göz enfeksiyonu nedeniyle göz ağrısı yaşayan kadın

Göz Enfeksiyonu: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Göz enfeksiyonu, göze bulaşan virüs veya mantar kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Birçok farklı hastalığa sebep olan göz enfeksiyonları; belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Göz Enfeksiyonu Nedir?

Göz enfeksiyonları; gözün ön yüzeyi, iç veya dış kapaklarını etkileyen virüs veya bakteri kaynaklı viral bir oluşumdur. Bazen tek bazen her iki gözü de etkileyebilen enfeksiyonlar; kaşıntı, şişme ve akıntı olarak kendini belli edebilir. Bu belirtiler görülmeye başladığında zamanla kendiliğinden geçebilir ancak zaman içerisine daha ciddi sorunlara yol açabilir. Gözde enfeksiyon belirtilerini inceleyerek, görülmeye başlandığı durumlarda tıbbi yardım almayı düşünmelisiniz.

Göz Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Gözlerde enfeksiyon görüldüğünde dıştan belli olabilecek ve hissedilebilecek bazı belirtiler göstermektedir. Bunlar arasında;

 • Kuru gözler
 • Kaşıntı
 • Yanma hissi
 • Kirpiklerin birbirine yapışması
 • Bulanık görme
 • Göz akıntısı
 • Gözlerde ağrı
 • Sulu gözler
 • Işığa hassasiyet
 • Gözlerde şişme
 • Göz çevresinde şişlik oluşması

Göz hastalığı belirtilerini yaşadığınızda ciddiye alıp göz hastalıkları uzmanına görünmeniz tavsiye edilir.

Gözde Enfeksiyon Türleri

Göz enfeksiyonları, gözde gelişen bakteri ve virüslere göre değişiklik gösterebilir. Bu durumlarda oluşabilecek enfeksiyon türleri arasında;

gözde meydana gelebilen enfeksiyon türleri arasında yer almaktadır. Gözde ve göz çevresindeki dokularda şişlikler meydana getiren enfeksiyonların iyileştirilmesi amacıyla tedavi yöntemi tercih edilmelidir. Tedavi edilmeyen göz hastalıkları, ilerlemesi durumunda göz kapağı hastalıkları gibi farklı sorunlara yol açabilir.

Göz Enfeksiyonu Risk Faktörleri

Gözlerde meydana gelen enfeksiyonlar masum gibi gözükse de dikkat edilmesi durumlarda oldukça bulaşıcı olabilir. Risk altında olmamak ve göz sağlığınızı korumak adına aşağıdaki önerilerimizi inceleyebilirsiniz;

 • Gözde enfeksiyon geçiren kişilerle temasta bulunmamak
 • Gözlerinize sık sık dokunmaktan kaçınmak
 • Gözlere dokunmadan önce elleri dezenfekte etmek
 • Kontakt lens kullanımlarında, sıklıkla lensleri ve lens kaplarını temizlemek
 • Gözler için kullanılan kişisel bakım ürünlerini paylaşmamak
 • Yastık kılıflarının yüzlerinin sıklıkla değiştirilmesi ve yüksek ısıda yıkanması

Gözde enfeksiyon riskinizi azaltmaya yardımcı olacaktır. Özellikle rimel, göz kalemi gibi kişisel eşyaların farklı kişilerce kullanılmaması sağlanarak, birebir gözlerle temas eden ürünlerin sıklıkla hijyeninin sağlanması önemlidir.

Gözde Enfeksiyon Teşhisi

Gözlerde enfeksiyon belirtileri yaşadığınızda, öncelikle hafif semptomlar gözlemleyebilirsiniz. Kendiliğinden geçebileceği gibi tıbbi tedavi gerektiren durumlar olabileceği için göz hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekecektir. Muayene esnasında doktorunuza belirtileri aktararak, fiziksel göz muayenesi yapılacaktır.

Göz doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda ek tahliller istenerek hangi bakteri türünün gözde enfeksiyona neden olduğu belirlenerek,  tam teşhis sağlanır. Teşhis sonrasında doktorunuz gözde enfeksiyonuna iyi gelen şeyler hakkında bilgi verip, enfeksiyon tedavisi için yapılabilecekleriniz aktarılacaktır.

Gözde Enfeksiyon Tedavisi

Gözde enfeksiyon tedavisi için öncelikle göz doktorunuz tarafından teşhisin konulması gerekmektedir. Muayene işlemleri esnasında teşhis konulduktan sonra gözden alınan kültür örneği sayesinde bakterinin türü belirlenecektir. Gözdeki viral enfeksiyonun tedavisi için sağlanacak olan tedavi, doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçlarla sağlanabilir. Gözde enfeksiyon tedavisi için;

Tıbbi Tedaviler;

 • Reçeteli antibiyotik damlalar
 • Reçeteli antibiyotik merhemler

Semptomatik Tedavi;

 • Göz kompresleri

Viral göz enfeksiyonları, gözde ciddi ağrılar ve şişlikler oluşmasına neden olabilir. Bu belirtiler için göz enfeksiyonu evde tedavisi adına doktorunuzun önerdiği şekilde soğuk ve sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Aralıklarla 10 – 15 dakika süre boyunca göz kapaklarına sıcak veya soğuk kompres uygulayarak, ağrı ve şişliğin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Göz damlası ve merhemler, doktor tarafından reçete edildiği şekilde ve sürede uygulanmalıdır. Kullanılan ürünler antibiyotik içerdiği için fazla veya yanlış uygulanması farklı göz hastalıklarına neden olabilir. Buna uygun şekilde kullanarak viral enfeksiyonların hızla tedavisi sağlanabilir.

 

Sonuç

Gözlerimiz, en önemli duyu organlarımızdan biridir. Göz sağlığıyla alakalı problemler günlük yaşantımızı direkt etkilemekle birlikte, kızarıklık ve ağrı gibi sorunlar yaşam kalitemizi düşürebilir. Bazı durumlarda kendiliğinden düzelebilen semptomlara rağmen, göz enfeksiyonlarının ilerlemesi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, belirtileri gözlemlediğinizde tıbbi yardım alarak hastalığın teşhisi konulabilir.

Hastalığın türünün belli olmasıyla birlikte, verilecek ilaçlarla kısa sürede viral enfeksiyon tedavi edilebilir ve başka sorunlara yol açmadan önüne geçebilirsiniz. Göz sağlığına dair tüm merak ettikleriniz için Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gözde enfeksiyonun evde tedavisi mümkün mü?

Göz enfeksiyonları, evde tedavi edilemez ancak semptomları azaltılabilecek tedaviler uygulanabilir. Gözdeki şişlik ve ağrıyı azaltmak adına sıcak veya soğuk kompres yapabilirsiniz. Bunlar tedavi edici uygulamalar olmadığı gibi tam tedavisi için göz hastalıkları uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir.

Lens kullanımı gözde enfeksiyon yapar mı?

Gözle birebir temas eden kontakt lensler, kendisi ve lens kutusu düzenli temizlenmediği durumlarda göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Gözle direkt temas halindeki lensler kişiye özeldir ve farklı kişilerce kullanılmamalıdır.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Uzman Doktorlarımız

Göz Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.