Genioplasti (Çene Ucu Estetiği) Nedir?

Genioplasti (Çene Ucu Estetiği) Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Genioplasti, tıbbi terim olarak çene cerrahisim anlamına gelmektedir. Ancak çene ucu estetiği olarak da adlandırılmaktadır. Bu çene ucu estetiği, çene ucundaki veya çene bölgesindeki estetik sorunları düzeltmek amacıyla uygulanan bir prosedürdür. Estetik cerrahi alanında popülerliği hızla artan çene ucu estetiği kişinin istediği çene şekline ve yapısına kavuşmasını amaçlamaktadır.

Genioplasti Nedir?

Genioplasti, yani çene ucu estetiği çene ucunun şeklini ve boyutunu düzeltmek için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Bazı kişilerin, çene ucu bölgesindeki çıkıntılar veya sivrilikler kişileri rahatsız edebilmektedir. Kısaca bu durum yüzün estetik görünümünü etkileyebilmektedir. Genioplasti, çene ucu şeklini düzelterek daha yumuşak ve estetik bir görünüm sağlamaktadır. Bununla birlikte bazı kişilerde çene ucu fazla dolgun veya geniş olabilir. Bu cerrahi işlem sayesinde çene ucu bölgesindeki yağ dokusunu azaltarak istenilen görünüme ulaşılması sağlanmaktadır. Çene ucu estetiği işlem olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar geri çene estetiği ve işleri çene estetiği olmak üzere kendi aralarında ayrılmışlardır. İleri çene ucu estetiği küçük veya geri planda kalan çenelerde uygulanan bir işlemdir. Ancak geri çene ucu estetiği ise büyük ve öne çıkmış çenelerin daha yumuşak bir görünüm almasını sağlamaktadır.

Genioplasti Ne Zaman Düşünülmeli?

 • Geri planda kalmış veya az çıkıntılı çenelerde,
 • Çift çene,
 • Genişlemiş ve büyük çenelerde,
 • Aşırı çıkıntılı ve belirgin çenelerde,
 • Gömülü bir çene (retrognati) sorunu,
 • Mikrojeni yani çok küçük veya deforme olmuş çenelerde,
 • Yüz hatları ve çene arasında oransızlık gibi birçok sorunun çözümünde kullanılmaktadır.

Genioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Bu ameliyat, çene ucu estetiğini düzeltmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Öncelikle hastanın genel sağlık durumu ve beklentileri göz önünde bulundurulmaktadır. İşlem öncesinde doktor kişiyi gerekli muayene ve testlerden geçirerek bu işleme uygun olup olmadığını değerlendirmektedir. Doktor gerekirse röntgen gibi tetkiklerde gerçekleştirebilmektedir. Eğer kişi çene ucu estetiği için uygun bir adaysa kişi işlem için hazırlanmaktadır. Buna bağlı olarak çene kemiğinin ileri veya geri konumlandırılması, şekillendirilmesi gibi teknikler belirlenir.

Çene ucu ve çene kemiği, genetik faktörlere, kaza gibi durumlara ve çeşitli faktörlere bağlı olarak yüz hatları ve çene arasında oransızlık görülebilmektedir. Bu durum gerek sağlık açısından gerek estetik görünüm açısından kişiye rahatsızlık verebilmektedir. Bu işlem günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu işlem genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ancak kişiye bağlı olarak genel anestezi de uygulanabilmektedir. Ameliyat sırasında doktor önceden planladığı şekilde çene kemiğinde kesikler atarak kemik parçasını istenen konuma taşımaktadır. Sonrasında ise plaklar ve vidalar yardımıyla kemik yeni yerinde sabitlenmektedir. Ameliyat bitiminde ise hastaların çoğu aynı gün taburcu olabilir. Çene ucu ameliyatının iyileşme süreci kişinin çene yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Genioplasti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Çene ucu ameliyatında da diğer çoğu estetik müdahalelerde olduğu gibi bazı riskler bulunmaktadır. Ayrıca bu tür estetik müdahaleleri yaptırmadan önce konuyla ilgili bilgi sahibi olmak oldukça önem taşımaktadır. Diğer tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi çene ucu estetiğinde bazı komplikasyonlara yol açabilmektedir. İşte en bilindik riskler şöyledir.

