Göz Altı Torbası İşaretlenmiş Kadın Görseli

Göz Altı Torbası Ameliyatı

Göz altı torbası ameliyatı, hem alt hem üst göz kapaklarında meydana gelen torba görünümlü estetik sorunun giderilmesine yönelik yapılan bir operasyondur. Tıp literatüründe blefaroplasti olarak adlandırılan bu işlem, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Nedir?

Farklı nedenlerle göz kapaklarında oluşan torbaların ameliyatla yok edilmesi işlemine göz torbası ameliyatı, diğer adıyla blefaroplasti denilmektedir. Be işlemde esas amaç, yaşlanma ve yorgunluk belirtilerinin giderilerek, hastanın memnun olacağı estetik görünüme kavuşmasını sağlamaktır.

Göz altı torbası, genellikle genetik faktörler ve yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genetik faktörler nedeniyle oluşan torbalar ortalama otuzlu yaşlarda görülürken, yaşlanmaya bağlı torba oluşumu kırklı yaşlarla birlikte başlamaktadır. Ortaya çıkan bu görünümden rahatsız olan hastalar için genel olarak blefaroplasti operasyonu tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte alanında uzman bir estetik cerrahı tarafından kontrollü bir şekilde yapılan işlemler, uzun yıllar oyunca etkisini göstermektedir.

Göz Altı Torbası Neden Oluşur?

Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan göz torbaları, çevresel ve genetik etkenlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Bununla birlikte göz altı morluklarının ve torbalarının oluşmasında etkili olan bazı faktörler aşağıda yer almaktadır:

 • İleri yaş,
 • Aşırı stres,
 • Yorgunluk,
 • Genetik faktörler,
 • İlaç kullanımı,
 • Hormona değişimler,
 • Uyku bozuklukları,
 • Sigara kullanımı,
 • Kronik hastalıklar.

Bu faktörlerin her biri göz torbalarının ve morluklarının oluşumunda ayrı ayrı etkili olmaktadır. Bu nedenle göz altı torbalarının oluşumunu engellemek adına yaşam alışkanlıklarında değişimler yapmak gerekebilmektedir. Rutin kullanılan ilaçlar, düzenli olmayan uyku düzeni ve sigara kullanımı gibi olumsuz yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi, bu sorunu engellemede büyük ölçüde etkilidir.

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Bu estetik sorunun genel itibari ile ameliyat dışı tedavileri de yapılmaktadır. Ancak, en kesin ve kolay çözümü göz torbası aldırma işlemidir. Bununla birlikte göz altında oluşan torbaları gidermek amacıyla yapılan işleme alt blefaroplasti adı verilmektedir. Üst göz kapaklarında torbaların giderilmesi için uygulanan ameliyata ise üst blefaroplasti denilmektedir. Hastanın ihtiyaç durumuna göre bu iki işlem aynı anda veya ayrı ayrı yapılabilmektedir.

Göz Kapakları Neden Düşer?

Göz kapağının normal anatomisi, dıştan içe doğru cilt, kas ve yağ tabakaları ile sarılıdır. Genetik faktörler, yaşın ilerlemesi ve diğer çevresel faktörler ile birlikte göz kapağı esnekliğini kaybederek gevşer. Bununla birlikte cildin hemen altında bulunan kas tabakası da gevşemektedir. Gevşeyen kas dokusu ise yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru düşer. Bundan sonra sarkmaya başlar. İleri evrede en içte bulunan yağ dokularının da öne doğru fıtık benzeri çıkıntılar oluşturduğu gözlemlenmektedir. Bununla birlikte kaşlarda da düşme gerçekleşirse, göz kapağındaki deri fazlalıkları daha fazla belirginleşir.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu işlemden önce hasta doktor tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmektedir. Muayene esnasında gözde oluşan sarkma, torbalanma, kaslardaki gevşeme belirtileri ve deri altı yağ durumu tespit edilir. Bu incelemenin ardından hasta için hangi teknikle ameliyatın yapılacağına karar verilmektedir. Bununla birlikte hastanın genel sağlık öyküsü hakkında doktora detaylı bilgi vermesi gerekmektedir.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Fotoğrafı
Göz Altı Torbası Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

 

Blefaroplasti işlem yaklaşım bir saat sürmektedir. Genellikle lokal anestezi uygulanarak yapılır. Operasyon sırasında göz kapağı ve kirpik içinden kesiler açılır. Ardından kas ve yağ dokusunda gerçekleşen yıpranmalara müdahale edilir. Daha önce belirlenmiş olan fazla yağ dokusu alınarak gözaltı gerdirilerek işlem sonlandırılır.

Göz Torbası Estetiği

Göz altı torbasının giderilmesi için yapılan estetik operasyonlar, alanında uzman cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. Bununla birlikte bu işlem, göz torbalarının giderilmesi için yapılan en iyi işlemlerden birisidir. Operasyon sırasında göz kenarlarından ufak bir kesi yapılarak iç bölgede yer alan kas ve yağ dokularına sıkıştırma işlemi uygulanır. Lokal anestezi le gerçekleştirilen bu işlem, çok kısa sürede biter. Ancak operasyon esnasında göz çevresinde bulunan yağ dokularına herhangi bir işlem uygulanmaz. Bunun nedeni, yağ dokuları alındıktan sonra kötü bir görüntünün oluşması ihtimalidir. Onun yerine sıkıştırma işlemi işlemi gerginlik sağlanmaktadır. Göz altı torbası estetiğinden sonra çok fazla olmamakla birlikte göz çevresinde dikiş izleri olmaktadır. Ancak bu izler çok ince yapıda olduğu gibi, kısa zaman sonra kendiliğinden kaybolmaktadır.

