Kalça ve Diz Protezi – Artroplasti Cerrahisi

Kalça ve diz protezi artroplasti cerrahisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İnsanların sık sık karşı karşıya kaldığı rahatsızlıklar arasında yer alan kireçlenme ve romatizma gibi hastalıklar, çeşitli tedavi yöntemleriyle ortadan kaldırılabilmektedir. Kıkırdak yapısının bozulmasıyla birlikte ortaya çıkan rahatsızlıklar, çeşitli sorunlara sebep olmaktadır. İnsanların hareketlerini kısıtlayan ve eklemlerin sertleşmesine sebep olan hastalıklar için birbirinden farklı tedavi yöntemleri öne çıksa da, protez tedavileri günümüzde en başarılı sonuçları veren tedavi yöntemidir. Modern tıp olanaklarının gelişmesiyle birlikte, kalça ve diz protezi uygulamaları başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 

[trgebanner]

Üst düzey teknolojik yöntemlerle gerçekleştirilen kalça ve diz protezi uygulamalarının çeşitli özellikleri bulunur. Genel olarak orta ve ileri yaşlardaki hastalara uygulanan protez uygulamaları ile hastaların rahat bir yaşama kavuşması sağlanır. Ağrısız ve rahat bir şekilde hareket etmek için tercih edilebilecek ameliyat yöntemiyle birlikte, birçok hastada başarılı sonuç alınır. Ancak, protez uygulamalarında kullanılan malzemelerin kaliteli ve dayanıklı olmasına özen gösterilmelidir.

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

Kalça ve Diz Protezi Nedir?

Diz ve kalça eklemleri çeşitli sebeplerden dolayı zarar görmüş olan hastalara, çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kalça ve diz protezi uygulamaları ile birlikte başarılı sonuçlar alınmaktadır. Fonksiyonlarını kaybetmiş eklemlerin yeniden harekete geçirilmesi için gerçekleştirilen uygulamalar ile birlikte, her geçen gün daha başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Genel tıp gelişmeleri ile beraber ortaya çıkan protez uygulamalarında, hasarlı eklemlerin yerine yapay ve sağlıklı eklemler yerleştiriliyor.

Bireylerin yaşam kalitesinin yükselmesi için önemli bir uygulama olan protez yöntemi, farklı yaş gruplarındaki hastalarda kullanılabilir. Kalça ve diz hareketlerinin düzelmesi ve ağrı sorunun ortadan kaldırılması için protez uygulamaları tercih edilebiliyor. Bu tür uygulamaların ne zaman ve nasıl yapılacağı gibi konular, çeşitli etkenlere göre değişim göstermektedir. Kalça ve diz artroplasti uygulamalarında yaş, ağrı miktarı, hareket kapasitesi ve cinsiyet gibi hususlar önem taşımaktadır.

İletişim Formu

Detaylı bilgi için, telefon numaranızı girin biz sizi arayalım.


  Kalça ve Diz Protezi Çeşitleri

  Artroplasti ismi verilen modern tıp uygulamaları ile birlikte hasta olan eklemlerin cerrahi yöntemlerle yenilenmesi sağlanıyor. Kalça ve diz protezi çeşitleri söz konusu olduğunda, farklı yöntemler öne çıkıyor. Bu alanda başarısı kanıtlanan dört farklı uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar şu şekildedir:

  • Rezeksiyon
  • İnterpozisyon
  • Parsiyel Edoprotez
  • Total Endoprotez

  Özellikleri ve uygulama yöntemleri farklılık gösteren diz ve kalça protezi çeşitleri ile birlikte hastaların yaşam kalitesi yükseliyor. Uygulanacak olan yöntemin belirlenmesi için bu alandaki uzman doktorlar tarafından ayrıntılı incelemelerin yapılması gerekiyor. Hastanın sağlık durumu, yaş ve cinsiyet gibi özellikleri de, tercih edilecek protez uygulamalarının değişmesine sebep olabilir. Genel olarak üst düzey teknolojik özelliklerle hazırlanan yapay eklemlerle protez uygulaması gerçekleştirilmektedir.

