Homeopati: Nedir, Etkisi ve Tedavisi

Homeopati ilaçları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Günümüzde tedavi amaçlı kullandığımız ilaçlar, birçok insanda yan etki yaratabilir. Vücudun kendini doğal bir şekilde iyileştirmesine destek olan homeopati yöntemi ile pek çok hastalık tedavi edilebilmektedir. Alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamaları bünyesinde yer alan homeopati, belli ilkelere ve yasalara dayalı tedavi yöntemidir. Peki daha detaylı bahsetmek gerekirse, homeopati nedir? Homeopati tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır? Hepsi ve daha fazlasını Avicenna Hastanesi olarak ele aldık. İşte detaylar…

Homeopati Nedir?

Yaklaşık 200 yıl önce geliştirilen homeopati yöntemi, günümüzde hala uygulanmaya devam ediyor. Homeopati yöntemi ile hastaya verilen ilaç, sağlıklı bir insana verildiği takdirde yan etkiler oluşturacak bir pozisyondadır. Çok düşük dozlarda verilen homeopatik ilaçlar hastaya herhangi bir zarar vermez ve hastayı tamamen doğal yollar ile iyileştirir. Öte yandan homeopati tedavisini uygulayan doktorun bu alandaki ayrıntıları çok iyi bilmesi gerekmektedir. Hastaya verilen ilacın, hastalık belirtileri ile benzer etkiler yarattığını ve tek doz olduğunu ekleyelim. Ayrıca kişiye özgü oluşturulan tek ilaç kullanılması gerekmektedir.

Homeopati Etkisi

Günümüzde hastalıkları tedavi etmek için kullanılan ilaç yöntemi, bazı hastalarda yan etkiler doğurmaktadır. Bu yan etkilere maruz kalmamak için de homeopati tedavisi uygulanmaktadır. 18. yüzyıl sonunda doktor Samuel Hahnemann tarafından geliştirilen homeopati tedavisi, vücudun kendi kendini doğal yöntemler ile tedavi etmesine yardımcı olmaktadır. Günümüzde ise, en yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Homeopati, hastalığı baskılamaktan ziyade şikayeti kontrollü olarak harekete geçirir ve vücudun kendi kendine iyileşmesini sağlar. Bunu yaparken de ‘’benzerin benzeri tedavi etmesi’’ prensibinden faydalanılır. Sağlıklı birini hasta eden bir özellik, aynı hastalığı taşıyan birinde iyileştirici olma özelliğine sahiptir. Buradaki amaç yalnızca baskılamak ve şikayeti gidermek değildir, aynı zamanda belirtilere bakılırken vücudu tümüyle iyileşme için harekete geçirmektir.

Homeopati Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Solunum yollarındaki enfeksiyonlar
 • Egzama ve diğer cilt sorunları
 • Fibromiyalji
 • Mide ve bağırsak sorunları
 • Sinüzit ve rinit
 • Romatizmal hastalıklar
 • Migren
 • Menopoz döneminde yaşanan hastalıklar
 • Adet dönemi sendromları
 • Bebeklerde kolik ve diş çıkarma problemleri
 • Çocukluk döneminde meydana gelen davranış bozuklukları, korku, kaygı, yatak ıslatma, parmak emme veya kronik bademcik iltihabı, bronşit, astım, su çiçeği ve kabakulak gibi pek çok hastalıkta uygulanır.

Homeopati Tedavisi

İlk etapta bu tedaviyi uygulayacak uzmanın, mutlaka tıp alanında eğitim alması gerekmektedir. Yoksa ciddi sağlık sorunları ve risk faktörleri meydana gelebilir. Bunun dışında homeopati tedavisi için plasebo etkisinden ibaret olduğu söylenir. Ancak kişiye özel olarak hazırlanan ilaçlar, fiziksel ve gerçek etkiler yaratır ve böylece hastanın kendi kendini iyileştirmesine yardımcı olur.

Homeopati Muayenesi Nasıl Olur?

