hamilelikte şeker yüklemesi yapılan hamile kadın

Hamilelikte Şeker Yüklemesi: Nedir? Nasıl Yapılır?

Hamilelikte şeker yükleme testi, vücudun şekere verdiği tepkiyi ölçmek için uygulanmaktadır. Gebelik döneminde gelişen diyabet hastalığının varlığının tespitinde kullanılan testin uygulama yöntemi hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi Nedir?

Hamilelikte döneminde değişen hormonlar ve fazla kilo alımı nedeniyle hamilelik diyabeti gelişebilmektedir. Hamile annelerin sağlığını etkileyen diyabet sorununun tespit edilmesi bu dönemde oldukça önemlidir. Hamilelikte gestasyonel diyabet taraması yapılarak, şeker ölçümü yapılabilir ve diyabet tanısı kontrolü sağlanabilir. Diyabet tanısı konulması için normal şartlarda şeker yüklemesi yapılmaktadır. Ancak bu dönemde annelerin aklında ‘’hamilelikte şeker yükleme testi zararlı mı? ‘’ sorusu geliyor. Diyabet testi için yapılan şeker yüklemesi bebeğe zarar verir mi diye merak eden anneler şeker yüklemesi yaptırmaktan çekinebilirler. Hamilelikte şeker yükleme testi hakkında diğer merak edilenler için başlıklarımızı incelemeye devam edebilirsiniz.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Neden Yapılır?

Glikoz yükleme testi, hamilelikte artan kan şekeri miktarını ölçmek için uygulanmaktadır. Kan yüklemesi sonrası gestasyonel diyabet riski altında olup olmadığınızın kontrol edilir. Hamilelikte diyabet belirtileri taşıyorsanız, doktorunuza başvurduğunuzda glukoz yüklemesi yapılmasını isteyebilir. Genellikle, gebeliğin beşinci veya altıncı ayında yapılan glukoz yüklemesi sayesinde hamilelikte şeker hastalığı varlığı tespit edilebilir. Ancak gebelikte şeker yüklemesi yapılabilmesi için bazı belirtilerin gözlemlenmesi beklenir. Hamilelikte şeker belirtileri arasında;

 • sık idrara çıkma
 • ağız kuruluğu
 • fazla su tüketme isteği
 • çabuk acıkma
 • kilo kaybı
 • bulantı
 • yorgunluk

gebelikte şeker belirtileri arasında yer almaktadır. Bahsedilen semptomlar tek başına şüphe uyandırmaya bilir ancak birden fazla belirtinin görülmesi durumunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı veya dahiliye uzmanına görünmeniz önerilir.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Gebelikte şeker yükleme testi uygulaması, iki adımlı bir testtir. Test olacağınız gün önceden aç kalmanıza gerek kalmadan sağlık merkezine gidebilirsiniz. Testin ilk aşamasında 50 gram şeker içeren şuruplu glikoz içilmesi gerekmektedir. 50 gram şekeri içtikten sonra başka bir şey yiyip içmeden beklemeniz gerekmektedir. 1 ila 2 saat sonrasında tekrardan kan vererek, kan şekerine bakılacaktır. Hamilelikte şeker yüklemesi sonrası sonuçlar;

 • Standart aralık: 140 mg/dL
 • İkinci test / riskli: 140 mg/dL- 190 mg/dL
 • Yüksek: 190 mg/dL

test aralıkları sağlık merkezlerinde değişiklik gösterebilir. bazı sağlık merkezlerinde normal kan şekeri değeri 130 mg/dL olarak kabul edilmektedir. Hamilelikte şeker kaç olmalı? diye merak ediyorsanız, olması gereken kan şekeri oranı 140 mg/dL’i aşmamalıdır.

Bahsedilen hamilelikte şeker yüklemesi sonuçlarına göre riskli aralıkta bulunuyorsanız, tekrardan şeker yükleme işlemi yapılabilir. Glukoz tolerans testinde tekrardan şekerli su içirilerek üç saat beklenerek yeni bir test uygulanabilir. Bunun sonucunda gebelikte diyabet hastalığı teşhisi konulabilir. Hamilelikte şeker yükleme testi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, bahsettiğimiz adımları inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi Yapılmalı mı?

Hamilelikte şeker yüklemesi yapılarak anne ve bebeğin sağlığını tehdit edecek bir durum olup olmadığı kesinleştirilebilir. Gebelik döneminde nüks eden şeker hastalığı mevcut ise, diyabeti kontrol altına almaya yönelik tedaviler uygulanarak anne ve bebeğe zarar verecek durumların önüne geçirilebilir. Gebelikte şeker yükleme testi yaptırmayanlar ise beden sağlığını etkileyecek sonuçlar alması muhtemeldir.

Hamilelikte Şeker Hastalığı Riski Kimlerde Bulunur?

