telefonda hamilelik hakkında bilinmeyenler okuyan hamile kadınlar

Hamilelik Hakkında Bilinmeyenler: 12 Şaşırtıcı Bilgi

Hamilelik hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, az bilinen gerçekleri keşfetmek isteyebilirler. Dokuz aylık yolculuk boyunca başımıza gelebilecek ilginç bilgileri ” Hamilelik Hakkında Bilinmeyenler 12 Şaşırtıcı Bilgi ” makalemizden inceleyebilirsiniz.

Hamilelik Hakkında Bilinmeyenler 15 Şaşırtıcı Bilgi

Gebelik oluşum başladığı andan itibaren vücudumuzda değişiklikler meydana gelmektedir. Hamilelik dönemi boyunca kadınların bebeğini taşıyabilmesi için ilk başta belirgin olmayan ufak değişiklikler oluşur. Zaman geçtikçe fiziksel olarak belirginleşmeye başlayan değişiklikler, anne bedenini büyük oranda etkilemektedir. Hamile olanların yakından bilebileceği ancak yeni anne olacaklar için bu değişiklikler merak konusu olabilir. Dikerseniz, maddeler halinde hamilelik hakkında bilinmeyenler, hamilelik hakkında her şeyi birlikte inceleyelim. İlk olarak;

1. Rahim Büyüme Gösterir

Hamile olmayan kadınlarda rahim boyutu, bir portakal büyüklüğündedir. Ancak gebelik oluşumuyla beraber bebeğe yer açmak için rahim git gide büyür. Özellikle ilk üç ay içerisinde portakal büyüklüğünden karpuz büyüklüğüne ulaşan rahim, hamilelik boyunca normal boyutunun 5 katına kadar çıkmaktadır.

2. Hamile Kadınların Kan Hacmi %50 Artar!

Hamilelikte kan artışı, annenin ve bebeğin artan ihtiyaçlarını karşılamak için oluşur. özellikle gebeliğin son haftalarına doğru, rahme giden kan dakikada 1000 ml’e ulaşmaktadır. Hamilelikte kan artışı sayesinde doğum esnasında yaşanabilecek kan kaybının önüne geçilebilir.

3. Hamileyken Kalbiniz Büyür!

Hamilelikte kalp büyümesi, kalbin normalden daha fazla kan pompalaması gerektiği durumlarda görülebilir. Kalp büyümesi, kanın vücuda kan pompalamasına yardımcı olurken, normal şartlarda anormal bir durumdur. Bu nedenle sağlık sorunları hissettiğiniz anda doktora başvurmanız önerilir.

4. Ayaklar ve Bileklerde Şişme Görülür!

Hamilelikte şişkinlik ve ödem, su tutan vücutta sıklıkla görülmektedir. Fazla sıvının dokulara kaçışıyla ayaklarda ve bileklerde rahatsız edici derecede şişkinlik görülmektedir. Kandaki ve vücuttaki değişimler hamilelik döneminde kadınlarda beden büyümesine neden olabilir. özellikle ödem ve şişkinliğin oluşturduğu rahatsızlıklar, hamileliğin zor geçmesine neden olabiliyor.

5. Hamilelik Hafıza Sorunlarına Neden Olabilir!

Hafıza sorunları, hamile kadınlarda en sık görülen sorunlardan biridir. Düzenli gidilen yerlerin unutulması veya her gün düzenli yapılan işlerin atlanması gibi hafıza boşlukları meydana gelebiliyor. Peki, neden hafıza sorunları yaşıyoruz? Yapılan araştırmalara göre, hamilelik döneminde salgılanan hormonlar, beyin fonksiyonlarında değişiklikler meydana getirerek hafıza sorunlarına yol açıyor. Gebelik boyunca değişim gösteren hormonlar nedeniyle hafızada boşluklar ve ruh halinde değişimler görülmektedir. Hafıza sorunları doğum sonrası 2 sene kadar devam edebilir ancak çoğunlukla bu kadar uzun sürmeden doğum sonrası düzenlemektedir.

6. Bebeğiniz Dişli Doğabilir

Hamilelik döneminde fazla kalsiyum alınması, bebeklerin dişli dünyaya gelmesine neden olmaktadır. Her 2000 bebekten 1’inde görülen bebeğin dişli doğması korkulacak bir durum değildir. Bebeğin dişlerinin düşüp boğulmasını engellemek adına, doğumu gerçekleştiren doktor tarafından dişler elle çekilebilir. Dişlerin kökleri güçlü olmadığı için kolayca düşecek ve bir tehlike yaratmayacaktır.

7. Hamilelik Sesinizi Değiştirebilir

Gebelik sonucunda meydana gelen değişikliklerden biri de ses tonunda değişiklik olabilir. Hormonsal değişimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilen ses değişikliği, östrojen ve progesteron hormonlarında meydana gelen artış kaynaklı meydana gelmektedir. Bu durum düşük notaların söylenebilmesi ancak yüksek notaların kaybolmasına neden olabilmektedir. Hamilelik sonrası hormonların düzene girmesiyle birlikte ses tellerindeki değişim düzelme göstermektedir.

