İki Kez Lazer Göz Ameliyatı Olabilir misiniz?

İki Kez Lazer Göz Ameliyatı olan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İki Kez Lazer Göz Ameliyatı Olabilir misiniz? sorusu, lazer göz ameliyat olmayı düşünen kişilerin merak ettiği durumlar arasında yer alır. Dilerseniz, lazer göz ameliyatı hakkında merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

[treyebanner]

Lazer Göz Ameliyatı Nedir?

Uzağı veya yakını görmekte güçlük çekiyorsanız, lazer göz ameliyatı harika bir çözümdür. Keskin, odaklanmış uzak görüşe hasret kalarak geçen zamanı unutup, yeniden en iyi görünüme kavuşabilirsiniz. Ancak ameliyat sonrası görüş kalitesinde hafif bir gerileme fark edebileceğiniz durumlar vardır. Oldukça nadir olmakla birlikte, lazer göz ameliyatı sonrası yeniden göz tedavisine ihtiyaç duyulabilir. İkinci lazer tedavisine devam edebilmeniz için kontrol edilmesi gereken bir dizi kriter bulunmaktadır. Göz ameliyatı sonrası uygunluk kontrolü için bir göz sağlığı uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Uygunluğunuza katkıda bulunan birçok faktör olmasına rağmen, birçok kişi en önemlilerinden ikisinin farkında değildir. Bahsedilen durumlar;

  • Kornea dokusunun kalınlığı
  • Kornea dokusunun miktarı

Yukarıda bahsedilen kriterlerin yanı sıra genel görme duyusu, genetik durum ve yaş durumu, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde büyük rol oynamaktadır. İkinci lasik göz ameliyatı sonrası bulanık görme veya parlama yaşayabilirsiniz. Ancak bu genellikle birkaç hafta sonra kendiliğinden geçecek bir durumdur.

İki Kez Lazer Göz Ameliyatı Olabilir Misiniz?

Komplike bir durum olmakla beraber, cevap çoğunlukla evettir, Çoğu durumda iki kez lazer göz ameliyatı olmanız gerekebilir. İkinci lasik göz ameliyatı, ameliyattan sonra güvenli miktarda göz dokusuna sahip olmanızı sağlar. Ancak göz ameliyatı prosedürünün yüksek başarı oranları sayesinde muhtemelen buna ihtiyacınız olmayacak.

Çoğu insan için lazer göz ameliyatının sonucu kalıcıdır. Hastaların yaklaşık %95’i ameliyat sonrası sonuçlardan çok memnun olduklarını belirtmişlerdir. Aynı zamanda ameliyattan sonraki yıllar boyunca büyük ölçüde gelişmiş görme deneyimi yaşadıklarını bildirmişlerdir.

Bununla birlikte, insanların geri kalan %5’i için, görme düzeltmesinde ilk göz ameliyatı istenen sonucu vermeyebilir. Bu hastalar bazen birden fazla lazer göz ameliyatı olmak zorunda kalabilirler. Bu tür lazer göz ameliyatı geliştirmeleri veya rötuşları genellikle tedaviden sonraki ilk yıl içinde ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Neyse ki, kornea dokusu (gözünüzün ön kısmındaki) yeterince kalın olduğu ve gözleriniz sağlıklı olduğu sürece ikinci kez lazer göz ameliyatı olabilirsiniz. Bu konuda göz cerrahının size tavsiyede bulunabilir. Teorik olarak mümkündür, ancak cerrahının size bir cevap vermeden önce özel koşullarına ilişkin bir değerlendirme yapması gerekecektir. Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, her ameliyatla ilgili belirli bir risk unsuru vardır. Bu nedenle cerrahının tüm faktörlerin değerlendirildiğinde emin olması gerekir. İşlem sonuçlarından emin olduğu durumlarda ikinci kez lazer göz ameliyatı olabilirsiniz.

İkinci Bir Lasik Ameliyatı Nedenleri

Bir hastanın ikinci bir lasik prosedürüne ihtiyaç duymasının birçok nedeni olabilir. Örneğin, ilk cerrahınız kırma kusurunuzu doğru bir şekilde gidermek için, gözden yeterli miktarda kornea dokusunu çıkarmamış olabilir.

