Himenektomi: Kızlık Zarının Çıkarılması - sırt sırta uyuyan bir çift

Himenektomi: Kızlık Zarının Çıkarılması

Kızlık zarının bazı kadınlarda yüksek, sert veya kalın kenarlı olması durumunda cinsel ilişki esnasında zorlanmalar yaşanmaktadır. Kızlık zarı bu şekilde olan kadınlarda vajinismus görülebilir. Bu hastalarda kızlık zarının kısa bir ameliyat yardımı ile alınarak sorunun çözülmesine Himenektomi (Hymenektomy) denilmektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Himenektomi: Kızlık Zarının Çıkarılması ” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Himenektomi (Hymenektomy) Nedir?

Jinekologlar tarafından sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Bazı vajinismus hastalarına da uygulanır. Bazı kadınlarda kızlık zarının normalden daha kalın, sert veya yüksek kenarlı olması “rigid hymen” veya “yüksek kenarlı kalın hymen” olarak adlandırılmaktadır. Bu tarz bir kızlık zarına sahip olan kadınlar cinsel ilişki sırasında zorlanırlar. Kimi kadınlarda bu durum cinsel birleşmeye engel olabilmekte, şiddetli ağrı ve acı hissini ortaya çıkabilmektedir. Tıbbi literatürde Himenektomi (Hymenektomy) yöntemi ile bu kızlık zarı basit ve yaklaşık 10-20 dakika süren bir ameliyat yardımı ile çıkarılmaktadır. Diğer taraftan bu ameliyatta dikiş kullanılmamaktadır.

Kızlık Zarı Türleri

Kızlık zarı türleri kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kızlık zarları cinsel birleşme sırasında kadını ve erkeği zorlar, cinsel birleşmeye engel olur. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı ve acılara da yol açar. Bu tarz zarlar genellikle yarım ay, ara bölmeli veya elek şeklinde türler olarak isimlendirilmektedir.

Vajinismus Nedir?

%90 psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Buna sahip olan kişilerde cinsel birleşme (penetrasyon) esnasında ani bir panik atak benzeri durum ile kişi korku ve heyecan duyar, canının aşırı yanacağından şüphe eder ve bir anda bacaklarını ve vajinasını kasıp partnerini kendinden uzaklaştırır. Bu kişilerde vajina cinsel birleşmeye engel olacak bir türde ise yine Himenektomi (Hymenektomy) ameliyatı ile çıkarılmaktadır. Diğer taraftan kızlık zarı cinsel birleşmeye engel olacak konumda değilse kızlık zarının çıkarılması tavsiye edilmez. Psikolojik terapiler ile durum çözülmeye çalışılmaktadır.

Himenektomi (Hymenektomy) Ameliyatı

  • 10-20 dakika arası süren kısa bir cerrahi operasyondur. 
  • Genel veya lokal anestezi ile yapılmaktadır.
  • Acısız ve ağrısız bir işlemdir. 
  • İşlem herhangi bir kesi veya dikiş gerektirmemektedir.

Ameliyat Sonrası Süreç

Ameliyattan bir gün sonra kişi normal yaşamına dönmektedir. Genellikle bu ameliyatlar dikişsiz veya kendiliğinden eriyen özel iplikler kullanılarak atılan dikişler ile yapılır. Bu sebeple ameliyattan sonra dikiş aldırmak gerekmemektedir. Ameliyat sonrasında hafif kanama ve sızlama olabilir. Bu kanama ve sızlamalar çeşitli ilaçlar ile rahatlatılmaktadır. Diğer taraftan ameliyattan sonra yaklaşık 20-25 gün gün sonra kişi cinsel ilişkiye girebilir.

Kızlık Zarı Çıkarılması Ameliyatı Riskli Midir?

Bu ameliyat deneyimli bir jinekolog tarafından yapıldığı takdirde herhangi bir riski yoktur.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Himenektomi operasyonu?

Normalden yüksek, kalın veya sert kenarlı kızlık zarlarının cerrahi operasyon ile alınmasıdır

Himenektomi ameliyatı fiyat? 

Uzman jinekologlarımız tarafından gerçekleştirilen Himenektomi (Hymenektomy) ameliyatı fiyat bilgisi için çağrı merkezimiz 0216 574 10 00 numaralı telefondan bize ulaşabilir ya da Whatsapp hattımız +90 552 216 39 11 numaralı telefondan bizlere mesaj atabilirsiniz.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorları

Kadın hastalıkları ve doğum bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.