Göz kapağı kistinden rahatsız olan kadın

Göz Kapağı Kisti (Şalazyon) Nasıl Geçer?

Göz kapağı kisti, farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Bazıları kısa sürede kendiliğinden iyileşirken bazıları için tedavi gerekmektedir. Şalazyonun göz kapağında ne kadar süre kalacağı ise genellikle belirsizdir. Bununla birlikte medikal tedavi uygulanmasına rağmen geçmeyen kistler cerrahi yöntemlerle tedavi edilir.

Göz Kapağı Kisti Nedir?

Göz kapaklarında bulunan bezlerin tıkanarak göz kapaklarında oluşturduğu kistler şalazyon olarak adlandırılmaktadır. Küçük bir yumru görünümünde olan şalazyonlar genellikle ağrısızdır ve birkaç hafta içinde kaybolur. Ancak nadiren de olsa göz kapağı içinde kistlerin uzun süre kaldığı ve hatta tedavi için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulduğu durumlar yaşanmaktadır. Görüntüsü arpacık ile çok benzer olduğundan çoğu zaman göz kapağı kistleri arpacık ile karıştırılmaktadır. Bazen göz kapağı kisti arpacık kaynaklı olabilse de enfekte bir kist oluşumu söz konusu değildir.

Göz Kapağında Kist Belirtileri

Şalazyonlar genel olarak birkaç milimetre büyüklüğündedir ve tek ya da iki gözde görülebilmektedir. Bununla birlikte göz kapağında oluşan şişlik, şalazyon kistinin en belirgin semptomudur. Ancak kistin büyümesi ile birlikte ek belirtiler olarak şunlar görülebilmektedir:

 • Gözde sulanma ve tahriş,
 • Bulanık görme,
 • Göz kapağında sarkma,
 • Gözde batma hissi,
 • Kızarıklık ve ödem.

Bunların yanında göz kapaklarında görülen yumruların arpacık kisti veya şalazyon olup olmadığını anlamanın yolu ağrı bulgusudur. Arpacık oluşumu genellikle enfeksiyon kaynaklı olduğu için ağrı hissedilmektedir. Göz kapağı kisti ise ağrısız seyreder. Ancak bu kistler küçük olmasına rağmen göz kırparken fiziksel baskı edeniyle bir batma hissine neden olabilirler.

Belirtiler içinde yaşamı olumsuz yönde etkileyen bulgular olup olmamasına bakılmaksızın, göz kapaklarında ortaya çıkan tüm beze ve yumrular için alanında uzman bir göz doktoruna başvurmanız gerekir. Aksi halde tedavi edilmeyen kist veya bezeler farklı göz hastalıklarının gelişmesine sebep olabilir.

Göz Kapağı Kisti Nedenleri

Bu kistler çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte herhangi bir göz hastalığı bulunan bireylerde kanal tıkanıklıkları olma ihtimali fazla olduğu için göz kapağı kisti veya benzeri oluşumların gelişme riski bu kişilerde fazladır. Özellikle arpacık veya diğer göz enfeksiyonlarının ardından sıklıkla göz kapağı kistlerinin oluştuğu gözlenmektedir. Bunların yanında göz kapağı kistinin en yaygın nedeni, gözde bulunan meibomian bezlerinde oluşan tıkanıklıklardır. Meibomian bezleri, gözün yağlı ve nemli kalması için gerekli salgıları üreten bir bezdir. Bu bezlerin tıkanıklığına bağlı olarak meydana gelen kistlerin büyük bir çoğunluğunu yağlar çok az bir kısmını ise irin kalıntıları oluşturmaktadır.

Yukarıda belirtilen nedenlerin yanı sıra göz kapağı kistine neden olan diğer faktörler şunlardır:

 • Enfeksiyonlar,
 • Konjonktivit,
 • Şeker hastalığı başta olmaz üzere diğer kronik hastalıklar,
 • Genetik yatkınlık,
 • Kimyasal maddelere maruz kalma,
 • Aşırı radyasyon alma,
 • Ultraviyole ışınlarına uzun maruz kalma,
 • Kirpik köklerinde oluşan iltihaplanmalar,
 • Blefarit,
 • Diğer göz hastalıkları.

