Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yasaklar

Tüp mide ameliyatı sonrası yasaklar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Obezite operasyonları arasından en çok tercih edilen tüp mide ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı sonrasında yepyeni bir hayat başladığı için, bu dönemde dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Özellikle kişiler yeni bir beslenme alışkanlığı elde etmeli ve farklı yeni alışkanlıklar kazanmalıdır. Aynı zamanda yapılmaması gereken ve dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar da vardır. Peki tüp mide ameliyatı sonrası yasaklar nelerdir? İşte tüp mide ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri, Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

[trgebanner]

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük olarak alınan besinlerin kalorisi, harcanan kaloriden fazlaysa vücudumuz bu fazla kiloları yağa dönüştürür. Uzun süre böyle devam ettiği sürece bir sorun yaratan bu durum, obezitenin temelini oluşturur. Hareketsizlik, genetik yatkınlık, harcanamayan kalori ve aşırı miktarda hazır gıda tüketimi birleşerek obeziteye neden olur. Obezite ise kalp damar hastalıkları başta olmak üzere daha birçok ciddi sağlık sorununa yol açar. Bu nedenle tüp mide ameliyatından sonra ilk olarak beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekmektedir.

Erken Dönemde Dikkat Edilmesi Gereken Fiziksel Aktiviteler

 • Ameliyatın ardından hastaneden ayrıldıktan sonra ev içerisinde mutlaka hareket edilmelidir. Taburcu olduktan 5 gün sonra dışarıda kısa yürüyüşler yapılabilir.
 • Hastaneden taburcu olduktan sonra aksi bir durum olmadığı sürece ılık bir duş alınabilir.
 • Hastanede giyilen basınçlı emboli çoraplar, tamamen hareket etmeye başladığınız ana kadar giymeye devam edilmeli.
 • Ameliyattan 2 hafta süreyle birliktelik yaşanmamalı.
 • Ameliyattan sonra bir ay boyunca araba kullanılmamalı.
 • Ameliyattan sonra 2 ay alkol alınmamalı ve sonrasında ise doktor onaylı olmalı.
 • Ameliyattan sonra 2 ay boyunca ağır ve zorlayıcı fiziksel aktivitelerden uzak durulmalı.
 • Ağızda eriyen ya da sıvı multivitamin takviyesi kullanılabilir. Ancak vitamin takviyesi ile ilgili daha detaylı bilgi için kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.
 • Ameliyattan sonra 3.ayda ve 12.ayda hem vitamin hem de mineral değerinin kontrol edilmesi için kan tahlilleri yapılabilir. Operasyonun ardından sürekli doktor kontrolünde olmanız gerekmektedir. Çünkü bu sayede süreç olması gerektiği gibi yönetilebilir ve takip açısından önemli bir adımdır.
 • Karın dikişleri iyileşene kadar solaryuma girilmemeli ve bölge güneş ile direkt temastan korunmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yasaklar

“Tüp mide ameliyatı sonrası neler yasak?” sorusu pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılıyor. Tüp mide ameliyatı sonrası iyileşmeyi uzatacak veya kişinin kilo vermesini engelleyecek tüm davranışlardan uzak durması gerekmektedir. 6 aylık periyoda kadar aşağıdaki davranışlardan kaçınılmalıdır:

 • Asitli ve gazlı içecekler tüketilmemeli
 • Alkol kullanılmamalı
 • Çok sıcak ya da çok soğuk içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalı
 • Sigara içilmemeli
 • Yağlı ve şekerli gıdalar tüketilmemeli
 • Çok baharatlı ve acılı besinler tüketilmemelidir.

Doktor tarafından ameliyat sonrası uyulması gerekenler belirlenir. Bu kurallar kişiden kişiye göre değişmektedir ve kişinin sağlık durumuna göre de ek yasaklar konulabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Bu operasyon sonrasında beslenmesine dikkat etmeyen kişiler, istedikleri gibi kilo veremez ve mide sorunları yaşarlar. Üstelik midelerinin genişlemesine bağlı olarak hızlı doyma yetilerini kaybederler. Operasyondan sonra hastalar hangi besinleri ne kadar miktarda tükettiğine özen göstermeliler.

 • Hastalar sıvı tüketimine özen göstermelidir. Yemeklerden önce ya da sonra 30 dakikalık zaman diliminde su veya diğer sıvılar tüketilmemelidir.
 • Küçük porsiyonlar halinde yemek yenmelidir. Mide tıka basa doldurulmamalı ve her lokma defalarca çiğnenmelidir. Bu sayede sindirim süreci kolaylaşır.
 • Ameliyatın ardından iyileşme tamamlandığında her gıda tüketilebilir ancak yağlı, şekerli ve çok kalorili besinlerden uzak durulmalı.
 • Öğünler arasında atıştırmaktan kaçınılmalıdır. Bu kaçamaklar önemsiz gibi görünse de, bir süre sonra alışkanlık haline gelebilir ve kilo verme sürecini aksatabilir.
 • Hastalar tükettikleri besinlerin kalorilerini hesaplama alışkanlığı kazanmalıdır. Az miktarda yemelerine rağmen bazı besinlerin kalorisi fazla olduğu için kilo verilmesine engel olabilir.
 • Operasyondan sonra gazlı, asitli, şekerli ve kremalı içecekler tüketilmemelidir. Bu tarz içecekler mideyi rahatsız eder ve aşırı kalori içerir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme

Tüp mide ameliyatı sonrası iyileşme süreci, gelişen teknoloji ve cerrahi teknikler ile birlikte oldukça kısalmıştır. Kapalı ameliyatın ardından hastalar genellikle 2 – 3 gün hastanede kalır ve bu sürenin ardından evlerine dönerler. Ameliyattan bir hafta sonra araba kullanılmaya başlanabilir ve ameliyattan iki hafta sonra da işlere geri dönülebilir. Operasyondan sonra tamamen iyileşmenin gerçekleşmesi ve yaraların kapanması için 4 – 6 haftalık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında doktorların verdiği beslenme programlarına uyan ve yasakları çiğnemeyen kişiler, iyileşme sürecini sorunsuz atlatırlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mide küçültme ameliyatı ölüm riski yüzde kaçtır?

Diğer büyük ameliyatlara oranla ölüm riski daha az olan bir ameliyat türüdür. Hatta binde birdir.

Mide ameliyatından sonra ne zaman yemek yenir?

Tüp mide ameliyatı sonrasında yaklaşık 2 hafta katı gıdalar tüketilmemelidir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