Plörezi (Plevral Efüzyon): Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

plörezi akciğer grafisi tutan doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Plörezi (plevral efüzyon), akciğerlerimizi saran doku tabakası plevranın iltihaplanması, su toplaması sonucu meydana gelmektedir. Akciğer zarında sıvı birikmesi sonrasında yaşanan belirtiler ve tedavi yöntemi hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Plörezi Nedir?

Plörezi, akciğerlerimizi saran doku tabakasının şişmesi, su toplaması ve iltihaplanması sonucunda meydana gelir. Akciğer zarında sıvı birikmesi veya iltihaplanmasıyla, plevral efüzyon denilen durum ortaya çıkmaktadır.

Akciğer zarı iltihabı sonrasında yaşanan belirtiler, alta yatan nedene bağlı değişiklik göstermekle beraber; genellikle göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürdükçe artan ağrılar yaygın görülen nedenler arasındadır. Halk arasında bilinen adıyla Zatülcenp, ağrılı semptomlara neden olan hastalıkta belirtiler tabip edilerek kolaylıkla teşhis konulabilmektedir.

Akciğer Zarında Sıvı Birikmesi Neden Olur?

Akciğerlerde meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlar veya virüsler plöreziye neden olan alt sebepler olabilir. Plöreziye neden olabilecek durumlar arasında;

 • Zatürre
 • Grip
 • Akciğer kanseri
 • Tüberküloz
 • Kaburga kırığı
 • Akciğerlerde kan pıhtısı (pulmoner emboli)
 • Lupus
 • Romatoid artrit
 • Göğüs yaralanmaları
 • Hücre anemisi
 • Mezotelyoma (tümör)

plörezi oluşumuna meydan hazırlayabilecek hastalıklar arasında yer almaktadır. Altta yatan sebep farklı olsa da akciğerlerde yaşanan belirtiler benzer olmaktadır. Bu nedenle plörezi belirtileri hissettiğinizde göğüs hastalıkları uzmanına gözükmeniz önerilmektedir.

Plörezi Tanısı

Plörezinin ilk belirtileri arasında şiddetli göğüs ağrısı yer almaktadır. Göğsünüzde nefes aldıkça artan, öksürdüğünüzde çoğalan ağrıların teşhisi için doktorunuz semptomların ne zamandır devam ettiği gibi belirleyici sorular sorabilir. Fiziksel muayeneden sonra kesin tanı için bazı görüntüleme tetkiklerinden faydalanılması, doğru teşhis için gereklidir. Plevral efüzyon teşhisinde kullanılan testler arasında;

Görüntüleme Testleri

Akciğerler dokusunun detaylı görüntülemesi için röntgen, bilgisayarlı tomografi ve ultrason testleri gerekli görülebilir. Görüntüleme testleri akciğer dokusunun tam görüntülenmesine olanak sağlayarak, başka hastalıklarla ilgili enfekte durumu olup olmadığına karar verilebilir.

Plevral Efüzyon Kan Testleri

Kan testi sonuçlarına göre hastalığın altındaki neden belirlenebilir. Enfeksiyona sebep olan hastalıkların kan değerlerine etkisi sonucunda, Lupus veya diğer otoimmün hastalıkların varlığından söz edilebilir.

EKG

Plörezinin en önemli belirtilerinden olan göğüs ağrısının, kalp kaynaklımı yoksa akciğer ağrıları sebebiyle mi olduğu anlaşılması adına ekg istenebilir.

Torakoskopi

Bu işlemde, göğüs hastalıkları uzmanı göğüs boşluğunu detaylı inceleyebilmek adına torakoskop adı verilen bir aletle inceleme yapabilir. Bu işlemde gerekli görüldüğü durumlarda biyopsi de alınabilmektedir.

Torasentez

Akciğer enfeksiyonunun neden olduğu ağrı, nefes darlığı gibi sorunların ortadan kaldırılması amacıyla torasentez uygulanabilir. Plevral boşlukta biriken sıvının boşaltılması ve nedeninin tespit edilmesi adına uygulanabilen torasentez, sık faydalanılan tanı işlemleri arasında yer almaktadır.

Biyopsi

Akciğerlerden alınacak olan biyopsi örneğiyle birlikte, ciğerlerdeki iltihaplanma ve sıvı birikmesinin altındaki hastalığın tam teşhisi konulabilir. Ciğerlerden alınan doku sayesinde kanserli doku taraması veya tüberküloz hastalığı ayrımı yapılabilir.

Plörezi  Tedavi Yöntemleri

Plevral efüzyon ciddi bir tedavi gerektirmeyen bazı durumlarda kendiliğinden düzelebilen bir hastalıktır. Akciğer zarı iltihabı durumuna neden olan sebeplere göre tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Akciğer zarı iltihabı tedavileri arasında;

 • Bakteri Kaynaklı

Bakteri kaynaklı oluşan plörezilerde, doktorun reçete edeceği antibiyotikler kullanılarak zararlı bakterilerin yok edilmesi amaçlanır. Düzenli kullanılan antibiyotikler sonrasında iyileşme sağlanması beklenir.

 • Mantar

Akciğerlerde mantar oluşumu, akciğer zarı iltihabı nedenleri arasındadır. Mantarın akciğerlerden temizlenmesi adına reçete edilen mantar önleyici ilaçlar tercih edilebilir.

 • Virüs

Virüs bulaşması sonucunda oluşan plörezi ağrıları genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden çözülebilmektedir. Ancak devam eden göğüs ağrıları nedeniyle semptomların azaltılması adına doktorunuzun önerdiği ağrı kesicilerden faydalanabilirsiniz.

Göğüs hastalıkları uzmanı doktorunuzun reçete edeceği ilaçlar sayesinde akciğer zarı dokusunda meydana gelen iltihaplanmalar kısa sürede çözülebilir. Ancak akciğer plörezisi bazı durumlarda akciğerlerde sıvı birikmesi durumuna neden olabilir. İlerleyen safhalarda tüberküloza neden olabilen sıvı birikmesi için torasentez adı verilen bir tedavi yöntemi uygulanabilir.

Bunun dışındaki akciğer enfeksiyonu tedavi. yöntemleri, ileri safhalara ulaşmadıkça ilaçla tedavi şeklinde sağlanmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler veya anlam veremediğiniz göğüs hastalıkları için vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşmeniz gerekmektedir. Detaylı muayene için Avicenna Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzman doktorlarımızı aşağıda görüntüleyebilir, randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Plörezi tedavi edilmezse ne olur?

Plörezi geliştiren bazı durumlar kendiliğinden düzelirken, plevra boşluğunda su toplanması durumunda kalp üzerindeki baskı gittikçe artabilir. Tedavi edilmemesi tüberküloz, zatürre gibi farklı hastalıklara da neden olabilir. Kan basıncı düşüklüğü ve solunum yetmezliğine ulaşabilecek plörezi sorunları, uzun süre tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Akciğerlerde sıvı birikmesi neden olur?

Ciğerlerde sıvı birikmesi birçok farklı nedene bağlı olarak genellikle; bakteri, mantar ve virüs kaynaklı gelişmektedir.

Zatülcenp ve plörezi aynı durum mudur?

Evet. Plöreziye halk arasında zatülcenp de denilmektedir. Zatülcenp dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