8. Bebeğiniz Sizi Duyuyor

Hamilelik boyunca anneler bebekleriyle iletişim halindedirler. Onlarla konuşarak, kimi zaman şarkı söyleyerek iletişim kurmaya çalışırlar. Ne dediğinizi anlayamasalar dahi 18. haftadan itibaren fetüsler sesleri duyabilirler. Hamileliğin 25. – 26. haftalarına ulaştığınızda ise seslere anne karnında tepki vermeye başlarlar. İlgilerini çeken seslere karşı tekme atarak sizleri haberdar edebilirler. Bu nedenle dinlediklerinize, konuştuklarınıza dikkat ederek fazla gürültülü ortamlara girmemeye dikkat edebilirsiniz.

9. Hamilelikte Diyabet Gelişebilir

Hamilelikte diyabet gelişimi, kişinin kan şekerinin çok yüksek olmasından kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Pankreasın yeterli insülin sağlayamaması ile meydana gelen diyabet, doğumla beraber ortaya çıkarak doğum sonrası ortadan kaybolur.

10. Mide Ekşimesi Saçlı Bebek Belirtisi Olabilir

Yapılan araştırmalar, hamilelikte yüksek östrojen ve progesteron seviyeleri bulunan kişilerde bebeklerde saç büyümesi görüldüğünü ortaya koymuştur. Genelde bebeklerin ilk doğduklarında kel veya az saçlı olması beklenir. Ancak hormonlardaki bu değişiklikler nedeniyle bazı bebeklerde saç büyümesi meydana gelebilir. Yükselen hormon seviyelerinin yemek borusunu gevşemesine neden olacağı için yemek borusunda gevşeme ve asit reflü gelişebilir. Bu durumda mide ekşimesine neden olarak, hamilelikte mide sorunu yaratabilir.

11. Partneriniz Sizinle Benzer Belirtiler Yaşayabilir

Hamilelik döneminde olan anne adayları, eşlerinde de hamilelik belirtilerinin geliştiğini gözlemleyebilir. Babalar veya aynı evde yaşayan diğer bireylerde hamile kişiden etkilenerek; şişkinlik, gaz, aşerme gibi problemler ortaya çıkabilir. Erkeklerde hamilelik ( Couvade Sendromu) olarak bilinen bu sendrom, annenin doğum yapmasının ardından ortadan kalkacaktır.

12. Bebekler Bazı Yiyecekleri Anne Karnında Tadabilir

Kordon bağıyla annenin yedikleri ve içtikleri ile beslenen bebekler, anne karnında bazı tatları almaya başlayabilir. Acı ve ekşi gibi keskin tatları 12. haftadan itibaren almaya başlayan bebekler, anne karnında ilk tat alma deneyimlerini yaşayabilirler. Bebeğin tat alma duyusunun gelişmesi 12. haftada başlayarak 28. haftada tamamlanır.

 

Hamilelik Hakkında Bilinmeyenler: Sonuç

Anneliği ilk defa tadanların veya anne olmaya hazırlananların hamilelik hakkında keşfetmediği bir konu bulunuyor. Hamilelik hakkında bilinmeyenler nedeniyle, hamilelik boyunca meydana gelen değişiklikler anne adaylarında stres ve korkuya neden olabiliyor. Hamilelik dönemi boyunca vücutta meydana gelen birçok değişiklik olduğu gibi bu değişikliklerin nedenini bilmek bu nedenle önemlidir.

Yaşanan durumların normal olup olmadığı veya başka anne adaylarında da yaşandığını bilmek anne adaylarının gebelik sürecini daha rahat geçirmelerini sağlayacaktır. Hamilelik hakkında bilinmeyenler makalemizde, en sık karşılaşılan ve az bilinen durumlara değindik. Gebelik süreciyle ilgili tüm merak ettikleriniz için Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü uzman doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kan grubunun hamile kalma üzerinde etkisi var mıdır?

Yapılan araştırmalarda A kan grubuna sahip kişilerin, daha yüksek doğurganlığa sahip olduğu görülmüştür.

En uzun hamilelik kaç ay sürmüştür ?

Dünyanın şimdiye kadar bilinen en uzun hamileliği tam 375 gün yan, 12,5 ay sürmüştür.

En çok ikiz nerede dünyaya gelmektedir?

Dünyada en çok ikiz doğum Afrika’da görülmektedir. Afrika ve Asya kıtasındaki ikiz doğum oranları tüm dünyanın %80’ini oluşturmaktadır.

Bebekler anne karnında tat alır mı?

Evet. Tat alma duyusunun geliştiği 12. haftadan itibaren, yenilen keskin tatlı yiyeceklerin tadını bebekler de almaya başlarlar.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorlarımız

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.