Rahimde Polip Nedir?

Rahimde polip olan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Rahimde polip kadınlarda sık görülen bir vajinal parça / doku problemidir. Boyutları 1 milimetreden 1 santimetreye kadar değişkenlik gösterebilir. Poliplerin neden oluştuğuna yönelik henüz yüzde 100 netlikte bir çalışma bulunmamaktadır ve nedeni halen bilinmemektedir. Poliplerin oluşma nedenlerine göre çeşitli düşünceler vardır. Genellikle yoğun adet kanaması, düzensiz adet kanamaları ve cinsel ilişki esnasında ağrı gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Tedavi sürecinde ilaç tedavisi yöntemi ve histeroskopi operasyonu yöntemi uygulanmaktadır. Ataşehir Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzman Doktorları, polip nedir sorusunu cevaplayarak, rahimde polip sorunu yaşayan kadınların merak ettiği diğer soruların yanıtlarını paylaştı.

Polip Nedir?

Kadın genital yolu polipleri rahim ağzında polip yani servikste, ya da endoservikal kanalda ya da endometial alanda yani rahim içi alanda yerleşen çoğunlukla iyi huylu, endometriumun kendi bezleri stroması ve epitelinden oluşan yumuşak dolgun yapılar. Bu açıklama polip nedir sorusunun en basit yanıtıdır. Rahimdeki polipler enellikle 25-55 yaş aralığında görülür ve rahim polipi boyutları 1 milimetreden 1 santimetreye kadar değişkenlik gösterir.

Servikal Polip Nedir?

Peki, servikal polip nedir? Servikal polip, rahim ağzında polip oluşması durumudur. Serviks denilen bölge, rahmin vajinaya açıldığı bir boyun bölgesi olarak tanımlanabilir. Hemen hemen her kadında servikal polip gelişmesi görülebilmektedir. En büyük belirtisi cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında kanama görülmesidir.

Rahim İçi Polip Nedir?

Genellikle iyi huylu olarak karşımıza çıkan rahim içi polip nedir? Rahim duvarı içerisinde sonradan oluşmuş dokulara polip adı verilmektedir. Polipler genellikle iyi huyludur. Araştırmacılar, poliplerin kısırlığa yol açtığını iddia etmektedir. Poliplerin alınmasıyla birlikte gebe kalma ihtimalinin arttığı düşünülür. Bu konuda henüz net bir çalışma yapılamamıştır. Polipler genellikle düzensiz adet kanamaları ve adet kanamalarının yoğunluğuyla belirti göstermektedir. Oldukça düşük bir ihtimal olsa da polipler, kansere neden olabilmektedirler. Dolayısıyla tedavisinin geciktirilmeden yapılması büyük önem taşır.

Rahimde Polip Belirtileri

Yüzde 10 – 20 sıklığında karşılaşıyoruz ve daha önce de belirttiğimiz gibi endometrial polibi olan kişilerin yüzde 70inde fazla miktarda ya da uzun süreli adet kanaması, düzensiz kanama, ara kanama nedeni olabiliyorlar ki bu kişinin hem sosyal hayatını etkilemekte hem de anemi sebebi olursa efor kapasitesinde azalma, çabuk yorulma, çarpıntı gibi semptomlar ile kişi olumsuz etkileyebilmektedir. Peki, rahimdeki polip kendiliğinden düşer mi ya da müdahale olmaksızın rahimden polip düşer mi? Polipler zaman zaman kendi kendilerine yok olabilir ve çoğu hastada belirti bile göstermeyebilir. Bazı rahim içi polip türleri ise kişinin gündelik yaşamına olumsuz etkilerde bulunabilir. Burada şu soru sık sık sorulur, rahimde polip ağrı yapar mı? Bu noktada rahimde polip belirtileri nelerdir diye incelemek gerekir:
 • Düzeni olmayan kanamalar
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı
 • Adet kanamasının aşırı yoğun olması
 • Adet kanamalarının gereğinden uzun sürmesi
 • Hamile kalamama
Bu tarz belirtiler en sık görülen belirtilerdir. Dolayısıyla rahimdeki polip alınmalı mı diye araştırmalar yapanlar için cevabımız mutlaka “Evet” olmaktadır. Rahimde polip kendi kendine yok olabiliyor olsa da, belirtilerin ilerlemesiyle birlikte tedavi şart hale gelmektedir. Yine çocuk istemi olan çiftlerimizde endometrial polipler tedavisi oldukça kolay bir sorun olmasına karşın farkedilmediğinde çiftleri uzun süreli bir infertilite problemi ile baş başa bırakabilmektedir.

Rahimde Polip Neden Olur?

