iyi huylu prostat büyümesi yaşayan adam üroloji muayenesinde

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH)

İyi huylu prostat büyümesi (BPH), yaşlanmaya bağlı olarak erkeklerde ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. İyi huylu prostat büyümesi yaşayan bir erkekte, idrarla ilgili çeşitli problemler yaşanabilir. Büyüyen prostat, genellikle idrarın dışarı akışına baskı yaparak engel olur. Bununla beraber idrar yolları ve böbrek problemleri de ortaya çıkabilir.

BPH’nin ilaç, laparoskopik cerrahi ve açık cerrahi olmak üzere çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin uygulanması gerektiğine doktorlar, hastanın genel sağlık durumuna, semptomlarına ve prostatın boyutuna göre karar verir. Prostatta nodül tespit edilmesi halinde, tedavinin geciktirilmemesi gerekmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Üroloji bölümü uzman hekimleri, iyi huylu prostat büyümesi (BPH) hakkında tüm merak edilenleri anlattılar.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

İyi huylu prostat büyümesi (BPH), sıklıkla yaşı ilerleyen erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Özellikle idrar yollarında ortaya çıkan rahatsız edici belirtilerle kendisini göstermektedir. Oldukça sık karşılaşılan bu durum, erkeklerde ortaya çıkan hormonal değişikliklerle bağlantılıdır. Hastaların idrar yapış tarzında değişikliklere neden olan bu rahatsızlık, yaşam kalitesinin düşmesine sebep olsa da, prostat kanseri ile alakasız olduğu unutulmamalıdır. Rahatsızlığın tedavi edilmemesi halinde zamanla prostat kanserine dönüşmediği bilinmektedir. Ancak prostat kanseri olan bir hastada, BPH hastalığı da kansere eşlik edebilir. Bu rahatsızlığa yakalanan erkeklerin, kafalarındaki soru işaretlerini gidermeleri için iyi bir üroloji muayenesinden geçmeleri şarttır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Belirtileri

BPH semptomları, hastadan hastaya farklılık gösterse de, zamanla artış gösterdiği bilinmektedir. BPH belirtileri ve semptomları genel olarak aşağıdakilerden oluşmaktadır:

 • Devamlı idrara çıkma isteği
 • Geceleri idrara çıkma sayısındaki artış
 • İdrarın zayıf ve kesik kesik gelmesi
 • İdrarı boşaltmaya başlamada güçlük çekme
 • Mesanenin tamamen boşalmadığının hissedilmesi
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • İdrarda kan görülmesi
 • İdrara çıkamama

Belirtilerin şiddetiyle, prostatin olculeri arasında orantı bulunmamaktadır. Prostatı çok az büyümüş olan birind ciddi semptomlar ortaya çıkabilirken, prostatı bir hayli büyümüş bir erkekte basit üriner belirtiler az seviyelerde kendisini gösterebilir. Aynı şekilde bazı erkeklerde semptomların zaman içerisinde stabil hale geldiği ve hatta kendi kendine iyileşme yaşanabildiği de bilinmektedir.

Öte yandan aşağıda yer alan hastalıklar, iyi huylu prostat büyümesi belirtilerine benzer belirtiler gösterebilmektedir:

 • Prostat iltihabı
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Üretral darlık
 • Böbrek taşları ve mesane taşları
 • Mesane sinirleri problemleri
 • Mesane ya da prostat kanseri

İdrar problemleri yaşayan her erkeğin, mutlaka uzman bir ürolog tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Semptomlar hastayı fazla rahatsız etmese bile, bu semptomların ortaya çıkma nedenleri araştırılmalı ve bulunmalıdır. Tedavi edilmeyen idrar yolu problemlerinin ilerleyebileceği unutulmamalıdır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Neden Olur?

