Guillain-Barre Sendromu yüzünden eli titreyen kadın

Guillain-Barre Sendromu: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Guillain-Barre Sendromu, vücuttaki uzuvları etkileyen, kendini güçsüzlük ve uyuşmayla belli eden ciddi bir durumdur. Nadir olarak görülen sendromun; belirtileri, tanısı ve tedavi yöntemleri hakkında detaylara yazı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Guillain Barre Sendromu Nedir?

Guillain Barre Sendrom, bağışıklık sistemini etkileyen ciddi hastalıklardan biridir. Bağışıklık sisteminin sinirlere saldırmasına neden olan hastalık sonucunda tüm vücutta felce sebep olabilmektedir. Herkesi etkileyebilen bu hastalığın tanısının zamanında konulması sayesinde, çok ilerleyen semptomlar görülmeden tedavisi sağlanabilir.

Guillain – Barre Sendromu Neden Olur?

Sendromu süreci, bağışıklık sisteminin mikroplara yaptığı durumu sinir sistemine uygulamasıyla ortaya çıkmaktadır. Sinirlerde hasara neden olabilecek sendrom nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte tahmin edilen bazı tetikleyiciler vardır. Bunlar arasında;

 • Grip
 • Zika Virüsü
 • Kampilobakter Enfeksiyonu
 • Epstein – Barr Virüsü
 • Hepatit (A,B,C,E)
 • HIV
 • Covid-19

hastalığa neden olabilecek enfeksiyon ve virüsler arasında yer almaktadır. Tüm yaş gruplarında etkili olabilecek olan bu enfeksiyonlara kapılma riski yaş ilerledikçe artmaktadır.

Guillain-Barre Sendromu Belirtileri

Hastalığın ilk belirtileri uzuvlarda oluşan ağrı ve karıncalanma olmaktadır. Ellerde, ayaklarda ve parmaklarda yoğun olarak hissedilen karıncalanmalar dışında hissedilebilecek belirtiler arasında;

 • Uyuşma
 • Kas güçsüzlüğü
 • Ağrı
 • Denge sorunları
 • Yürüme zorluğu
 • Bacaklarda, kollarda hareket ettirme zorluğu
 • Nefes alma güçlüğü
 • Konuşma zorluğu
 • İşitme sorunu
 • Şiddetli ağrı
 • Kabızlık

görülebilen semptomlar arasında yer almaktadır. Bu belirtiler 4 hafta içerisine ne yüksek noktasına ulaşırken, sonraki dönemde birkaç hafta aynı seviyede ilerleyebilir. Belirtiler dikkate alınmayıp tıbbi yardıma başvurulmazsa, artarak daha ciddi ve kalıcı sonuçlar doğurması muhtemeldir.

Guillain-Barre Sendromu Türleri Nelerdir?

Hastalığın etkileri birçok farklı noktayı etkilediği gibi çeşitli tipleri olduğundan bahsetmek de mümkün. Sendromun türleri arasında;

1. Akut İnflamatuvar Demiyelinizan Poliradikülonöropati (AIDP)

Boğaz ve yüz bölgesinde etkili ağrı, uyuşma.

2. Akut Motor Sensorial Aksonal Nöropati (AMSAN)

Genel kas güçsüzlüğü ve motor hareketleri yapmada güçlük çekme.

3. Akut Motor Aksonal Nöropati (AMAN)

Bu tür Asya ülkelerinde yaygın olmakla birlikte genel kaç güçsüzlüğüne neden olur.

4. Miller-Fisher Sendromu (MFS)

Uzuv zayıflığından daha çok; düzensiz hareketler, denge sorunları yaygındır.

5. Faringo-serviko Brakiyal

Boğaz, yüz ve omuz bölgelerindeki kaslarda güç azalması görülmesine neden olur.

Yukarıda bahsettiğimiz türler, hastalığın çeşitleri olarak görülmektedir. Her bir varyant vücudun farklı bölgelerinde belirtiler, ağrı ve uyuşmalarla kendini belli etmektedir. Doktor muayenesi esnasında yapılacak olan tanı testleri ve fiziksel muayeneler sayesinde hastalığın hangi türünü taşıdığınız belirlenebilmektedir.