Gebelikte şeker hastalığı görülme durumu bazı hamileliklerde daha fazla risk taşımaktadır. Bu nedenle hamilelik öncesi şeker yüklemesi veya hamilelikte şeker yükleme testi yapılarak, erken tanı konulabilir. Risk faktörleri arasında

 • VKİ’si 30 veya daha yüksek olan kişiler
 • Az hareket eden kişiler
 • Ailede şeker hastalığı öyküsü olanlar
 • Polikistik over sendromu olan kişiler
 • Daha önce 4 kilo üstü bebek doğurmuş olanlar
 • 25 yaşından büyük kişilerde görülen hamilelikler

risk altında bulunan kişilerde yukarıda bahsettiğimiz faktörlere sahiptirler. Bahsedilen kriterlere sahip olmanız durumunda hamilelik öncesi ve esnasında gebelikte şeker yükleme testi yapılması önerilir.

Hamilelik Şekeri Nasıl Düşer?

Hamilelikte şeker hastalığı ortaya çıkması durumunda, bebeğin ve annenin sağlığı korunabilmesi için kan şekerinin yükselmesine engel olacak şekilde beslenmesi gerekmektedir. Hamilelikte şeker yükselmesine karşı beslenme ve diyetetik uzmanları ile görüşerek uygun beslenme programı alabilirsiniz. İlaçlı tedavilerin yanı sıra;

 • ara öğünleri atlamamaya özen gösterin
 • yüksek şeker oranına sahip yiyecekler tüketmekten kaçının
 • günde en az 2,5 litre su içmeyi unutmayın
 • reçel, marmelat gibi yüksek şeker içeren ürünlerden uzak durmalısınız

gebelik şekeri düşmesi için doktorunuz ile yapacağınız görüşmelerde insülin iğnesi de verilebilir. Yemeklerden önce yapılabileceğiniz insülin iğnesi sayesinde kan şekerinizin yükselmesi engellenebilir. Ancak ilaçların yanı sıra yediklerinize dikkat etmeniz de oldukça önemlidir. Bu nedenle hamilelik döneminde beslenme uzmanları ile görüşerek, şeker oranı az ürünlere yönelik beslenme programı uygulayabilirsiniz.

 

Sonuç

Hamilelikte diyabet, birçok kadında görülen fazla kilo alımı ve hormon değişikliğiyle meydana gelen bir sorundur. Kan şekerindeki ani yükseliş ve düşüşler nedeniyle sağlık sorunlarına neden olur. Yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları gibi alt nedenlerden kaynaklanabilir gebelikte şeker hastalığında erken tanı önemlidir. Ciddi bir durum oluşup anne ve bebeğin sağlığı tehlikeye girmeden tedaviye yönelik işlem yapılmalıdır.

Gestasyonel diyabet belirtileri görüyor veya risk grubunda yer alıyorsanız, tanı için şeker yüklemesi yapılması önerilmektedir. Hamilelikte diyabet teşhisi konulduğu takdirde, kalan hamileliğinizi dikkat ederek geçirmeniz gerekmektedir. Hamilelik şekeri ortaya çıkması durumunda doğuma kadar düzenli kan şekeri kontrolü yapılarak kontrol edilmelidir. Hamilelik boyunca şeker hastalığı takibi için dilerseniz Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte şeker yüklemesi ne zaman yapılır ?

Gebelikte şeker yüklemesi, hamileliğin 24.- 28. haftaları arasında yapılmaktadır. Bu haftalar hamileliğin 6. ayına denk gelmektedir.

Hamilelik şekeri nasıl düşer?

Gebelik şekeri düşürmek için düşük glisemik indeksli gıdalar tüketmeniz önerilir. Tam buğdaylı ve arpa taneli ekmekler uzun süre tok tutarak, kan şekerinin aniden yükselmesini engeller. Glisemik indeksi düşük gıdalar arasında; yulaf, tam tahıllı ürünler, barbunya, fasulye, meyve ve sebzelerin birçoğu bulunmaktadır.

Hamilelikte şeker kaç olursa tehlikelidir?

Gebelikte kan şekeri, açlık  durumunda 60-90 mg/dL arasında olmalıdır. Tokluk kan şekeri ise 130 -140 mg/dL arasında normal kabul edilmektedir. Yemeğin üstünden 2 saat geçtikten sonra yapılan kan testlerinde sonuçlar bahsedilen orandan daha yüksek çıkması durumunda, anne ve bebek sağlığı için tehlikeli düzeylerden bahsedilebilir.

Gebelikte şeker yükleme testi yapılmazsa ne olur?

Gebelikte şeker yüklemesi testi yapılmadığı takdirde var olan kan şekeri seviyeleri ölçülemez ve tanı konulamaz. Şeker hastalığının tespit edilmediği durumlarda kişiler şeker hastalığı tedavisine geç kalınabilir. Kontrol altında tutulmayan kan şekeri seviyeleri, anne ve bebeğin sağlığını tehdit etmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorlarımız

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.