Prostat bezi mesanenin hem altında yer almaktadır. İdrarın mesaneden ve penisten çıkmasını sağlayan tüp, prostat bezinin merkezinden geçmektedir. Bu da prostatın büyümesi halinde idrar akışının engellenmeye başlamasına neden olmaktadır. Erkeklerde prostat büyümesi normal karşılanması gereken bir durumdur. Ancak idrar akşını ciddi seviyede etkileyecek kadar büyümeler, mutlaka tedavi edilmelidir. Prostatın hangi nedenlere bağlı olarak büyüdüğü, net olarak bilinmemektedir. Ancak yaşlanmaya bağlı olarak testosteron hormonu değişimlerinin, prostat büyüklüğünü etkilediği düşünülür.

BPH Kimlerde Görülür?

İyi huylu prostat büyümesi ve diğer prostat hastalıkları için risk faktörleri aşağıdakilerden oluşmaktadır:

 • Genetik Yatkınlık ve Aile Öyküsü: Prostat hastalıkları olan bir babaya ya da erkek kardeşe sahip olmak, kişinin sorun yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamını taşır.
 • Yaşlanma: Prostat bezinin büyümesi, 40 yaş altı erkeklerde fark edilebilir belirtilere ve semptomlara neden olmamaktadır. Belirtiler ve semptomlar genel olarak 50 yaşından itibaren kendisini net bir şekilde göstermeye başlar.
 • Yaşam Tarzı: Obezite gibi hastalıklar, prostat hastalıklarının risklerini artırmaktadır. Aynı şekilde spor ve hareketli yaşam, riskleri azaltmaktadır.
 • Kalp Hastalıkları ve Diyabet: Yapılan araştırmalar, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıkların ve bu hastalıkların tedavilerinin BPH risklerini artırdığını ortaya koymaktadır.

İyi Huylu Prostat Büyümesinin Zararları Nelerdir?

Büyümüş ve tedavisi geciktirilmiş bir prostatın vücuda zararları aşağıdakilerden oluşmaktadır:

 • İdrara çıkamama: İdrarı boşaltmak amacıyla mesaneye bir kateter tüp yerleştirmek gerekebilir. Prostatı büyümüş olan bir erkeğin idrara çıkamama probleminin çözülmesi için, cerrahi operasyon geçirmesi de gerekebilir.
 • Mesane Taşları: Mesane taşları genellikle mesanenin tamamen boşaltılamamasıyla, zaman içerisinde oluşmaktadır. Mesane taşları, enfeksiyon, mesane tahrişi, idrarda kan ve idrar akışının engellenmesine sebep olabilir.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonları: Mesanenin tümüyle boşaltılmaması, idrar yolu enfeksiyonlarının önünü açmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonları bir erkekde sık sık ortaya çıkıyorsa, prostat büyümesinin önüne geçmek için cerrahi operasyon gerekebilir.
 • Böbreklerin Zarar Görmesi: Erkeklerde idrara çıkamamaya bağlı olarak ortaya çıkan iç basınç, kimi zaman böbreklere direkt olarak zarar verebileceği gibi, kimi zaman da oluşan enfeksiyonların böbreklere ulaşmasına neden olabilmektedir.

İyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerin büyük bölümünde, yukarıda yer alan zararlar oluşmamaktadır. Ancak bazı hastalarda yukarıdaki zararların oluşması, prostat büyümesinin ciddiye alınması gerektiğini göstermektedir. Ancak prostat büyümesine bağlı olarak, prostat kanseri geliştirme riskinin arttığına da inanılır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tanısı

BPH teşhisinde doktorlar, hastalarına belirtiler hakkında sorular sorarlar ve fizik muayene yaparlar. Hasta, ilk muayenesinin ardından, aşağıda yer alan süreçlerden geçer:

 • Rektal Muayene: Uzman hekim, prostat büyümesinin büyüklüğünü ölçebilmek için, rektum içerisine parmağını sokarak inceleme yapar. Rektal tuşe muayenesi olarak da bilinmektedir.
 • İdrar Tahlili: İdrar örneği sayesinde, enfeksiyon ya da benzeri rahatsızlıklarla ilgili incelemeler yapılır.
 • Kan Tahlili: Kan testi sayesinde, böbrekte herhangi bir problem ya da hasar oluşup oluşmadığına bakılır.
 • Prostata Özgü Antijen Kan Testi (PSA): PSA, prostatın ürettiği bir maddedir. Yani prostatın büyümesi, PSA seviyesinin yükselmesini sağlar. Öte yandan PSA değerlerinin yüksek çıkması, enfeksiyon ve kanser gibi rahatsız edici durumların habercisi olabilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi PSA Değerleri

Prostat Spesifik Antjien yani PSA, prostat dokusunda ve menide yoğun seviyelerde bulunmaktadır. Ancak PSA, kana çok az karışır. Bu yüzden BPH gibi durumlarda kandaki PSA değerleri artış gösterir. Ancak bu artış çok yüksek seviyelerde olmaz. Yüksek PSA değerleri, daha ziyade aşağıdaki hastalıkların ve durumların yaşanmasında görülür:

 • Prostat iltihabı
 • Prostat kanseri
 • İdrar retansiyonu
 • Prostat biyopsisi
 • Prostat enfarktüsü
 • İdrar yolu ameliyatı
 • Prostat masajı
 • Ejekülasyon

Peki, PSA değerleri kaç olmalıdır? Özünde PSA değerlerine göre BPH ya da kanser teşhisi koymak ya da koymamak mümkün değildir. PSA değerleri fikir vericidir. PSA değerleri 1 ng/ml’nin altında olup da, aslında kanser olan vakalar bile bulunmaktadır. Bununla beraber PSA değerleri yükseldikçe, kanser teşhisi koyulma ihtimali de artış gösterir. PSA değerlerinin 3 ile 4 ng/ml aralığında olduğu hastalarda, yüzde 25 ihtimalle prostat kanseriyle karşılaşılır. Ancak sadece PSA değerlerine bakarak, kanser teşhisi koymak mümkün değildir. Prostat kanseri ya da iyi huylu prostat büyümesi teşhisi için en doğru sonuçları, prostat biyopsisi verir.

İlave Tanı ve Görüntüleme Yöntemleri

Yukarıdaki testlerden sonra doktorlar, eğer iyi huylu prostat büyümesinden şüphelenmişlerse, aşağıda yer alan testlerin de yapılmasını isteyebilirler:

 • İdrar Akış Testi (Üroflowmetri): İdrarın akış gücünü ve miktarını ölçen bir makineye bağlı olarak bir kaba idrar boşaltımı gerçekleştirilir. Rutin test sonuçları alarak, zaman içerisinde iyileşme yaşanıp, yaşanmadığına bakılabilir.
 • İdrara Çıkma Sonrası Hacim Testi: İdrara çıktıktan sonra mesanenin tamamen boşaltılıp boşaltılmadığına bu test yardımıyla bakılır. Test, ister ultrason yardımıyla, ister mesaneye ne kadar idrar kaldığını ölçmek amacıyla takılan bir kateter yardımıyla yapılabilir.
 • İdrar Günlüğü: Hastanın, gün içerisinde kaç kez idrara çıktığını, gece kaç kez işemek için uyandığını, idrarının miktarını ve yoğunluğunu günlük olarak tutması ve doktor kontrolünde doktorla paylaşması istenebilir.

Hastanın durumunun daha da karışık olduğu durumlarda doktorlar, aşağıda yer alan tanı yöntemlerinden faydalanmak isteyebilirler:

 • Transrektal Ultrason: Prostatın ölçümünün yapılabilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla rektuma bir ultrason çubuğunun yerleştirilmesidir.
 • Prostat Biyopsisi: Bazı hastalara prostat biyopsisi yapmak gerekebilir. Bu durumda prostattan örnek alabilmek adına transrektal ultrasondan faydalanılır. Biyopsi sonuçları, prostat kanseri açısından değerlendirme yapılmasını sağlar.
 • Ürodinami Çalışmaları: İdrar yolu üzerinden mesaneye bir kateter yerleştirilir. Daha sonra mesane içerisine özel bir sıvı ve daha az miktarda hava verilir. Böylece mesane basıncına dair ölçümler yapılabilir. Aynı şekilde mesane kaslarının düzgün çalışıp çalışmadığını anlamaya yönelik olarak veriler de elde edilebilir. Ancak bu yöntemin uygulanması için genellikle hastada nörolojik sorunlar olup olmadığına ve daha önce herhangi bir prostat ameliyatı geçirip geçirmediğine bakılır.
 • Sistoskopi: Üretraya sistoskop yerleştirilerek, doktor tarafından üretra ve mesane içi incelenir. Hastaya testten önce lokal anestezi yapılır.

Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimleri, iyi huylu prostat büyümesi ile ilgili karmaşık sorunları kolaylıkla teşhis edebilme tecrübesine sahiptir.

Prostat Büyüklüğü Kaç CM Olmalı?

Prostatın boyutunu göz önüne getirebilmek için, büyük bir cevizi hayal etmek yeterli olacaktır. Prostat normal büyüklüğü hacimsel olarak 15 ile 25 milimetre aralığındadır. Fakat zamanla büyümeye eğilimlidir. İdrar kanalı prostat bezinin içerisinden geçer. Bu yüzden yaşlanmaya bağlı olarak büyüme gösteren prostat, beraberinde idrar problemlerini getirir.

Prostat, yalnızca erkeklerde var olan bir organdır. Üremeye yardımcı olmakla görevli bir bez olarak da tanımlanabilir. Normal bir prostatın ağırlığının 10 ile 20 gram aralığında olması gerekir. İdrar torbasının tam altında yer alması ve idrar kanalını tamamen sarmış olması, büyümesi halinde çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Yaşa Göre Prostat Boyutları

İyi huylu prostat büyümesi (BPH), yaşlanmayla orantılı olarak karşılaşma sıklığı artan bir rahatsızlıktır. Bu duruma örnek vermek gerekirse, 40’lı yaşlarını geçmiş birisinde BPH görülme sıklığı yüzde 8 olurken, bu rakam 60’lardan itibaren yüzde 50’ye fırlamaktadır. 90 yaş üstü erkekler arasında yapılan araştırmada, prostat büyümesi problemi ile karşılaşma oranı yüzde 80’i geçmiştir. Buradan çıkarılacak sonuç, yaş ile prostat büyümesi arasında doğru orantı olduğudur. Prostatın büyüklüğünün artması, idrar yolunun daha da daralmasına ve hatta tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden yaşlılarda sık tuvalete çıkma ihtiyacı gözlemlenmektedir. Herhangi bir prostat problemi olmayan sağlıklı yaşlılarda prostat normal büyüklüğü 25 milimetreyi geçmemektedir.

BPH Tedavisi

İyi huylu prostat büyümesi tedavisi, minimal invaziv, ilaç tedavileri ve cerrahi tedavilerle yapılabilmektedir. Ancak hasta için en iyi tedavinin belirlenmesinde, aşağıda yer alan faktörler etkili olmaktadır:

 • Hastanın prostatının boyutu
 • Hastanın yaşı
 • Genel sağlık durumu
 • Varsa yaşadığı diğer hastalıklar

Semptomların fazla rahatsızlık vermediği hastalarda, tedavi ertelenebilir ve semptomlar izlemeye alınabilir. Öte yandan bazı erkeklerde rahatsızlık veren semptomlar, zaman içerisinde kendi kendisine iyileşebilmektedir.