Göz Kapağı Kisti Nasıl Geçer?

Göz kapağı kistleri ortaya çıktıktan sonra çoğunlukla kendi kendilerine geçmektedir. Bununla birlikte bu süre birkaç haftayı bulmaktadır. Ancak nadiren bu kistlerin geçmediği ve uzun süre göz kapağında kaldığı durumlar yaşanmaktadır. bu tür durumlarda genellikle medikal tedaviler bir süre uygulanır, ancak etki etmediği anlaşıldığında cerrahi tekniklerle kist bulunduğu yerden çıkarılır. Bu kistler için evde uygulanacak bazı pratik ve rahatlatıcı yöntemler sıcak kompres ve hafif masaj uygulamalarıdır. Genellikle günde dört veya beş kere yaklaşık 15 dakika göz kapaklarına sıcak kompres uygulamak, salgı bezlerini büyük ölçüde rahatlatmaktadır. Bununla birlikte sıcak kompres ile aynı anda hafif bir göz masajı da rahatlamayı artırır.

Göz Kapağı Kisti Tanısı

Ağrılı ya da ağrısız olan göz kapağı kistlerinde şişlik ve kitle gibi oluşumların hissedilmesi halinde zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekir. Önce şikayetlerinizi dinleyen doktorunuz, sizden detaylı bir tıbbi öykü alır. Daha önce göz enfeksiyonu veya hastalığı geçirip geçirmediğinizi, aynı zamanda kronik bir hastalığa sahip olup olmadığınızı öğrenir. Bunun ardından yoğun bir ışık altında genel göz muayenenizi gerçekleştirir. Bu muayene sırasında hekim, gözünüzde bulunan kistin enfeksiyonel bir arpacık veya göz kapağı kisti olup olmadığını rahatlıkla tespit edebilmektedir. Bu şekilde yapılan tanılamanın ardından sizin için en uygun tedaviye karar verilir.

Göz Kapağı Kisti Tedavisi

Mevcut kitlenin ne zamandır göz kapağında bulunduğu tedavinin belirlenmesi açısından önemlidir. Bunun yanında göz kapağı kistinin büyüklüğü ve yarattığı etki de tedavide belirleyici bir etkendir. Gözde herhangi bir şekilde batma, yanma vb. gibi şikayetlere neden olmayan kistler medikal tedavilerle iyileştirilmektedir. Uygulanan tedaviler ağırlıkla topikal göz merhemleri, rutin göz temizliği, göz damlaları ve sıcak kompres uygulamaları şeklindedir.

Göz kapağı kistine neden olan tıkanıklıklarının kendiliğinden açılmaması ve şalazyonun uzun süre gözde kalması halinde genellikle hekimler tarafından ameliyat yapılarak tedavi gerçekleştirilmektedir. Ancak ameliyat kararı büyük oranda şalazyonun boyutuna bağlı olarak alınmaktadır.

Göz Kapağı Kisti Ameliyatı

Göz kapağı kisti ameliyatı olarak bilinen bu işlem, bazı durumlarda muayenehanelerde bile gerçekleştirilen çok basit bir işlemdir. İşlem öncesinde göz kapağına lokal anestezi uygulanır. Bundan sonra göz kapağında küçük bir kesi yapılarak iz kalmayacak şekilde şalazyonun içi boşaltılmak suretiyle temizlenir. İşlem süresi yaklaşık 10-15 dakika arasındadır. Operasyon sırasında lokal anestezinin etkisi ile hastalar acı hissetmez. Bununla birlikte alınan göz kapağı kisti genellikle incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilmektedir. Kötü huylu bir oluşumun olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılan bu tahlil kesin sonuç vermektedir. Tahlilin sonuç verme süresi ise ortalama 10-15 gün kadardır. Bu operasyon sonrasında görülmesi muhtemel yan etkiler arasında işlem bölgesinde hafif bir ten renginde açılma olmasıdır. Ancak bu yan etki genellikle aşırı büyümüş olan şalazyonlarda görülmektedir.

