kırık bacaklı adam

Kırık Kaynamaması: Nedir, Tanısı ve Tedavisi

Kırık kemiklerin tedavisinde yaşanan kemik kaynamaması sorununu sizler için ele aldık. Kemik kaynamaması nedenleri, tanısı ve tüm tedavi yöntemlerinin detaylarını vakit kaybetmeden inceleyelim;

Kırık Kaynamaması Nedir?

Kemik kaynamaması, kırılmanın üzerinden geçen süreye rağmen parçaların birbiriyle birleşmesi anlamına gelir. Modern tedavi yöntemleri ile genellikle kırık kemikler sorunsuz iyileşme göstermektedir. ancak bazı risk faktörleri durumda kemiğin kaynamaması durumu ya da karşılaşabiliyor. Bazı kemikler cerrahi tedavi sonrası bile iyileşme göstermezken kendiliğinden kaynaması da mümkündür. Kişiden kişiye değişebilen bu durum altında yatan sebepleri ve tedavi yöntemlerini inceledik.

Kemik Kaynaması İçin Neler Gerekli?

Kırık kemik kaynaması için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Aşağıdaki maddelere dikkat edilirse kırık kaynamaması risk faktörleri azalacaktır.

Stabil tutmak: kırık kemiğin kaynaması aşamasında en önemli durum kırık olan kemiği fazla hareket ettirmemektir. Kırık parçaların birleştirilmesi için stabilite çok önemlidir. Bunun sağlanması için alçı, vida veya plakalar kullanılabilir. stabilite sağlandığı durumda kırık kemik tedavisi daha hızlı sağlanacaktır.

İyi kan seviyesi: kırıkların iyileşmesinde en önemli maddelerinden biride kan takviyesidir. Kırığın tedavisi sırasında oksijen, iyileştirici hücreler ve iyileşme için gerekli olan her şey kanla taşınmaktadır. Bu nedenle yaralı kemiğe kan akışının iyi olması, hızlı kemik kaynamasına olanak sağlayacaktır.

Beslenme: Kırık bir kemiğin iyileşmesi için beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. yeterli beslenme ihtiyacını karşılamak tedavinin en önemli kısımlarından biridir. Kemik kaynaması için besinler çok önemli olmakla beraber, balık ve süt ürünlerini daha fazla tüketmeniz önerilir. Kemik kaynamasını hızlandıran besinler ve vitamin takviyeleri alarak daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

Kırık Kemik Kaynamaması Belirtileri

Aradan geçen zamana rağmen kemiğinizde bir kaynama olmadığını düşünüyorsanız;

 • Şişme
 • Ağrı
 • Hassasiyet
 • Deforme görünüm
 • Ağır kaldıramama

benzeri durumları yaşayabilirsiniz. Kemik kaynama durumu hakkında detaylı bilgi için doktorunuza muayene olmanız, kaynama evresini öğrenmenizi sağlayacaktır.

Kemik Kaynamaması Nedenleri

Kaynamama, kemik yeterli stabil duruşu sağlayamaz ve kan akışı alamazsa gerçekleşebilir. Her iki durumda kemiği kaynamasında çok önemli olduğu için dikkat edilmelidir. Ayrıca yaralanmalar, kan akışını engelleyecek her türlü durum, kırık kemiğin kaynaması için engel oluşturacaktır. Kemik kaynamasını engelleyen faktörleri arasında;

 • Yaşlılık
 • Şiddetli anemi
 • Şeker Hastalığı
 • Tütün ve nikotin tüketimi çokluğu
 • Düşük D vitamini seviyesi
 • Hipotiroidizm
 • Zayıf beslenme
 • Enfeksiyonlar

kırık kemiğin kaynama süresini uzatır, kaynamayı geciktiren risk faktörleri arasında yer alır.

Kırık Kemik Kaynamaması Tanısı

Kaynamamayı teşhis etmek için öncelikle bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına muayene olmanız gerekiyor. doktor muayenesi esnasında kemik ve çevresindeki dokuların hasarını tespit etmek için görüntüleme testleri isteyebilir. İstenilecek tetkikler arasında;

 • Röntgen
 • MRI (Rezonans Görüntüleme)
 • BT ( Bilgisayarlı Tomografi)

Seçenekleri yer alıyor. Görüntüleme işlemlerinden sonra kırık kemiğin iyileşme hızı ve kırık kaynama evresine karar verilebilir. Eğer ki görüntülemeleri sonucunda birkaç ay üst üste ilerleme olmazsa veya kırık bölgesinde boşlukların olması görülürse, kemik kaynamaması teşhisi konulabilir. Kemik kaynaması için yeterli olan sürede bir iyileşme görülmemesi durumunda bu tanı konulabilir. Bu aşamadan sonra asıl sorun kemik kaynamaması nedenini bulabilmek. Altında yatan sorunu araştırmak için kan testi istenebilir; enfeksiyon, diyabet ve ya anemi gibi bir alt kaynak var mı araştırılır.

