsel istekte azalma

Fiziksel semptomları;

 • mide bulantısı
 • kusma, mide bulantısı
 • vücutta şişkinlik
 • karın bölgesinde ağrı hissi
 • bacak ve sırt ağrısı
 • kilo alımı
 • mide şişkinliği
 • iştahsızlık veya fazla yemek yeme
 • diş ağrısı sorunu

Couvade sendromu görülen kişilerde ortaya çıkabilecek belirtiler arasında yer almaktadır. Fiziksel belirtilerin daha sık görüldüğü sendromda özellikle iştah durumundaki değişiklikler dikkat çekmektedir. Hamile kişi yemek yedikçe yanındaki kişinin de yemek yemek istemesi şaşkınlık yaratacak bir durum değildir. Sıklıkla karşılaşılan hamilelik döneminde kilo alma sorunu sadece kendisine özgü bir durum değil etrafındaki insanları da etkilemektedir.

Erkeklerde Hamilelik Neden Olur?

Couvade sendromu yaşanmasının en büyük etkeni, bu dönemde yaşanan stres ve empati durumudur. Eşinin yaşadığı süreci anlama ve yanında olma isteğiyle birlikte, vücutta sempatik hamilelik belirtileri görülebilmektedir. Sağlık endişeleri, finansal endişeler, değişime ayak uydurma süreci psikolojiyi etkileyerek her iki tarafta da hamilelik belirtilerinin görülmesine neden olabilir.

Erkeklerde Hamilelik Tedavisi

Couvade sendromu tedavisi için uygulanabilecek özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hala araştırılan ve nedenleri  keşfedilen sendromun belirtileri, hamile eşinin doğum yapmasıyla azalacaktır. Annenin doğum sonrası belirtilerden kurtulması ile beraber, eşte görülen belirtilerde de azalma olmaktadır. Doğumdan kısa süre sonra erkeklerde hamilelik belirtileri ortadan kalkmaktadır.

Devam eden semptomlar için doktora başvurabilirsiniz ancak nedeni tam olarak anlaşılamayacağı için uygulanacak tedavi yöntemi karmaşık olabilir. Hamilelik sonrası kaybolan belirtiler, yerini kilo alımına veya fazla zayıflığa bırakabilir. Bunlara yönelik beslenme ve diyetetik uzmanı işe görüşüp, sağlıklı beslenmeye geri dönüş yapabilirsiniz.

Couvade Sendromu Ne Zaman Geçecek?

Hamille kişiyle fazla vakit geçiren bireylerde sıklıkla kilo alımında artık ve şişkinlik belirtileri görülmektedir. Ruh hali değişimleri de bu duruma eklendiğinde durumun hızlı şekilde geçmesini isteyebilirsiniz. Vücuttaki dengenin bozulduğu bu dönem, hamile kişinin doğum yapmasıyla son bulur. Anne adayının beslenmesindeki değişiklikler, ağrıların azalması, şişliklerin inmeye başlamasıyla birlikte erkeklerde hamilelik sendromu belirtileri de azalacaktır. Sendromun tedavisi için özel bir şey yapmaya gerek kalmayacaktır, semptomlar kendiliğinden oluştuğu gibi kendiliğinden düzelecektir.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Erkeklerde hamilelik sendromu belirtilerinin doğum sonrası geçmemesi, kişilerde strese neden olabilir. Kilo alımı, hamilelik sonrası depresyon, mide ekşimesi ve bacak krampları gibi rahatsız edici semptomlar durumunda kendinize öncelikle biraz zaman tanıyın. Birkaç haftalık süre içerisinde semptomların düzelme göstermiyorsa, eski beslenme düzeninize ve hayat tarzınıza geri dönebilmek adına doktora başvurabilirsiniz. Sizi ve rahatsız eden semptomun uzman doktoruna başvurabilir veya tüm semptomların değerlendirilmesi adına dahiliye uzmanından yardım alabilirsiniz.

 

SONUÇ

Sempatik hamilelik olarak bilinen Couvade Sendromu, eşlerinin hamilelik dönemlerinde özellikle baba adaylarını etkileyen bir sorundur. Hastalık olarak kabul edilmeyen bu semptomun hamilelikle aynı şekilde gelişen belirtileri mevcuttur. Kadınlarda görülen şişkinlik, sinirlilik hali, ağrılar ve aşerme durumu erkeklerde de görülmektedir. Erkeklerde aşerme ile başlayan belirtiler fazla kilo alma, şişkinlik ve ağrılar da eklenerek gerçek hamilelik belirtilerini göstermektedir.

Empati kurma ve hayat arkadaşına karşı duyarlı olma hislerinin meydana getirdiği düşünülen bu sendrom genellikle kendiliğinden düzelme göstermektedir. Ancak bazı kişilerde doğum sonrasında devam eden ağrılar ve psikolojik değişiklikler rahatsız edici olabilmektedir. Erkeklerde hamilelik belirtileri gösteriyor ve geçmeyen ağrılarla uğraşıyorsanız, Avicenna Hastanesi Dahiliye uzmanı doktorlarımıza randevu oluşturup, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Erkeklerde hamilelik sendromu nedir?

Eşlerinin hamile olduğu dönemlerde anne adaylarıyla aynı belirtileri gösteren erkeklerde, hamilelik sendromu gözlemlenmektedir.

Couvade sendromu tedavi gerektirir mi?

Couvade sendromu tedavi gerektirmemektedir. Sendrom belirtileri, hamile kişinin doğum yapması ile birlikte azalmakta ve kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Ancak devam eden belirtiler için ağrı olan bölgenin dahil olduğu bölüme randevu alarak muayene olmakta fayda vardır.

Couvade sendromu ne zaman geçer?

Couvade sendromu hamilelik dönemi boyunca devam edip, hamile kişinin doğum yapmasından sonra geçmektedir. Doğumdan sonra bir süre daha devam edebilen erkeklerde hamilelik sendromu doğum sonrası ilk ayda düzelme göstermeye başlayacaktır. Bu denenle belirtiler hakkında tedirgin olmaya gerek yoktur. Belirtilerin geçmemesi durumunda dahiliye uzmanlarıyla görüşerek tanı testler ile bahsedilen sorunlara çözüm bulunabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