Göz Kapağı Kisti Ameliyatı Sonrası

Bu operasyon çok basit bir işlemdir. Ancak sonrasında enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için hekim tarafından antiseptik içerikli göz damlaları reçete edilmektedir. Doktorunuzun önerdiği bu ilaçlar düzenli ve eksiksiz bir şekilde kullanmanız gereklidir. Bu sayede işlem sonrası enfeksiyon kapma riskinizi en aza indirebilirsiniz. Aynı zamanda operasyon bölgesinin iyileşme süresini artırmaktadır. Bununla birlikte hastalar ameliyat sonrasında ortalama bir hafta içinde normal hayatlarına dönebilmektedir. Göze yerleştirilen bandaj ise bir gün sür ile kalır.

Göz hastalıkları bulunan kişilerde şalazyonların tekrarlanma ihtimali fazla olduğundan göz hijyenine azami özen gösterilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte göz kapağı kistinden korunmak için doktorunuzun önerdiği koruyucu tedavileri de uygulamanız önemlidir. Kozmetik ürünlerin kullanımı ve kirli ellerle gözlere temas etmemek de korunmada oldukça etkilidir.

Bunların yanında her ameliyatta olduğu gibi göz kapağında yağ kisti ameliyatı da bazı riskler barındırmaktadır. Bu riskler; kistin tam olarak boşaltılamaması ve kısa bir süre sonra yeniden oluşmasıdır. Riskleri azaltmak adına işlemin mutlaka alanında deneyimli uzman bir göz hekimi tarafından yapılması gerekmektedir. Bu sebeple muayeneye gideceğiniz hekimin deneyimi hakkında bilgi sahibi olmanız tavsiye edilmektedir.

 

Sık Sorulan Sorular

Şalazyon kendi kendine geçer mi?

Göz kapağının hemen altında bulunan kistler şalazyon olarak adlandırılmaktadır. Göz kapağında veya göz kenarında kist oluşumları genellikle ağrısız olup kendiliğinden geçmektedirler. Ancak nadiren geçmediği durumlar da olmaktadır. BU nedenle gözünüzde fark ettiğiniz herhangi bir beze veya kist oluşumunda mutlaka vakit kaybetmeden bir göz doktoruna muayene olmanız gerekmektedir.

Şalazyon evde nasıl tedavi edilir?

Göz kapağınızda fark ettiğiniz şalazyonlar için evde kendi kendinize tedavi uygulamak yerine öncelikle bir uzman hekime başvurun. Bu sayede oluşumun şalazyon mu yoksa enfeksiyonel bir arpacık mı olduğu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda tedaviye erken dönemde başlaması şalazyonun daha sonra büyümesine engel olur. Bunlarla birlikte göz kapağı kisti için yapılabilecek en etkili yöntem sıcak kompres ve hafif göz masajdır. Genellikle günde dört veya beş kere yaklaşık 15 dakika göz kapaklarına sıcak kompres uygulamak, salgı bezlerini büyük ölçüde rahatlatmaktadır. Bununla birlikte sıcak kompres ile aynı anda hafif bir göz masajı da rahatlamayı artırır.

Şalazyon göze zarar verir mi?

Göz kapağının iç ve dış kısmında oluşan kistler, genellikle kızarıklık, batma ve şişlik gibi belirtiler göstermektedir. Bunlar çoğunlukla zararsız oluşumlardır, ancak iyileşmeyenler için aynı durum geçerli değildir. Uzu süren göz kapağı kistleri daha sonra farklı göz hastalıklarına neden olabilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları

Göz Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.