Kemik Kaynamaması Tedavi Yöntemleri

Kemik kaynamama sorunu cerrahi yöntemlerle çözülebileceği gibi ameliyatsız bir tedavi yöntemi de bulunuyor.Ortopedi doktorunuzla görüştükten sizin için en iyi tedavi yöntemine karar verebilirsiniz.

Kemik Kaynamaması Ameliyatsız Tedavi

kırıklarda meydana geç kaynamaya karşı ameliyatsız tedavi olarak kemik stimülatörü denen küçük bir cihaz kullanılır. Kırık kemiğin olduğu bölgeye yerleştirilerek her gün uygulanan tedavi yönteminde, cihaz ultrasonik dalgalar üretir. Bu dalgalar iyileşmeyi uyaran sinyaller yollayarak bölgedeki kemik kaynaması hızını arttırması amaçlanmaktadır.

Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Kemik kaynamaması ameliyatı, geç veya yanlış kemik kaynaması durumlarında tercih edilmektedir. ameliyatsız yöntemlerle başarısız olunursa kırık kemik kaynaması ameliyatı düşünülmektedir. Ameliyat yöntemi seçimi ise, kırık kaynamaması altında yatan nedene göre belirlenecektir. Kaynamama sebebi kemik iltihabı sorunu sebebiyle ise farklı , stabilizasyon eksikliğinden se ona göre bir tedavi uygulanacak tam iyileşme sağlanır.

 • Kemik Grefti: Bu tedavi yönteminde, hastanın vücudunda bir başka yerden alınan kemiğin iyileşme sürecini atlatabilmesi için kemik kaynamaması olan noktaya nakledilir. Diğer kemik pelvisin kenarından veya gerekli görülürse kadavradan temin edilebilir. Ancak kemik greftleri stabiliteyi sağlamadığı için kaynamam sebebi stabiliteyle ilgiliyse başla bir tedavi yöntemi tercih edilmelidir.
 • Fiksasyon: Kemiğe uygulanan iç fiksasyon yöntemiyle kaynamayan kemiğin stabilitesi sağlanabilir.  Plaka gibi sert cismi çivilerle sabitleyerek kemiğin stabil duruşu arttırılır ve iyileşme sürecine katkı sağlanır. Kaynamama nedeni stabiliteye bağlı olduğu durumlarda tercih edilebilir.
 • Dış Sabitleme: Dış fiksasyon olarak adlandırabileceğimiz bu durum, kaynamayan noktanın dışarıdan sert bir şekilde bağlanmasını ifade eder. Stabilite yüzünden kaynamayan kemiklerde hareket kısıtlanır ve düzgün kaynama sağlanması amacıyla yapılmaktadır.

Kemik Kaynamaması Sonrası Fizik Tedavi

Yanlış kaynayan veya süresinde kaynamayan kemikler için cerrahi yöntem uygulanabilir. Kemik kaynaması ameliyatı sonrası fizik tedavi, kişinin eski hareketliliğine dönebilmesi açısından oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası doktorunuzun yönlendirmesiyle fizyoterapi seansları başlayabilirsiniz. Kırık kemik sonrası egzersizlerle birlikte ufak ufak ancak zamanla eski kas gücünüze kavuşabilirsiniz. Kemik kaynaması veya yanlış kaynaması gibi sorunlardan muzdaripseniz aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kemik kaynamaması ağrı yapar mı?

Evet, kaynamayan kemiğin olduğu bölgede şişlik, ağrı ve hassasiyet görülür.

Kaynayan kemik eskisi gibi olur mu?

Kemiğin kaynaması sonrası kas kütlesini güçlendirecek hareketler yapılarak, zamanla eski gücüne kavuşur.

Kemik kaynamasını hızlandıran besinler var mı?

Kalsiyum ve d vitamini açısından zengin besinler kemik kaynamasını hızlandırabilir.

Kemik kaynaması ne kadar sürer?

Kemik kaynaması diğer faktörlere bağlı olarak 1 ila 6 ay arasında sürebilir.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.