İlaç Tedavileri

Prostat büyümesinin az ve orta seviyelerdeki belirtilerini ortadan kaldırmak için yaygın olarak ilaçlar tercih edilir. İlaç tedavileri için seçenekler aşağıdakilerden oluşmaktadır:

 • 5 Alfa Redüktaz İnhibitörleri: Bu ilaçlar prostat büyümesine sebep olan hormonal değişkenliklerin önüne geçerek, prostatın belli bir süre içerisinde küçülmesini sağlayabilirler. Ancak ilaçların ektili olması için 6 aylık bir süre geçmesi gerekebilir.
 • Alfa Blokerleri: Alfa blokerleri, genel olarak mesane kaslarını ve kas liflerini gevşeterek, idrarın çok daha kolay çıkmasını sağlar. İyi huylu prostat büyümesi henüz daha ilk zamanlarında olan hastalarda çok daha etkili olduğu bilinmektedir. Baş dönmesi ve mesaneye meni gitmesi gibi yan etkileri olabilmektedir.
 • Erektil Disfonksiyon İlaçları: Bazı araştırmalar, erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan tadalafil gibi ilaçların prostat büyümesini durdurabileceğini ileri sürmektedir. Ancak bu araştırmaların henüz net bir kesinliği oluşmadığı için, doktorun reçete etmesi halinde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Kombine İlaç Tedavileri: Eğer bir ilacın tek başına yetersiz kaldığı düşünülürse, doktorlar aynı anda 5 alfa redüktaz inhibitörleri ve alfa blokerleri reçete edebilirler.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Cerrahisi

Doktorlar, aşağıdaki durumların hastada bulunması halinde, iyi huylu prostat ameliyatı yapmak isteyebilirler:

 • Orta ile ileri seviyelerde belirtilerin görülmesi
 • İlaçların semptomlara karşı etkili olmaması
 • İdrar yolu tıkanması, mesane taşı oluşumu, idrarda kan görülmesi ve çeşitli böbrek problemlerinin ortaya çıkmaya başlaması
 • Hastanın kesin ve net bir tedavi istiyor olması

Ancak aşağıda yer alan durumların oluşması halinde, hastanın ameliyata alınması pek mümkün olmayabilir:

 • Üretral darlık rahatsızlığı
 • Tedavisi yapılamayan idrar yolu enfeksiyonu
 • Daha önce prostat radyasyon tedavisi almış veya idrar yolu ameliyatı olunmuş olması
 • Parkinson hastalığı ya da multipl skleroz gibi nörolojik bozuklukların olması

Cerrahinin Yan Etkileri

Hastaya uygulanan cerrahi tedaviye göre farklılık gösterebilecek şekilde, BPH ameliyatı olan bir hastada aşağıda yer alan komplikasyonlar oluşabilir:

 • İdrara çıkarken zorlanma
 • Boşalma esnasında meninin mesaneye gitmesi
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Erektil disfonksiyon
 • Kanama
 • Nadiren görülse de inkontinans (mesanede kontrol kaybı)

BPH Tedavi Edilmediği Takdirde

Tedavisi yapılmayan N40 benign prostat hiperplazisi, idara problemlerinin devam etmesine neden olur. Bununla beraber, ilerlemesi halinde zamanla idrar yolu enfeksiyonlarına, böbrek problemlerine, mesane taşlarına ve kanlı idrara sebebiyet verebilir. Hatta bazı hastalarda oluşan mesane taşlarından kaynaklı olarak, mesanede kronik irritasyonlar oluşabilir. Bu kronik irritasyonla da bir süre sonra mesane kanseri gelişimine sebebiyet verebilir. Bu yüzden hastaların, tedaviyi aksatmamaları çok önemlidir. Doktorlar, büyümenin zamanla kendi kendisine geçebileceğini düşünseler de, hastalarını rutin aralıklarla kontrol etmek isterler. Bu yüzden doktorun planladığı kontrol takvimini aksatmamak gerekir.

Tedavide Hangi Cerrahi Yöntemlerden Faydalanılır?