 • Alt dudakta veya çenede sinir hasarı oluşması,
 • İşlem gören bölgenin geçici veya kalıcı bir şekilde uyuşması,
 • Kalıcı yüz asimetrisi,
 • Çok nadirde gerçekleşse de enfeksiyon oluşma riski,
 • Alt dişlerin hasar görmesi,
 • Kanama gibi riskler bulunmaktadır.

Genioplasti İçin İdeal Aday Özellikleri Nelerdir?

Çenesinde şekil bozukluğu, gömülü çene sorunu, çift çene, makrogeni, mikrogeni çeneye sahip olan kişiler bu işlem için en uygun adaylardır. Bununla birlikte kemik küçültme gerektiren çıkıntılı bir çeneye sahip kişiler ve çenenin çok uzun ve kısa olmasına kadar çoğu kişi bu estetik prosedürü tercih edebilmektedir. Bununla birlikte bu işlemin önerilmeyceği adaylarda bulunmaktadır. Örneğin periodontal hastalığı, alt dudak çıkıntısı veya diş köklerinde sorunlar olan kişilere bu prosedür önerilmez. Çene ucu estetiği her cerrahi müdahalede olduğu gibi alanında uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen durumlarla karşılaşabilmektedir.

Genioplasti Ameliyattan Sonraki Süreç Nasıldır?

 • Ameliyat sonrasında kişi bir gün boyunca hastanede kalabilmektedir,
 • Operasyon sonrasında bölgede şişlik, morarma ve hafif ağrılar görülmesi oldukça normaldir, ve zamanla azalacaktır,
 • İyileşme sürecinde doktorun verdiği ilaçlara ve tavsiyelere uymak oldukça önemlidir,
 • İyileşme sürecinde hijyende büyük önem taşımaktadır. Ameliyatlı bölgenin temiz tutulması enfeksiyon riskini en aza indirmeye yardımcı olmaktadır,
 • Özellikle ağız ve diş temizliğine ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir, Bununla birlikte sert yiyeceklerden kaçınmalı ve daha yumuşak gıdalar tüketilmelidir,
 • Operasyonun genellikle ikinci haftasından itibaren günlük yaşantıları dönmeleri mümkündür, tabi ki bu süreç kişiden kişiye değişiklik göstermektedir,
 • Spor ve egzersiz gibi fiziksel aktivitelere geri dönmeden önce mutlaka doktor onayı almak gerekmektedir.

Çene Ucu Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Genioplasti estetiği yaptıran kişiler için ameliyattan sonraki süreç oldukça önem taşımaktadır. Kişinin ağız ve diş hijyenine, yiyecekleri çok sert yememesi gerektiğine dikkat etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte ameliyat sonrasında doktorun verdiği ilaçlar dikkatli ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu önerilen ilaçlar ameliyat sonrasında oluşabilecek ağrıyı hafifletmeye ve iyileşme sürecinin daha konforlu geçmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte ameliyat bölgesine soğuk kompres uygulamakta oldukça faydalıdır. Soğuk kompres sayesinde şişlik ve morluklar azalacaktır. Bununla birlikte uyurken başı yüksekte tutmak kanamanın olasılığını düşürmektedir. Ameliyat sonrasında sert ve çiğnenmesi zor yiyecekler tüketmekten kaçınmak gereklidir. Bu dönem de daha sıvı ve yumuşak gıdalar tüketmek çene bölgesinin iyileşme sürecini olumsuz etkileyemeyecektir. Bu dönemde fiziksel aktivitelerden uzak durmak gereklidir, bu tür ağırlık ve egzersizler kanama riskini arttırabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Çene Ucu Estetiği Kalıcı mı?

Genioplasti estetiği, kişilerin çene yapısını düzeltmeyi amaçlayan kalıcı bir operasyondur. Alanında uzman kişiler tarafından yapıldığında son derece güvenli ve başarılı bir işlemdir.

Çene Ucu Ameliyatı Kaç Ayda İyileşir?

Bu operasyonun tam iyileşme süreci kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama 6- 12 hafta arasında iyileşme tamamlanmaktadır. Tabi ki bu durum bazı kişilerde daha uzun bazı kişilerde daha kısa sürebilmektedir.

Genioplasti Ameliyatı Sonrası Nasıl Bir Görünüm Elde Edilir?

Çene ucu estetiği sonrası kişinin çene hattı daha simetrik ve yüzüyle orantılı olacaktır. Bu sayede kişi daha estetik ve belirgin bir görünüme sahip olması sağlanmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