Guillain Barre Sendromu Tanısı

Hastalığın belirtileri birçok hastalıkla benzer özellikler gösterdiği için tanısının konması zorlaşmaktadır. Guillain-Barre Sendromu’na bakan Nöroloji bölümü uzmanları ile görüştüğümüzde, semptomların belirlenmesi için sorular sorulmalı beklenir. El, ayak ve parmaklarda kontroller yaparak, uyuşma veya ağrıya neden olabilecek bir sorun var mı kontrolü sağlanacaktır. Fiziksel muayene sonrasında tam teşhis için bazı testlerin yapılması istenebilir. Tanı testleri arasında;

 • EMG
 • Sinir iletim çalışmaları
 • Lomber ponksiyon

testleri Guillain Barre Sendromu’nun doğru teşhisinde yardımcı olacak tanı uygulamaları arasındadır.

Guillain Barre Sendromu Tedavi Süreci

Günümüzde sendromun ilaçlı bir tedavisi yoktur. Belirtilerini azaltmak için öncelikler semptomların azaltılmasına yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Hastaların çoğu hastane ortamında tedavi olurken, hastaların tedavileri süresince hastanede kalmaları tercih edilir. Bu sürede uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında birkaç farklı uygulama yöntemi bulunmaktadır. Guillain Barre sendromu tedavisi için kullanılabilecek yöntemler arasında;

İntravenöz İmmünglobulin (IVIG)

Kan donörlerinde alınan sağlıklı antikorların, damar yoluyla enjekte edilmesi işlemidir. İmmunoglobulin, bağışıklık sisteminin sinirlerine saldırmasını engellemek adına yardımcı olduğu için enjekte edilmesi durumunda hastalığın semptomlarının azaltılmasında faydaları görülmektedir. Hastalığın tedavisinde en sık tercih edilen yöntem IVIG yöntemidir.

Plazma Değişimi (Plazmaferez)

IVIG yöntemi yerine bazen plazma değişimi olarak bilinen plazmaferez yöntemi de tercih edilmektedir. Vücudumuzdaki kanı bir damardan alarak, sinirlere zarar veren antikorlardan arındırdıktan sonra tekrardan vücuda enjekte edilmesi işlemine Plazma Değişimi denmektedir. Tedavisi 5 güne kadar sürebilen bu değişimin sonunda hastalık semptomlarında azalma görülmesi beklenir.

Çocuk yaşlarda görülen sendromun iyileşme oranı, yetişkinlere göre daha yüksektir. Guillain Barre Sendromu çocuklarda görüldüğü takdirde zaman içerisinde çok yüksek oranda iyileşme görülebilmektedir.

SONUÇ

Guillain Barre Sendromu olduğunuzu öğrendiğiniz durumlarda hayatınızda gelişen köklü değişimler, duygusal ve bedensel olarak zorlayabilir. Hayatınızın her anında değişikliğe gideceğiniz durumlar genellikle birkaç haftadan başlayıp, birkaç aya kadar uzayabiliyor.

Bu dönemde Guillain Barre sendromunda beslenme, bu sendromla yaşama ve yaşam şeklini yönlendirmeye dair ipuçlarını keşfedebilirsiniz. Hastalığın belirtilerini gördüğünüz durumlarda tanı ve tedaviye geç kalmamak adına bir nöroloji uzmanıyla görüşmeniz önerilir. Hastalığın düzenli takibi ve tedavisi için Avicenna Hastanesi Nöroloji Uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Guillain Barre Sendromu öldürür mü?

Hastalık semptomları görüldükten sonra tedavi için geç kalınır veya tedavi olunmazsa, ilerleyen kas kaybı felce ve ölüme neden olabilmektedir.

Guillain Barre Sendromu ilacı var mıdır?

Hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaç bulunmamaktadır. Ancak ilaçlı tedavi dışında sunulan tedavi yöntemleriyle iyileşme sağlanabilir.

Guillain Barre Sendromu ne kadar sürede iyileşir?

Bu hastalığa sahip kişilerde zaman içerisinde iyileşme veya gerileme görülebilir. Bu nedenle hastalığın ortalama tedavi süresi 1 yılı bulmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Nöroloji Bölümü Doktorlarımız

Nöroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.