Polip nedir ve rahimde polip neden olur diye araştırmalar yapan hastalarımız için poliplerin oluşun nedenlerinin henüz tam olarak bilinemediğini vurgulamak gerekir. Polip oluşumunu artırdığına yönelik bazı risklerin ise araştırıldığı ve düşünüldüğü ise bilinmektedir. Rahimde polip oluşmasında, fazla miktardaki östrojenin etkileyici bir rolü olduğu düşünülmektedir. Öte yandan, meme kanseri olan hastaların kullandığı tamoksifen isimli bir ilacın da polip oluşumuna sebebiyet verdiği belirlenmiştir. Öte yandan hemen hemen tüm rahim polipi sorunları, genetik yatkınlık sebebiyle oluşabilmektedir. Rahimdedeki polipler için oluşum zemini hazırladığı düşünülen diğer etkenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:
 • Alkol
 • Sigara tüketimi
 • Stres
 • Yaşlılık
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Dengesiz beslenme
 • Kilo problemleri

Rahimde Polip Tedavisi

Rahimde polip tedavisi iki yöntem ile yapılmaktadır. Bunlardan birisi ilaç tedavisi, diğer ise rahim içi polip ameliyatı tedavisidir. Rahim içi polip ya da rahim ağzında polip fark etmeksizin rahimdeki polipler bu iki yöntem ile tedavi edilebilmektedir. Rahim polipi tedavisinde doktorlar uygun tedavi yöntemine karar verirler.

İlaç Tedavisi

Bazı ilaçlar polip oluşumunun önüne geçebilirler. Öte yandan var olan poliplerin ortaya koyduğu rahatsızlığı önleyebilir ve polipin kendi kendisine yok olmasına yol açabilirler. Progestinler ve gonadotropin salgılatan hormon agonistleri gibi bazı hormonal ilaçlar tedavi sürecinde kullanılabilmektedir. Yine de ilaç tedavisi geçici bir çözüm olarak görülmektedir. Çünkü ilaç kullanımı bittiği zaman yeniden polip sorunları ile karşı karşıya kalındığı gözlemlenmektedir. Doktorlar bu noktada rahimdeki polipler için en uygun kararı alacaklardır.

Rahimde Polip Ameliyatı

Rahimde polip ameliyatı bir başka deyişle histeroskopi yöntemi ile tedavi oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Öncelikle hastaya polip nedir sorusunun yanıtı anlatılır. Bu süreç hastanın durumuna göre lokal ya da genel anestezi ile yapılmaktadır. Operasyon toplamda ortalama 20 dakika sürer. Operasyon esnasında vajinadan minimal bir kamera ile giriş yapılır ve rahim bölgesi yardımcı gaz ya da sıvılarla şişirilir. Daha sonra polip parça rahim duvarından alınır. Parça inceleme yapılması amacıyla patolojiye gönderilir. İstatistikler, bu parçaların büyük bölümünün kötü huylu olmadığını göstermektedir. Polip tedavisi doğru şekilde teşhis edilir ve tedavi edilir ise, rahimde polip ameliyatı sonrası adet düzensizlikleri, cinsel ilişki kanamaları ve ağrıları ile birlikte kısırlık şeklindeki problemler de yok olmaktadır. Rahimdeki polipler, nadiren de olsa tekrar edebilmektedirler. Böyle durumlarda yeniden tedaviler uygulanmaktadır.

Rahim İçi Polip Kansere Dönüşür mü?

Hastaların merak ettiği en önemli sorulardan birisi de şudur: Rahim içi polip kansere dönüşür mü? Bu konuda doktorlar arasındaki ortak algı, poliplerin büyük bölümünün iyi huylu olduğudur. Küçük bir olasılıkla da olsa malign ya da premalign yani kanser öncesi lezyonlara dönüşebilen polipler de vardır. Bu nedenle özellikle kişi 60 yaş üzerinde ise, menapoz sonrası dönemde ise, tamoksifen kullanımı öyküsü varsa veya polip 1.5 santimetre üzernde ise, mutlaka histereskopi ile polip eksizyonu yapılmalı, eş zamanlı tüm kavite detaylı görüntülenmeli ve endometrial örneklemeler de yapılmalıdır. Hastaları korkutan “Polipler kanser yapar mı?” sorusu için ise cevap, kısmen de olsa “Evet” olarak verilebilir. Sık görülmüyor ve nadiren gelişime izin veriyor olsa da, polipler nedeniyle rahim kanseri gelişebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Polip alınmazsa ne olur?

Endometrial polipler çıkartılmazsa düzensiz ve yoğun kanamalar gerçekleşir ve buna bağlı olarak kansızlık ortaya çıkar.

Rahimde polip kimlerde olur?

Genç kadınlarda görülmesine rağmen, en çok menopoz geçiren kadınlarda meydana gelir. Bazı kişilerde hafif kanama ve lekelenme olurken, bazılarında hiç belirti göstermez.

Poliplerin alınması şart mı?

Çoğu iyi huylu yapılardır ancak poliplerden dolayı nadiren de olsa rahim kanseri meydana gelebilir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