Cerrahi tedavi gerektiren hastalar için, aşağıda yer alan tedavi yöntemleri kullanılmaktadır:

 • Prostatın Transüretral Rezeksiyonu: Cerrah, prostatın dış çevresi hariç geri kalan tüm dokusunu çıkarır. Bu cerrahi yöntem, en hızlı sonuç veren cerrahidir. Hastalar ameliyattan kısa süre sonra güçlü bir idrar akışına sahip olurlar. Ancak işlemden sonra mesaneyi boşaltabilmek için geçici olarak kateter takılacağı unutulmamalıdır.
 • Prostatın Transüretral Kesimi: Prostat bezinde bir ya da iki adet küçük kesi atılarak, idrarın idrar kanalından daha kolay geçmesi sağlanır. Genellikle daha ağır ameliyatlar için sağlık durumu müsait olmayan ya da prostat büyümesi henüz daha çok ilerlemeyen hastalara uygulanır.
 • Transüretral İğne Ablasyonu: Bu işlemde büyüyen prostata iğneler yerleştirilir ve bu iğnelere radyo dalgaları gönderilir. Böylece fazlalık doku ısıtılarak yok edilir. Bu yöntem günümüzde oldukça nadir kullanılmaktadır.
 • Transüretral Mikrodalga Termoterapi: Büyümüş prostata bir elektrot yerleştirilir. Daha sonra bu elektrot aracılığıyla mikrodalga enerjisi gönderilir. Böylece, büyümüş olan prostat bezinin iç dokusu tahrip edilir ve küçülür. Fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Genellikle özel durularda ve prostat büyümesi fazla ilerlememiş vakalarda tercih edilir.

Lazer Tedavisi

Yüksek seviyede enerjiden oluşan bir lazer, büyümüş prostat dokusunu yok ederek, ortadan kaldırır. Lazer tedavisinin genellikle hastadaki semptomları hızlıca giderdiği ve lazer kullanılmayan cerrahilere göre çok daha az yan etkiye sahip olduğu görülmektedir.

Prostatik Üretral Kaldırma

Hastanın idrar akışını artırmak adına, prostatın idrar yoluna baskı yapan bölgeleri sıkıştırılır. Böylece alt idrar yolu semptomları giderilebilir. Daha çok tedavi yöntemlerinin cinsel yaşam üzerindeki etkisinden şüphe duyan ve çekinen hastalara uygulanır. Prostatın Transüretral Rezeksiyonu gibi işlemlere nazaran daha basit ve yan etkisiz bir işlemdir.

Embolizasyon

Oldukça yeni ve deneysel bir operasyondur. Protata giden kan akışını kesmek, temel prosedürdür. Prostata giden kan akışını keserek, prostatın küçülmesi hedeflenir. Ancak bu işlemin ne kadar etkiliği olduğuna yönelik bilimsel çalışma sayısı bir hayli azdır.

Prostatektomi

Prostatektomi açık ya da laparoskopik olarak yapılabilmektedir. Açık yapılan prostatektomilerde cerrahlar, karnın alt kısmına kesi atarlar. Eğer prostat fazlasıyla büyümüş haldeyse, mesaneye hasar vermemek adına açık ameliyat yapılması daha doğrudur. Prostat dokusu hastadan alındıktan sonra, hastanın 1 gün kadar hastanede kalması yeterlidir.

Prostat Büyümesi ile Prostat Kanseri Arasındaki Fark

Kanser, genellikle prostat bezinin dış bölümünde bulunan zar bölümünde oluşmaktadır. İyi huylu prostat büyümesi ise, idrar yolunu tümüyle saran dokunun, bir bütün olarak büyümesidir. Prostat kanseri, diğer tüm kanserlerde olduğu gibi çevre dokulara ve farklı organlara sıçrama yapabilir. BPH’de ise böyle bir yayılım gösterme hali bulunmamaktadır. Prostat kanserinin ilerlemesiyle birlikte PSA değerleri 100’ün üstüne çıkabilir. Aynı şekilde kandaki ALP oranı da bir hayli artabilir. İyi huylu prostat büyümesi PSA değerleri her ne kadar yüksek çıksa da, kanserdeki gibi aşırı yüksek çıkmaz. Bununla beraber, ALP değerlerinde herhangi bir değişiklik gözlemlenmez.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Kansere Dönüşür mü?

