Vajinal Mantar Nedir? Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajinal Mantar Nedir? Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Vajinal mantar, kadınlarda yaygın olarak görülen sorunlardan biridir. Vajinal kandidiyazis olarak da bilinen bu rahatsızlık, vajina bölgesinde kaşıntıya, kızarıklığa ve tahrişe neden olmaktadır. Kandidiyazis, yanlış hijyen kuralları, stres, gebelik gibi birden fazla nedenden ötürü meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte her yaştan kadında görülebilen bir rahatsızlıktır.

Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal mantar, vajina çevresinde bulunan dokuların tahrişe, kızarıklığa ve yoğun kaşıntıya sebebiyet veren bir mantar enfeksiyonudur. Kandidiyazis adı verilen bu rahatsızlık, dışarıdan bulaşacağı gibi vajina florasının dengesinin bozulmasıyla da ortaya çıkabilmektedir. Dermatolojik mantar hastalıkları arasında da yer alan bu vajinal rahatsızlık her yaşta kadında görülebileceği gibi dünya üzerindeki kadınların ortalama %75’inde görülmektedir. Vajinal mantar oldukça yaygın olan bir mantar enfeksiyonu türüdür. Bununla birlikte beş kadından en az dört kadın bu enfeksiyona yakalanmaktadır. genital hijyenin yetersiz olması, gebelik gibi faktörler vajinanın floral dengesini bozabilmektedir. Bu nedenle vajina içerisindeki yararlı mikroorganizmalar azalarak zararlı mikroorganizma yoğunluğu artış göstermektedir. Kandidiyazis ise en sık karşılaşılan vajinal mantar enfeksiyonudur.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

 • Vajina ve çevresinde kaşıntı ve kızarıklık,
 • Yoğun ve beyaz bir akıntı,
 • Vajina bölgesinde yanma hissi,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtiler,
 • Sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma hissi,
 • Vajina bölgesinde ağrı, şişlik, kızarıklık, ya da döküntü gibi durumlar görülmektedir.

Vajinal Kandidiyazis Neden Olur?

 • Gebelik,
 • Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar,
 • Stres,
 • Doğum kontrol hapları kullanımı,
 • Yanlış hijyen kuralları,
 • Genital temizliğin yanlış yapılması,
 • Antibiyotik kullanımı,
 • Sıkı, dar ve pamuklu olamayan iç çamaşırı kullanımı,
 • Havuz deniz sonrası ıslak mayo ile uzun süre kalmak mantar hücrelerinin artışına neden olabilmektedir.

Kandidiyazis Teşhisi Nasıldır?

Bu kandidiyazis teşhisinde öncelikle Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoru kişinin şikayetlerini dinler ve kişiye daha önce vajina mantar enfeksiyonu geçirip geçirmediğini sorar. Daha sonra ise jinekolojik muayene yapılmaktadır. Jinekolojik muayene, rahim ağzı, vajinal duvar ve dış genital bölgelerin incelenmesidir. Ancak en önemli muayene vajinadan gelen akıntının incelenmesidir. Sağlıklı vajinal akıntılar şeffaf veya açık renkli, kokusuz, ve kişiye rahatsızlık vermeyecek durumdadır. Ancak enfekte olmuş vajinal sıvısı sarı, yeşil renkte, yoğun kıvamlı ve kötü kokuludur. Bununla birlikte süt kesiği veya peynir kıvamında da görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda vajinadan bazı hücreler toplayarak laboratuvara gönderilmektedir. Bu nedenle kandidiyazis teşhisinde doktor muayenesi büyük önem taşımaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Her mantar enfeksiyonu için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu nedenle önce mantar enfeksiyonunun türü ve neden meydana geldiği bilinmelidir. Bununla birlikte erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Mantar enfeksiyonları erken teşhisle kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ancak en önemli nokta mantar enfeksiyonunu kronikleştirmemektir. Kronikleşen enfeksiyon kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürerek rahatsızlık vermektedir. Bununla birlikte mantar enfeksiyonunun kronikleşmemesi için vajinal mantara neden olan faktörleri bulup önlem almaktır. Aynı zamanda birçok mantar enfeksiyonu tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Tedavi Yöntemleri?

 • Kandidiyazis fitil tedavisi,
 • Vajinal mantar hapı,
 • Kandidiyazis krem tedavisi,
 • Doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri olarak sıralanmaktadır.

