saç ekimi sonrası sigara kullanımı

Saç Ekimi Sonrası Sigara Kullanımı

Saç ekimi sonrası sigara kullanımı, saç ekimi prosedürünün başarı saçını düşürebilecek faktörlerden biridir. Cilt yüzeyinde ve kan damarlarında zararlara neden olabilecek olan saç ekimi sonrası sigara kullanımı hakkında detaylara yazı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Saç Ekiminden Önce Sigara İçmek

Sigaranın tehlikeleri ve zararları hakkında hepimiz bilgiye sahibiz. Ancak saç ekiminden önce sigara ve puro gibi tütün ürünlerinin tüketilmesi farklı sorunlara yol açabilir. Bunlar arasında;

  • Saç derisinin sağlığını bozar
  • Kanama riskini artırır
  • Greftlerin yaşam döngüsünü kısaltır
  • Sigara kullanmak saç dökülmelerine neden olur

Bahsettiğimiz belirtiler nedeniyle işlemden en az 1 – 2 hafta öncesinde sigara kullanımına ara vermeniz önerilir. Saç ekimi öncesinde sigara tüketimi hiç yada olabildiğince az olması işlem başarısını arttıracaktır.

Saç Ekimi Sonrası Sigara Kullanımı

Sigara içmek, herkes tarafından bilindiği gibi sağlığa oldukça zararlıdır. Sigara ve sigara dumanının cilt üzerinde yarattığı zarar, saç ekimi uygulamalarını doğrudan etkilemektedir. Vücuda içten verilen zararın yanı sıra kan damarlarında yağ birikmesine neden olan sigara kullanımı, saç ekimi yaptıranların veya yaptırmayı düşünenlerin ara vermesi gereken alışkanlıklardan biridir. Kan dolaşımı üzerinde olumsuz etkilere sahip olan sigara, düzenli olarak içildiğinde saç köklerini etkiler. Sağlıklı saç kökleri yetişmesi, ne engel olur ve iyileşmenin gecikmesine sebep olmaktadır

Saç ekimi sonrası sigara kullanımı durumunda;

  • iyileşme süresi uzayabilir
  • enfeksiyon riski artar
  • yeni saçların gelişimini olumsuz etkiler
  • greflerin yaşam döngüsünü kısaltır

Sigara içmek, damar sertliğine sebep olduğu için zamanla damarlarda daralmalar meydana getirmektedir. Damarların daralması demekse kanın cilt yüzeyine daha az ve zor ulaşması anlamına gelmektedir. Saç ekimi sonrası saç kökleri gelişimine zarar veren sigara kullanımı, aynı zamanda cilt yüzeyinde lekelenmelere yol açabilmektedir. Aynı zamanda sigara kullanımı kanın vücuda oksijen taşımasına da engel olmaktadır. Bu durum ise ameliyat sırasında oluşan kesi ve izlerin daha geç iyileşmesine neden olmaktadır.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Ekiminden Sonra Sigara İçilir mi ?

Saç ekimi sonrasında sigara içmeye dilerseniz devam edebilirsiniz. Ancak sigara içmek, saç ekimi sonrası işlem yapılan bölgede ekstra hassasiyete neden olur. Bunun yanı sıra iyileşme süresini uzatır ve olası enfeksiyonlara davetiye çıkarmaktadır. Aynı zamanda başarılı geçen saç ekimi prosedürünün başarı oranı, fazla sigara ve puro kullanımıyla azalabilmektedir. Bu nedenle dilerseniz sigara içebilirsiniz, ancak olası riskleri kabul etmenizde fayda bulunuyor.

Saç Ekiminden Ne Kadar Sonra Sigaraya Başlayabilirim ?

Saç ekimi sonrasında en iyi sonucu alabilmek için sigarayı bırakmanız önerilmektedir. Ancak alışkanlıklarımızdan vazgeçmek kolay olmuyorsa, en az 4 – 6 haftalık sürede ara vermeniz önerilir. Sigar içmediğiniz süreyi ne kadar uzatırsanız, sağlığınız ve işlem başarısı için o kadar önemlidir.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Sigara İçilir mi?

Saç ekimi öncesi ve sonrası sigara içebilirsiniz. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi saç ekimi prosedür sürecinizi kötü etkileyebilir ve enfeksiyon riski oluşabilir. Kritik sorunlar oluşmaması adına içmemeniz önerilir ancak içtikten sonra oluşacak yan etkilerin sorumluluğunu kabul etmiş olduğunuzu unutmamalısınız. Tek başına sigara içmek saç ekimi operasyonu riskleri arasında değildir ancak sonucu etkileyebilir. Para ve zaman harcayıp, umutla beklediğiniz gür ve kalın saçlara kavuşmanız sigara yüzünden ertelenebilir. Hayalinizdeki görünüme kavuşabilmek için operasyon öncesi tütün kullanımını sınırlandırınız. Saç ekimi öncesi ve sonrası sigara kullanımı hakkında detaylı bilgi için Avicenna Hastanesi Saç Ekim Merkezi uzmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi ameliyatı öncesi sigara içmek tehlikeli mi?

Operasyon öncesinde sigara ve tütün ürünleri tüketmek tehlikelidir. Damarların sertleşmesi ve kanamanın artmasına neden olabilen sigara kullanımı nedeniyle ameliyat öncesi bırakmanız önerilir.

Saç ekimi öncesi sigara içmeye ne kadar süre ara verilmeli?

Saç ekimi operasyonu öncesinde en az 1 hafta öncesinde tütün kullanımını bırakmanız önerilir. Birkaç hafta öncesinden sigara kullanmayı bırakarak olası risklerin önüne geçebilirsiniz.

 

Avicenna Hastanesi Saç Ekim Merkezi Uzmanlarımız

Saç Ekim Merkezi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.