  Diz Protezi Çeşitleri

  Diz bölümünde çeşitli sebeplerden dolayı ağrı yaşayan kişiler, doktor kontrolüne başvurdukları zaman çeşitli hastalıklarla karşılaşabilir. Artrit isimli eklem rahatsızlığına bağlı diz ağrısı çekenler için diz protezi ameliyatı yapılmaktadır. Diz protezi çeşitleri söz konusu olduğunda farklı yöntemler öne çıkmaktadır. Bu alanda iki farklı uygulama tercih edilmektedir. Total ve invaziv olarak isimlendirilen diz protezi uygulamaları ile başarılı sonuç almak mümkündür.

  Diz protezi ameliyatına başvurmadan önce hastaların iyileşmesi için farklı yöntemler denenmektedir. Fizik tedavi, ilaç tedavisi ve enjeksiyon gibi yöntemlerin işe yaramaması durumunda iki farklı diz protezi yöntemi tercih edilebilir. Total diz protezi bu tür rahatsızlıklarda uygulanan temel yöntemler arasında yer alır. Dünya genelinde gelişmiş olan teknolojiler ile yapılan uygulamalar sonucunda hastaların iyileşmesi sağlanmaktadır.

  Kalça Protezi Çeşitleri

  Kalça bölgesinde çeşitli eklem ağrıları olan kişilere uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de kalça protezidir. Yüksek oranlarda başarılı sonuç alınması sebebiyle tercih edilen uygulama farklı yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Kalça protezi çeşitleri söz konusu olduğunda farklı yöntemler öne çıkmaktadır. Genellikle kalça yapısındaki kıkırdak ve kemik gibi bölümlerin yerine sağlam ve sağlıklı eklemlerin yerleştirilmesi yöntemiyle gerçekleştirilmektedir.

  7-10 günlük bir hastane sürecinin ardından taburcu edilen hastalar, bir süre koltuk değneği kullandıktan sonra normal hayatına dönebilir. Hastaların konfor ve sağlığının yükseltilmesi için dayanıklı malzemeler kullanılmaktadır. Sıklıkla tercih edilen total kalça protezi (TKP), başarı oranı yüksek olan uygulamalar arasında yer almaktadır. Seramik ve metal gibi malzemelerle gerçekleştirilen uygulamalar, genel olarak uzun ömürlüdür.

  Diz ve Kalça Protezleri Kullanım Süreleri

  Günümüz modern tıp uygulamalarından biri olan diz ve kalça protezleri, dikkatli bir şekilde yapılması gereken cerrahi operasyonlardır. Operasyon sonrasında hastaların yüksek yaşam kalitesine kavuşması sağlanır. Bu uygulamalar hakkında merak edilen konulardan biri de kullanım süresinin ne kadar olduğudur. Kullanım süreleri çeşitli etkenlere göre farklılık gösterebilir. Günümüzde modern tıp teknolojilerinin ilerlemesiyle birlikte uzun ömürlü uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

  Eski dönemlerde çok daha kısa olan protez uygulamalarının kullanım süresi günümüzde uzamaya devam ediyor. Son gelişmelerle birlikte diz ve kalça protezlerinden sonra 20 ve 25 yıllık bir kullanım süresi bulunuyor. Artroplasti uygulamalarındaki kullanım süreleri kişilerin yaşı, sağlık durumu, cinsiyeti ve hareket durumuna göre değişebiliyor. Bu konudaki net bilgiler için uzmanlarla görüşülmesi faydalı olacaktır. Çünkü bazı hastalarda kullanım süreleri 15 yılla sınırlı kalabilmektedir.

  Diz Protezi Kullanım Süresi

  Modern diz protezi uygulamalarındaki önemli noktalardan biri de kullanım süresinin ne kadar olduğudur. Diz protezi kullanım süresi 15 – 25 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Hastanın boy ve kilo özelliklerinin yanı sıra, yaş ve cinsiyet gibi faktörlerde diz protezindeki kullanım süresine etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Bu konuda önemli olan noktalardan biri de diz protezi uygulamasında kullanılan materyallerdir.