Peki, iyi huylu prostat büyümesi kansere çevirir mi? Hastaların genel olarak en merak ettiği soru budur. Prostat büyümesinin, prostat kanserine dönüşüp, dönüşemeyeceği hakkında net bir cevap verilebilir. İyi huylu prostat büyümesi asla ve katiyen prostat kanserine dönüşmez. Bunlar birbirlerinden farklı olan ve oluşum kaynakları da birbirleriyle bağlantısız hastalıklardır. Elbette prostat büyümesi olan birisinde, bir süre sonra prostat kanseri oluşabilir. Ancak bunun nedeni prostat büyümesi değildir. Bir başka deyişle, BPH’si bulunan biriyle, bulunmayan biri arasında, prostat kanseri olma riski aynıdır. Öte yandan hiçbir zaman prostat büyümesi yaşamayan birisinde, prostat kanseri oluşabilmektedir. Ancak bir parantez açmak gerekirse, iyi huylu prostat büyümesinin tedavi edilmediği ve doktor kontrollerinin aksatıldığı durumlarda, mesane içerisinde zamanla oluşmaya başlayacak olan mesane irritasyonu yüzünden, bir süre sonra hastada mesane kanseri meydana gelebilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Olanlara Öneriler

BPH semptomlarını kontrol atlında tutabilmek amacıyla aşağıda yer alan öneriler, gündelik yaşamda uygulanabilir:

 • Akşamları içecek tüketiminin sınırlandırılmasına dikkat edilmelidir.
 • Kafein ve alkollü içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.
 • Dekonjestan ve antihistaminik ilaçlar, üretranın etrafındaki kasları sıkılaştırır ve idrara çıkmayı güçleştirir. Bu tarz ilaçların kullanımında dikkatli olunması önerilebilir.
 • İyi huylu prostat büyümesi bulunanlar, idrarları geldiğinde hemen tuvalete gitmelidirler. Aksi halde mesane kasları aşırı gerilebilir ve mesane hasarı oluşabilir.
 • Mesane eğitimi uygulanabilir. Gün içerisinde belirlenen saatlerde düzenli olarak idrara çıkmak, birçok hastada faydalı olmaktadır.
 • Sağlıklı beslenmek, her konuda olduğu gibi bu konuda da çok önemlidir. Çünkü obezite ile prostat büyümesi arasında ciddi bir bağlantı vardır.
 • Hareketsiz bir yaşam, kişinin farkında olmadan idrarını sürekli tutmasına neden olmaktadır. İdrar problemleri yaşayan insanlar, basit bir egzersiz programına başlasalar bile, büyük değişimler yaşadıklarını fark ederler.
 • Doktora sormak kaydıyla, çift işeme olarak da bilinen tekniği uygulamak faydalı olabilir.
 • Düşük sıcaklıklar, idrara çıkma aciliyetini daha da artırmaktadır. Bu yüzden genel olarak vücudu sıcak tutmak, hastaya yararlı olacaktır. Özellikle mesane bölgesinin sıcak tutulması şiddetle tavsiye edilir.

Avicenna Hastanesi Üroloji Doktorları

Üroloji Bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:

 

Sıkça Sorulan Sorular

İyi huylu prostat büyümesi kansere çevirir mi?

İyi huylu prostat büyümesi, prostat kanserine dönüşmemektedir. Kanser oluşumu için kötü huylu tümörlerin varlığı gerekmekte olup, iyi huylu büyümelerde kanser görülmemektedir.

Prostat büyümesinin belirtileri nelerdir?

Prostat büyümesi durumunda; sıklıkla idrara çıkma, idrarın zayıf gelmesi,idrar yolu enfeksiyonu, idrara çıkamama gözlemlenebilir.

Prostat muayenesi hangi bölüm bakmaktadır?

Prostat muayenesi için üroloji hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Üroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.