Bununla birlikte, daha yaygın durumlarda, doğal yaşlanma nedeniyle vizyonunuz zamanla değişebilir. Göz merceğinin zamanla daha az esnek hale geldiği için yaş almakla birlikte kendiliğinden ortaya çıkar. Yakınlardaki nesnelere geçmişte olduğu gibi odaklanamayabilirsiniz. Durumunuz buysa, göz cerrahı ile muayene sonrasında ikinci bir ameliyat için onay alabilirsiniz.

Lazer Göz Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

İnsanların büyük çoğunluğu tek bir lazer göz tedavisinden memnun kalmaktadır. Genellikle göz ameliyatlarından sonra uzun yıllar sorunsuz görmenin tadını çıkarırlar. Ancak yaşlandıkça herkesin gözleri yavaş yavaş bozulma eğilimi göstermektedir. Ne yazık ki şu an bunu durdurmanın bir yolu yoktur. Lazer göz ameliyatı, gözün korneasını kalıcı olarak yeniden şekillendirecek ve tüm kusurlarını ortadan kaldıracaktır. Görme yeteneğiniz büyük olasılıkla olması gerektiği keskinlikte olacaktır. Ancak miyop ve ileri görüşlülük gibi durumlar ameliyattan sonra da gelişmeye devam edebilir. Lazer göz ameliyatı her iki göz içinde toplam 10-15 dakika sürer. Kişi göz lazer ameliyatı sırasında ağrı ya da acı hissetmez.

LASIK ameliyatı korneayı düzeltse de göz çevresindeki kaslar yaşla birlikte zayıflar ve potansiyel olarak yeni sorunların meydana gelmesine sebep olur. Bununla birlikte, görüş açınızın ameliyattan öncekinden daha kötü hale gelmesi pek olası değildir. Bu nedenle ilk ameliyatından sonra göz bozukluğu yaşasanız da ilk haline göre çok daha iyi görüşünüz olacaktır.

Birden Fazla Lasik Ameliyatı Geçirmenin Riskleri

Lasik göz lazer tedavisi, çoğu tıp uzmanı tarafından güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak hastaların ameliyat öncesinde olası komplikasyon ve risklerin farkında olması önemlidir. İki kez lazer göz ameliyatı olmanın riskleri arasında;

  • Birkaç hafta veya bir ay boyunca kuru gözler (bu, reçeteli damlalarla hafifletilebilir)
  • Gözlerde geçici kaşıntı veya rahatsızlık hissi
  • Belirli ışık kaynaklarının çevresinde gece parlaması ve haleler
  • Görme sorunlarınızın eksik veya aşırı düzeltilmesi

İki kez lazer göz ameliyatı tedavisine ihtiyaç duyma şansı zayıf olmaktadır. Daha önce de vurguladığımız gibi, yaşlandıkça kaslardaki gevşeme nedeniyle okuma gözlüğü veya kontakt lens takmanız gerekebilir . Bu durum ameliyatla ilgili değil, yaşlanmanın kaçınılmaz sürecidir.

 

Sonuç

Lazer göz ameliyatı,  gözdeki görme kusurlarını ortadan kaldırmaya yönelik yapılan kalıcı bir işlemdir Uzağı görme sorunu, yakını görememe ve bulanık görme gibi problemlerin ortadan kalkmasıyla beraber istediğiniz görüş keskinliğine tekrar kavuşabilirsiniz. Ancak yaşlanma veya kornea dokusunun miktarı nedeniyle bazı durumlarda iki kez lazer göz ameliyatı olmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda öncelikle göz sağlığı ve hastalıkları uzmanlarına muayene olmaktadır. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Lazer göz ameliyatı zararlı mıdır?

Göz sağlığı doktorları, lazer göz ameliyatının gözlere zararlı olmadığını aksine yaşam kalitesini arttırdığını vurguluyor. İlk günkü görüş yetinize kavuşmanız, görüş kaybı nedeniyle meydana gelebilecek sorunları çözebilir.

Lasik göz ameliyatı ne kadar sürer?

Lazer göz ameliyatı, yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürmektedir. İşlem sırasında ağrı ve acı hissedilmediği gibi kısa sürede iyileşme sağlanarak günlük hayata geri dönülebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