Kandidiyazis Enfeksiyonuna Engel Olmak İçin Neler Yapılabilir?

 • Genital hijyen kurallarına uymak,
 • İç çamaşırlarını yüksek ısıda yıkamak,
 • Hava almayı sağlayacak pamuklu iç çamaşırları tercih etmek ve dar, sıkı iç çamaşırlarından kaçınmak,
 • Havuz, tuvalet gibi ortak kullanım alanlarını olabildiğince az kullanmak,
 • Aynı ped veya tamponu uzun süreli kullanmamak ve sıklıkla değiştirmek,
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmek,
 • Parfümlü jel, parfümlü prezervatif gibi alerjen etkisi olabilecek ürünlerden kaçınmak,
 • Vajina bölgesinin nemli kalmasını önlemek,
 • Vajinanın iç kısmını yıkamamak, sabun veya jeller kullanmamak,
 • Sıcak su dolu küvette banyo yapmamak,
 • Kan şekerini kontrol altında tutmak, çok fazla şeker tüketmemek gibi birden fazla önlem alınabilmektedir.

Vajinal Mantar Akıntısı Nasıl Anlaşılır?

Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Kimi hastalarda beyaz renkli bir akıntı olurken kiminde yeşil, gri görünümlü bir akıntı görülmektedir. Bununla birlikte vajinal akıntı kişiyi rahatsız edici bir kokuya da sahip olabilmektedir. Sağlıklı vajinal akıntı şeffaf, kokusuz ve akışkan ve kişiyi rahatsız etmeyecek miktarda olmaktadır. Vajinal mantar akıntısı ise daha yoğun kıvamlı ve kötü kokuludur. Ancak Nadirde olsa bazı kişilerde kötü kokma ihtimali yoktur. Bu nedenle mantar enfeksiyonu şüphesi varsa doktor muayenesi oldukça önemlidir.

Vajinal Mantar Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Vajinal mantar tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Ancak vajinal kaşıntısında öncelikle krem tedavisi ve mantarın bitkisel tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Ancak mantar kaşıntısında sadece krem kullanmak ve bitkisel tedavi çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Çünkü mantar enfeksiyonu vajinanın iç kısmında meydana gelmektedir. Bununla birlikte eğer kişi cinsel olarak aktif ise genellikle fitil tedavisi uygulanmaktadır. Ancak daha önce cinsel bir birliktelik yaşamamış ise ağızdan alınan mantar ilacı adı verilen bir ilaç verilmektedir. Bu tedavilere destek olarak da kremler önerilmektedir.

Kronik (Tekrarlayan) ya da Geçmeyen Vajinal Mantar Neden Olur?

Vajinal kandidiyazis, altında yatan asıl nedeni bulup tedavi etmek ve sonrasında tekrarlaması için önlem almak gerekmektedir. Mantar enfeksiyonuna neden olan etken tedavi edilmediği ve önlenmediği sürece enfeksiyon geçmez ve tekrar eder. Bu nedenle mantar enfeksiyonuna neden olan etkenin tedavi edilmesi ve önleminin alınması gerekmektedir. Bununla birlikte kronikleşen mantar enfeksiyonlarda şu yöntemler uygulanmaktadır.

Tekrarlayan- Geçmeyen Kandidiyazis

 • Kültür ve smear testleri alınması gereklidir,
 • Daha ayrıntılı bir muayene yapılması önemlidir,
 • HIV gibi viral enfeksiyon olup olmadığına karşın gerekli testler yapılması,
 • Diyabet şeker hastalığı incelemesinin yapılması,
 • Kan sayımı idrar testi vitamin eksikliği testler yapılması önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

Vajinal Mantar Ameliyatı Var mıdır?

Vajinal kandidiyazis olarak da bilinen bu rahatsızlık mantar enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalık ilaçla tedavisi etkili ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu hastalığın ameliyatı yoktur.

Emziren Annelerde Vajinal Mantar Tedavisi Nasıldır?

Emzirme sürecinde olan kadınlarda vajinal mantar tedavisi, krem olarak yapılabilir. Vajinal Mantar hapı da kullanılabilir.

Vajinal Mantar Gebeliğe Engel mi?

Mantar enfeksiyonu tek başına gebeliğe engel bir durum değildir. Ancak cinsel ilişki sırasında ağrı, acı ve yanma hissi oluşturabilmektedir. Bu durum da gebelik için sağlıklı bir birliktelik sağlamaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