Mikroenjeksiyon yöntemi ile hamile olan kadın

Mikroenjeksiyon (ICSI): Nedir ve Nasıl Yapılır?

Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

Mikroenjeksiyon (ICSI), tüp bebek tedavisinde uygulanan döllenme yöntemlerinden biridir. Tüp bebek tedavisinde, yumurtalık uyarımı yapılmasının ardından elde edilen olgun yumurtaların döllenmesi aşamasına geçilir. Bu döllenme ise standart tüp bebek ya da mikroenjeksiyon yöntemi ile yapılır. Özellikle erkekten kaynaklı kısırlık tedavisinde kullanılan bu yöntem ile bir hayli yüksek başarı oranı elde edilmiştir. Peki mikroenjeksiyon nedir? Mikroenjeksiyon yöntemi nedir? Mikroenjeksiyon nasıl yapılır? Konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüp Bebek ile Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark Nedir?

Tüp bebek tedavisinde anne adayına ilaç tedavisi uygulanır ve bu tedavi sonucunda birden fazla yumurta elde edilir. Bu yumurta hücreleri arasından en kalitelisi seçilir ve ardından baba adayından sperm örneği alınır. Yine bu örnekten alınan kaliteli spermler, yumurta hücresi ile döllendirilir ve bir embriyo oluşturulur. Bu embriyo ise anne adayının rahmine transfer edilir. Ancak farklı gelişen durumlarda, erkek kısırlığı nedeniyle sperm hücresinin yumurta döllenmesi gerçekleşmeyebilir. Bu gibi durumlarda ise mikroenjeksiyon yöntemine başvurulur.

Bu yöntem ile baba adayından yine sperm alınır ve 400 kat büyütülerek incelenir. Aralarından en kaliteli sperm hücresi seçilir ve yumurta hücresinin içerisine aktarılır. Mikroenjeksiyon, aktarılan DNA parçasını direkt olarak fiziksel bir yöntem ile hücrenin çekirdeğine iletmesi olayıdır. Bu sayede sperm sayı ya da kalitesi yüksek olmayan baba adaylarının, en kaliteli bir sperm hücresi ile çocuk sahibi olma şansları artar.

Mikroenjeksiyon ile Tüp Bebek Yönteminin Farkları Nelerdir?

Klasik tüp bebek tedavisinde, elde edilen yumurta hücresinin çevresine sperm hücreleri bırakılarak, döllenmesi beklenir. Mikroenjeksiyon yönteminde belli bir yumurta hücresinin içerisine yine belli bir sperm hücresi aktarılır. Bu sayede döllenme şansa bırakılmaz. İkisi arasındaki fark ise sadece bu aşamadır. Yani tek fark döllenme yöntemidir. Diğer aşamalardaki işlemler ise aynıdır. İki yöntem ile dünyaya gelen çocuklarda herhangi bir fark olmadığı gibi, anomali riski veya riskli gebelik her iki yöntemde de meydana gelebilir.

Mikroenjeksiyon Tekniğinin Avantajları

 • Döllenme başarı oranı daha yüksektir.
 • Sperm sayı ve kalitesi yüksek olmayan erkeklerin, bu yöntem sayesinde çocuk sahibi olma ihtimali vardır.
 • Tek bir sperm hücresinden bile kişilerin çocuk sahibi olma şansı vardır.
 • Dünyaya gelecek çocuklarda anomali riski oranı oldukça düşüktür.

Mikroenjeksiyon Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Mikroenjeksiyon hangi durumlarda uygulanır sorusuna yanıt vermek gerekirse, öncelikle bu yöntemin uygulanması adına sperm hücresine ihtiyaç duyulduğunu söylemeliyiz. Çeşitli laboratuvar işlemleri gerçekleştirilerek en kaliteli sperm seçilir ve daha sonra da en kaliteli yumurta hücresi seçilir. Sperm hücresinin hareketsizleştirilen kuyruğu, mikroskobik enjektörler yardımı ile alınır. Alınan bu sperm hücresi mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurta hücresine aktarılır. Uygulama öncesinde yumurtanın çevresindeki hücreler temizlenir. Olgun yumurta metafaz 2 aşama uygulanır ve metafaz 2 aşamasındaki yumurta hücresi tercih edilir. Ardından ise döllenme meydana gelir.

Mikroenjeksiyon Yöntemi İçin Uygun Olan Hastalar

 • Mikro TESE yöntemi ile sperm elde edilen baba adaylar
 • Sperm miktarı az olan baba adayları
 • Menide sperm olmayan hastalar
 • Sperm şeklinde ve morfolojisinde bozukluklar yaşayan erkek hastalar
 • Sürekli meydana gelen tüp bebek başarısızlıkları
 • Preimplantasyon genetik tanı uygulanacak hastalar
 • Antisperm – antikorlar olan hastalar
 • Nedeni bilinmeyen kısırlık yaşayan hastalar

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mikroenjeksiyon aşaması ne kadar sürer?

Yumurtalık uyarımının ardından elde edilen her olgun yumurta içine bir sperm enjekte edilir. Bu işlem yumurta sayısına göre ortalama 10 – 20 dakika sürer.

Mikroenjeksiyon maliyeti nedir?

Bu yöntem tüp bebek tedavisi içinde uygulandığı için genellikle ayrı olarak fiyatlandırılmaz ve ücreti tüp bebek paketine dahil olur. Tüp bebek fiyatları ise anne adayının yaşına, ilave işlem yapılıp yapılmadığına ve yumurtalık rezervine göre değişkenlik göstermektedir.

Mikroenjeksiyon yönteminde döllenme kesin gerçekleşir mi?

Bu yöntemin başarı oranı oldukça yüksektir. Ancak oosit ve sperm kalitesi düşük olursa, döllenme gerçekleşmeyebilir.

Bu yönteme başvuranlarda gebelik şansı ne kadardır?

Başarısı yaklaşık olarak %50 – %80 arasındadır.

Mikroenjeksiyon yönteminde cinsiyet nasıl belirlenir?

Spermin taşıdığı cinsiyet kromozomuna göre bebeklerin cinsiyeti belirlenir. Sperm X kromozomu taşıyorsa bebek kız, Y kromozomu taşıyorsa erkek olur. Ancak bu yöntem uygulanırken spermlerin hangi cinsiyet kromozomunu taşıdığını anlamak kolay değildir.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.