Şikayetler akut ve kronik olarak ele alınır ve ani gelişen yanık, yaralanma, gıda zehirlenmesi ve alerjik durumlar hızlı bir şekilde değerlendirilerek tedavisi yapılır. Uzun süredir devam eden, klasik tedavi yöntemi ile iyileşmeyen ve tekrarlayan problemler, detaylı bir şekilde dinlenir. Şikayetin nasıl ve ne şekilde olduğu, nelerin eşlik ettiği ve neyin iyi geldiği yine detaylı olarak incelenir. Bu incelemelerin ardından kişinin genel beslenme, uyku, yaşam tarzı, mizacı ve alışkanları sorulur. Tüm bunların peşine analiz yapılarak hastaya uygun olacak ilaç ve dozu, ne sıklıkla kullanacağı belirlenir. Şikayetin adı üzerinden değil de, bünyenin değerlendirilmesine göre bir tedavi uygulanır. Hekim uygun gördüğü takdirde, laboratuar ya da görüntüleme tekniklerine başvurulur.

Homeopatik İlaçlar Nasıl Hazırlanır?

Bitki ve minerallerden özel homeopatik sulandırma ve çalkalama yöntemi ile sıvı ilaçlar elde edilir. Bunların da özel topçuk şeklinde kullanılan globül formları kullanılır. Özel ve standart üretim için hem Avrupa hem de Amerika’da Farmakopeleri olan bu ilaçlara remedi adı verilir.

Homeopatik Remedi Nedir?

Homeopatik remediler (çare), vücudun kendini iyileştirme gücünü yani yaşam gücünü harekete geçirir. Bu güç sayesinde, hastalık belirtileri ortadan kalkar ve iyileşme doğal yolla sağlanır. Tümüyle doğal maddeleri esas olarak hazırlanan homeopatik remediler, doğadaki unsurlar oldukları gibi kullanılarak elde edilir ve bu maddelerin etkisi enerji yoluyla çoğaltılır. Bunlar hastanın kendi gücü ile çalıştığı için hem zararsız hem de bir yan etkisi yoktur. Bu sayede bebekler, hamileler ve yaşlıların güvenle kullanması mümkündür.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Homeopati tedavisi sırasında neler meydana gelebilir?

Homeopati tedavisinde kullanılan ilacın ardından vücutta bazı semptomlar ortaya çıkabilir. Bu semptomlar ilacın içerisindeki küçük dozdaki hastalık nedenlerinin etkisidir.

Homeopati tedavisi ne kadar sürer?

Hastalığın türüne, ciddiyetine ve hasarına göre değişkenlik gösterir. Uygulamanın ardından periyodik olarak hasta izlenir ve iyileşme süreci değerlendirilir. Gerektiği takdirde tedavinin tekrarı yapılabilir.

Homeopati kişiye özel olarak uygulanır mı?

Her hastanın bağışıklık sistemi farklı olabileceği gibi, hastalık belirtilerini yaşama biçimleri de farklılık gösterir. Bu yüzden her hastaya ve her hastalıkta farklı ilaçlar geliştirilir ve iyileşme süreci hastadan hastaya değişkenlik gösterir.

Homeopati tedavisi için kimlere başvurulmalı?

Bütünsel bir tedavi olan homeopati, hastalığı değil daha çok hastayı ilgilendirir. Hastanın fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak dengeli ve sağlıklı olmasını, hastanın sağlığı ile pek çok sorunu tedavi edilmesini amaçlar.

Başka ilaç tedavisi almak, homeopatiye engel mi?

Bütüncül bir yöntem olan Homeopati, bedeni iyileştirmeye programlanmıştır. Alınması gerekli olan hormon, insülin ve tiroid ilacı gibi tedaviler kesilmemeli ancak ağrı kesici ve asit giderici tarzda ilaçların sık alınmaması tavsiye edilir.

Homeopatik ürünler nedir?

İnsan sağlığını destekleyici, koruyucu ya da hastalıkları tedavi edici etkileri olan tıbbi ürünlere denir.

Homeopati hangi ülkelerde var?

Dünyada %80’in üzerinde ülkede kullanılmaktadır. 42 ülkede bireysel tıp sistemi olarak yasal bir şekilde tanımlanırken, 28 ülkede tamamlayıcı ve alternatif tıbbın bir parçası olarak tanınmaktadır. Brezilya, Şili, Hindistan, Pakistan, Meksika, İsviçre, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve Hollanda’da Ulusal Sağlık Hizmetinde yer alır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