  Günümüz tıp sektöründe dayanıklı ve kaliteli materyallerin sayısının artmasıyla birlikte gelişmiş uygulamalar yapılmaya devam ediyor. Yaklaşık 25 yıla kadar herhangi bir ağrı veya sorun yaşanmadan diz protezi kullanılabiliyor. Diz ve kalça protezi uygulamalarının, alanında uzman cerrahlar tarafından kaliteli yöntemlerle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Özellikle cerrahların bu alandaki tecrübeli olmaları, büyük fark yaratmaktadır.

  Kalça Protezi Kullanım Süresi

  İlk olarak 1970’li yıllarda geliştirilen ve her geçen gün başarısı artan kalça protezi ameliyatlarında önemli noktalar vardır. Bir dönem yapılan protez uygulamalarındaki kalıcılık süresi 4-5 yıllık kısa bir süreç olsa da, günümüzde bu süre üç kata kadar artmıştır. Kalça protezi kullanım süresi tedavi sırasında uygulanan dolgu malzemelerine ve tasarımlara göre değişiklik göstermektedir. Son dönemlerde kaliteli ve yüksek dayanıklı materyallerin kullanılmasıyla birlikte önemli avantajlar elde edilmektedir.

  Protez isimli yapının aşınmasını engelleyici materyallerin kullanıldığı uygulamalarla birlikte diz ve kalça protezi uygulamalarında kalıcılık yükseltilmiştir. Ömrü yaklaşık olarak 25 yıla çıkan kalça protezi uygulamaları ile birlikte hastaların uzun süreli sağlıklı bir fiziksel duruma sahip olması sağlanmaktadır. Bu sürenin belirlenmesinde hastaların sağlık durumundan kişisel özelliklerine kadar geniş kapsamdaki etkenler önemlidir. Örneğin genç yaşta kalça protezi olanlar, daha hareketli ve aktif bir yaşam sürdürdükleri için, protezin kullanım ömrü kısalabilmektedir.

  İletişim Formu

  Detaylı bilgi için, telefon numaranızı girin biz sizi arayalım.


   Diz ve Kalça Protezi Ameliyatları

   Genellikle orta ve yüksek yaşlarda olan hastaların karşılaştığı eklem ve kıkırdak rahatsızlıklarına protez tedavisi ile çözüm bulmak mümkündür. Kıkırdakların belirli sebeplerden dolayı aşınmasıyla birlikte kireçlenme rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Yaşın ilerlemesi, fiziksel aktivitelere önem verilmemesi ve bazı genetik sebeplerden dolayı bu tür rahatsızlıklar oluşabilir. Bu rahatsızlıkların ortaya çıkması durumunda diz ve kalça protezi ameliyatları yapılabilir. Fizik tedavi ve ilaç uygulamalarından istenilen sonuç alınmazsa modern tıbbın geliştirdiği ameliyatlar fark yaratmaktadır.

   Kalça Protezi Ameliyatı

   Hastaların fiziksel hareketlerinin kısıtlanmasına sebep olan eklem rahatsızlıklarında ameliyat yöntemi tercih edilebiliyor. Hem genç hem de ileri yaştaki hastalara uygulanabilen kalça protezi ameliyatı ile birlikte hastanın eski yaşam standartlarına yeniden kavuşması sağlanabiliyor. Hastaların kalça ve bacak bölümündeki rahatsızlıkların çözülmesi için gelişmiş materyaller ve ileri düzey tıp teknikleri tercih ediliyor. Böylece hastaların tek bir ameliyatla eski konforlu günlerine geri dönmesi mümkün oluyor.

