1 Haftada 10 Kilo Vermek: Hızlı Kilo Kaybı Güvenli mi?

Hızlı kilo kaybı için sağlıklı beslenen kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hızlı kilo vermek bir hafta içerisinde yapılabilir mi? Kilo vermek ile alakalı merak edilenler ve hızlı kilo kaybının risklerine yazı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Hızlı Kilo Verme Nedir?

Uzmanlara göre, haftada sağlıklı ve güvenli kilo kaybı 0,45-0,95 kg arasında olmalıdır. Bu kilonun üstündeki kayıplar sağlıksız ve çok hızlı olarak kabul edilmektedir. Bu aralığın üstündeki kilo kaybı, birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilir. Özellikle 1 haftada 10 kilo vermek gibi hızlı kilo kaybını hedefleyen diyet programları bireyler için çok riskli olabilir. Safra taşı, kas kaybı, beslenme yetersizlikleri sorunları ve metabolizma düşüklüğü gibi farklı sorunları hayatınıza katabilecek hızlı kilo kaybı, dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Hızlı Kilo Kaybı Güvenli mi?

Birçoğumuz emeklerimizin karşılığını çabuk alabilmek ve bununla motive olmak isteriz. Konu kilo kaybı olduğunda ise hızlı kilo kaybı sonuçları sanıldığı kadar motive edici durumlar doğurmamaktadır. Yapılan araştırmalar, yavaş kilo verenlerin uzun vadede verdiği kiloları alma riskinin daha düşük olduğunu ve sağlık sorunları açısından daha az riskli olduğunu göstermiştir.

Bu nedenle ’’ hızlı kilo vermek güvenli mi? ’’ diye merak ediyorsanız, hızlı kilo vermenin sağlık açısından riskler taşıdığını bilmenizde fayda bulunuyor. Özellikle kısa sürede 10 kilo ve üzeri kilo kaybını hedefleyen bilinçsiz diyetler, sonrasında ciddi yeme bozuklukları olarak bize yansıyabilir. Bu tarz şok diyetleri tek başınıza yapmamalı, kilo verme dönemlerinden önce bir uzman yardımı almanızda fayda bulunmaktadır. Hızlı kilo kaybı risklerinin neler olduğunu incelemek için bir sonraki maddemize göz atabilirsiniz.

Hızlı Kilo Verme Riskleri Nelerdir?

Tavsiye edilmeyen hızlı kilo kaybı, bir anda gerçekleştiğinde vücudumuzda birçok etkiye yol açabilir. Aniden verilen kilo kayıpları sonucunda;

Kas Kaybı

Düşük kalorili yiyecekler tüketmek, bir süre sonra yağ yerine vücudumuzdaki kas ve suyun gitmesine neden olabilir. Diyetlerde asıl istenen yağ kaybı olduğu için kas kaybı istenmeyen bir durumdur. Günlük alınması gereken kalori miktarının altında alınması ve yetersiz beslenme sonucunda kas kaybıyla karşılaşılabilir.

Metabolizma Yavaşlaması

Gün içerisinde yaktığımız kalori miktarını belirleyen metabolizma hızı, aşırı kilo kayıplarında yavaşlayabilir. Fazla kilo kaybı sonucunda yavaşlayan metabolizma gün içerisinde daha az çalışır ve kilo kaybınız azalır. Özellikle kas kaybındaki düşükler metabolizma hızının düşmesinde önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda tiroid hormonunun düzgün çalışmaması da metabolizmayı etkileyebilir.

Beslenme Eksikliğine Neden Olabilir

Diyetiniz boyunca günlük alacağınız besin miktarı kontrol altındadır. Bu miktar vücudumuzun alması gereken vitamin, karbonhidrat ve proteini karşılamadığı durumlarda yetersiz beslenme riski ortaya çıkar. Bunun ile birlikte demir, fosfor, b12 gibi nemli vitaminlerin kaybı da gözlemlenir. Tüm bunların eksikliği sonucunda çok önemli birçok belirti ortaya çıkmaktadır;

 • Saç dökülmesi
 • Aşırı yorgunluk
 • Zayıf bağışıklık
 • Zayıf ve kırılmaya meyilli kemikler

beslenme eksikliğinde karşınıza çıkabilecek belirtiler arasındadır. Diyetinizde her ne kadar kalori kısıtlamanız olsa da diyetisyen eşliğinde besin değeri yüksek gıdalarla zengin bir liste oluşturularak beslenme eksikliğinin önüne geçilebilir.

Safra Taşı Oluşabilir

Safra kesesi, yağlı yiyeceklerin sindirimi için sıvıların serbest bırakıldığı, sindirim sistemi için önemli bir organdır. Yiyecekleri gerekli kadar tüketmediğimizde safra keseniz bu sıvıları biriktirir ve zamanla taş oluşumunda öncü olur.

Hızlı Kilo Verme Yan Etkileri

Hızlı kilo vermenin yaygın görülen yan etkileri arasında;

 • Sinirlilik,
 • Kabız,
 • İshal,
 • Tükenmişlik,
 • Sıklıkla üşümek,
 • Kas krampları,
 • Baş dönmesi,
 • Dehidrasyon (susuz kalma)

karşılaşılabilecek olası sorunlar arasında yer almaktadır.

Hızlı Kilo Kaybı: Sonuç

Güvensiz hızlı kilo kayıplarında yaşanabilecek bu olumsuzluklar, kilo vermek isterken sizleri farklı hastalıklarla yüz yüze getirebilir. Bu nedenle sağlıklı şekilde kilo verebilmek adına mutlaka beslenme ve diyet uzmanından yardım almanız önerilir. Hızlı ve sağlıklı kilo vermenin birçok yolu olduğunu unutmamalısınız. Daha fazla proteinle beslenerek, yavaş yemek yiyerek ve şekerli ürünlere ara vererek yani dengeli beslenme modeline uyarak, istediğiniz görünüme kavuşmanız mümkün olacaktır.

Dayatılan güzellik algılarının sizi sağlığınızdan etmesine izin vermemeli ve öncelikle beden sağlığınızı düşünmelisiniz. Sporla desteklenen sağlıklı öğünler sizi istediğiniz hedefe güvenli ve her gün daha fazla yaklaştıracaktır. Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyet bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, hem sağlıklı hem de güvenli kilo vermek için ilk adımı atabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hızlı kilo kaybı tehlikeli mi ?

Vücudun dengesini bozacak ani kilo kayıpları, ciddi rahatsızlıklara yol açarak tehlikeli olabilmektedir. Bilinçli şekilde az besin almak besin yetersizliğine yol açık, vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirememesine sebep olmaktadır.

Hızlı kilo vermenin yan etkileri nelerdir?

Hızlı kilo kayıplarının; baş ağrısı, yorgunluk, üşüme, kabızlık, kas kaybı, saç dökülmesi, sinirlilik gibi başlıca yan etkileri bulunmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