Gözde kırma kusuru muayenesi

Gözde Kırma Kusuru: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Net görmeyi zorlaştıran bir tür görme problemi olan kırılma kusurları, göz şeklinizin ışığı doğru bir şekilde bükmemesi ve bunun neticesinde bulanık bir görüntü oluşturmasına denir. Miyop, hipermetropi, presbiyopi ve astigmatizma gibi türler, kırma kusurları arasında yer alıyor. Peki kırma kusuru nedir? veya gözde kırma kusuru nedir? Gözde kırma kusuru belirtileri nelerdir? Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız makaleden bu ve bunun gibi soruların yanıtına ulaşabilirsiniz.

Kırılma Kusurları Türleri

 • Miyop: Uzaktaki nesnelerin bulanık, yakındaki nesnelerin net görülmesi olayıdır. Genellikle kalıtsaldır ve çocukluk döneminde ortaya çıkar. Vücudun hızla büyüdüğü gençlik yıllarında ilerler.
 • Hipermetrop: Yakındaki nesnelerin bulanık görülmesi olayıdır. Kalıtsal da olabilir sonradan da gelişebilir. Hafif hipermetropide uzak görüş net iken, yakın görüş bulanıktır. Daha ileri hipermetropide ise, görüş tüm mesafelerde bulanıktır.
 • Astigmat: Hem uzaktaki hem de yakındaki nesnelerin bulanık ya da bozuk görülmesi olayıdır.
 • Presbiyopi: Göz merceğinin yaşlanması olayıdır. 40 yaşından sonra göz merceği daha sert hale gelerek, eskisi kadar kolay bükülmez. Bu nedenle de göz odaklanma yeteneğini kaybeder ve yakın mesafe görüşü zorlaşır.

Gözde Kırma Kusuru Belirtileri

 • Bulanık görüş
 • Çift görme
 • Baş ağrısı
 • Parlak ışıkların etrafında parlama
 • Gözlerin kısılması
 • Göz yorgunluğu
 • Bilgisayara bakarken odaklanma sorunu yaşamak

Risk Faktörleri

Herkeste kırma kusuru meydana gelebilir ancak ailede gözlük ya da kontakt lens kullanan varsa, kişinin bu rahatsızlığa yakalanma riski daha yüksektir. Yakını görememe gibi çoğu kırma kusuru, çoğunlukla çocukluk çağında başlar. Presbiyopi türü, yukarıda da bahsettiğimiz gibi 40 yaş ve üstü yetişkinlerde ortaya çıkar.

Gözde Kırma Kusuru Nedenleri

 • Göz küresi uzunluğu
 • Lensin yaşlanması
 • Korneanın şekli ile ilgili problemler

Gözde Kırma Kusuru Tanısı

Öncelikle kapsamlı bir göz muayenesi yapılır ve bu sayede kırma kusurları kontrol edilebilir. Basit ve ağrısız bir muayenedir ve burada genelde yakın ve uzaktaki harfleri okumanız istenir. Ardından da diğer göz sorunlarının olup olmadığını test etmek adına bazı göz damlaları verilebilir.

Gözde Kırma Kusuru Tedavisi

Göz doktorları gözlük, kontakt lens ya da ameliyat yoluyla kırma kusurlarını tedavi edebilir. Gözde kırılma hataları tedavisinde en basit ve en güvenli yol gözlük takmaktır. En net görüşü sağlamak adına doktorunuz doğru gözlük camlarını sizin için reçete edecektir. Kontakt lensler gözünüzün yüzeyine oturarak kırma kusurlarını düzeltmeye yardımcı olur. Yine aynı şekilde doktorunuz sizin için en uygun lens numarasını reçete edecek ve nasıl kullanmanız gerektiğini anlatacaktır. Bunun dışında lazer göz ameliyatı gibi birkaç ameliyat türü ise, kırma kusurlarını düzeltmek için korneanın şeklini değiştirmeye yarar. Tüm bu tedavilerin yanı sıra dikkat etmeniz gereken birkaç adım vardır:

 • Düzenli göz muayenesine gitmeniz,
 • Görüş kötüleşirse, gözlük veya kontakt lens ile ilgili bir sorun olursa doktorunuza başvurmanız,
 • Aile üyelerinin herhangi birinde bu rahatsızlık var mı diye kontrol edilmesini sağlamak gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yüksek kırma kusuru nedir?

Kırma kusuru en sık rastlanılan ve görme keskinliğini bozan bir problemdir. Hastalıktan ziyade daha çok bir bozukluktur.

Refraksiyon kusuru ne demek?

Gözümüzün görmesinde azalmaya neden olan hipermetropi ve miyopi gibi gözlük ihtiyacı doğuran durumlara denir.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.