Göz Altı Torbaları Lazer Tedavisi

Göz altı torbalarını aldırmak yalnızca ameliyatlı yöntemlerle sağlanmaz. Bunun yerine farlı tedavi seçenekleri de mevcuttur. Bunlardan birisi lazerle tedavi yöntemidir. Bu işlemde herhangi bir şekilde kimyasal madde kullanılmamaktadır. Isıdan faydalanılarak buharlaştırma tekniği ile cilt tabakaları ortadan kaldırılır. Bu tedavinin hemen ardından sonuçları görmek mümkündür. Bununla birlikte lazerle tedavi, göz altına yapılan enjeksiyon tedavileri ile birleştirilerek daha iyi sonuçlar da alınabilmektedir. Tedaviye uygunluk durumunuza göre doktorunuz, sizin için en iyi tedavi tekniği ve süreçlerini belirleyecektir.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Sonrası İyileşme

Göz altlarında meydana gelen torbaların giderilmesi için gerçekleştirilen blefaroplasti işleminden sonra daha dinamik ve genç bir görünüm elde edilmektedir. Bunun yanında göz kapağının fonksiyonları da eskisi gibi çalışmaya devam eder. Hastanın işlemden sonra bir süre gözlerde morarma ve aşırı şişme gibi komplikasyonlarla karşılaşması mümkündür. Ancak bu durum çok sürmeden birkaç gün içinde geçmektedir. Aynı zamanda hastanın iyileşip günlük yaşamına dönmesi ise bir haftayı bulmaktadır.

Genel olarak göz torbaları ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde yapılması gerekenler şunlardır:

 • Göz kapaklarında oluşan ödemlerin azaltılması için soğuk kompres uygulanmalıdır,
 • 2 hafta boyunca en az 45 derecelik bir açıyla uyumak gerekir,
 • Ameliyat sonrasında çok fazla ağrı şikayeti olmamakla birlikte, ciddi bir ağrı durumunda doktorla iletişime geçilmelidir,
 • Dikişler beşinci günün sonunda alınır,
 • Gözlerde oluşan ödemin tamamen yok olması ortalama beş hafta sürmektedir,
 • Öksürük ve hapşırmadan kaçınılmalı, yüz kaslarını zorlayacak hareketlerden uzak durulmalıdır.

Bu operasyondan sonra mutlaka düzenli doktor kontrolü yapılmalıdır. Hastaların kontrollere aksatmadan gitmesi, iyileşme sürecinin takibi ve güvenilirliği bakımında büyük önem taşımaktadır.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Yan Etkileri

Her işlem kendi içinde belirli riskleri barındırmaktadır. Buna göre göz altı torbası ameliyatı yaptıranlarda işlem sonrası görülmesi beklenen bazı yan etkiler şu şekildedir:

 • Kirpik ve göz kapağı sorunlarının oluşması,
 • Kirpik diplerinin enfeksiyon kapması,
 • Anesteziye bağlı alerjik reaksiyonlar,
 • Göz kapağı ve göz içi enfeksiyonları,
 • İyileşme sürecinde ortaya çıkabilecek bazı göz rahatsızlıkları.

Bu yen etkilerin görülmesi halinde hiç vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir. Çünkü bunların hepsi erken müdahale edilmediğinde daha riskli sonuçlar doğurabilecek reaksiyonlardır.

 

Sık Sorulan Sorular

Göz kapağı ameliyatı ile birlikte göz altı torbası aldırma işlemini de yaptırabilir miyim?

Göz kapağı ve göz altı torbası ameliyatı ihtiyaç duyulması halinde bir arada yapılabilmektedir. Ancak her iki operasyonun aynı anda yapılmasının sizin için uygun olup olmadığına doktorunuz, belirli kıstasları gözeterek karar verir. Genel sağlık durumunuz ve cilt yapınızın uygun olması halinde iki operasyonu da aynı anda yaptırmanızda bir sakınca yoktur.

Ameliyat sonrasında göz kapaklarında şişme olur mu?

Blefaroplasti işleminin ardından göz kapağında şişme görülebilmektedir. Bu şişlikle ilk gün çok yoğun olmakla birlikte, birkaç gün içinde yavaş yavaş iner. Genel itibari ile bir hafta içinde ameliyatın etkileri ortadan kalkar ve hasta günlük yaşamına geri döner.

Göz altı torbası ameliyatı kaç yıl dayanır?

Bu operasyondan sonra hastalar sorunsuz bir şekilde hayatlarına devam etmektedir. Alanında deneyimli uzman bir cerrah tarafından yapılan blefaroplasti işlemleri ortalama on yıl etkisinin göstermektedir. Bazı hastaların cilt yapısına bağlı olarak bu etki on yıldan daha uzun sürebilmektedir. Bununla birlikte blefaroplastinin etki süresi kişinin yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilmektedir. Yani, göz altı torbalarını aldırmak tek başına kalıcı olmamaktadır. İşlemin ardından uyku düzensizlikleri, stres ve sigara kullanımı gibi yaşam alışkanlıklarının olumlu yönde değiştirilmesi çok önemlidir.

Göz torbası estetiği kalıcı mıdır?

Göz estetiği operasyonları genellikle uzun yıllar etkisi sürdürmektedir. Olumlu yaşam alışkanlıkları ile birlikte bu sorunun yeniden oluşması beklenmez.

 

Avicenna Hastanesi Estetik Cerrahi Doktorları

Estetik Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.