   Kalça eklemlerindeki rahatsızlıkların giderilmemesi durumunda daha büyük problemlerle karşı karşıya kalma ihtimali ortaya çıkar. Bu yüzden hastaların yaşamını kısıtlayan ve rahatsız olmalarına sebep olan bu tür hastalıkların ertelenmeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Kalça artroplastisi ile birlikte hasta olan eklemler yerine, sağlam malzemelerle hazırlanan yapay eklemler yerleştirilmektedir. Böylece hastaların rahatsızlıkları büyük ölçüde giderilmektedir.

   Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

   Önemli bir cerrahi operasyon olan kalça protezi, uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Alanında uzman olan cerrahların gerçekleştirdiği uygulamalar ile birlikte yüksek oranda başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ameliyat sonrasındaki yapılması gerekenler de önemlidir. Kalça protezi ameliyatı sonrası fiziksel hareketlere ve beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda doktor tarafından verilen ilaçların ihmal edilmemesi gereklidir. Uygulama sonrasındaki önemli hususlardan bazıları şunlardır:

   • Düzenli olarak fiziksel aktivite ve yürüyüş yapmak,
   • Fiziksel zorlayıcı hareketleri yapmamak,
   • Verilen ilaçları düzenli kullanmak,
   • Oturma ve yatış pozisyonuna dikkat etmek,

   Belirtildiği gibi, kalça ve diz protezi ameliyatı uygulamalarından sonra dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmesi halinde, daha sağlıklı ve hızlı bir tedavi süreci geçirmek mümkündür.

   Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu

   Cerrahi operasyonlardan sonra, fiziksel ve psikolojik alışkanlıklara dikkat edilmesi gerekmektedir. Hastaların iyileşme süreci için önemli olan birçok detay vardır. Kalça protezi ameliyatı sonrasında da bazı hususlara dikkat edilmesi faydalı olacaktır. Özellikle yatış pozisyonunun doğru ayarlanması, çeşitli fiziksel problemlerin önüne geçilmesini sağlamaktadır. Bu ameliyat sonrası hastaların yatış pozisyonunda bacakların arasına yastık koyması önerilmektedir. Aynı zamanda yan tarafa dönüp uyumak riskli bulunduğundan, sırt üstü uyumak tavsiye edilir.

   Oturma pozisyonuna dikkat etmek ve bacak bacak üstüne atmamak da dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. Diz ve kalça protezi gibi cerrahi operasyonlar sonrasında zorlayıcı fiziksel hareketler yapmamak, iyileşme sürecini hızlandıran faktörler arasında yer alır.

   Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yürüme

   Fiziksel hareketlilik için oldukça önemli olan kalça ve diz eklemleri zamanla kireçlendiği için ağrı ve hareket kısıtlılığına sebep olabilir. Kalça bölümündeki eklemlerin kireçlenmesi ve kıkırdakların zarar görmesiyle birlikte oluşan problemler, farklı tedavi yöntemleri ile giderilebilir. Bu hastalıkların tedavisinde kalça protezi uygulamalarının tercih edilmesi durumunda bazı detaylara önem verilmesi gerekir. Özellikle; kalça protezi ameliyatı sonrası yürüme aktivitelerinin, doktorların belirlediği şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır.

   Hastaların kalça protezi cerrahi operasyonundan sonraki 1 hafta boyunca hastanede yatması gerekebilir. Kalçayı zorlayıcı hareketlerden kaçınmak ve sakin bir hayat sürmek çok önemlidir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında 1,5 – 2 aylık süreçte yürürken destek almak gerekebilir. Bunun için yürüteç veya değnek gibi araçlardan faydalanılabilir. Diz ve kalça protezi ameliyatı sonrasında dikkatli bir şekilde hareket etmek iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

   Kalça Protezi Artroplasti Cerrahisi

   Diz Protezi Ameliyatı

   İleri düzeydeki eklem rahatsızlıkları için uygulanan protez operasyonları, vücudun farklı bölümleri için geçerlidir. Diz bölümündeki ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesi için tercih edilen protez operasyonlarındaki başarı ihtimali oldukça yüksektir. Ağrının ortadan kaldırılması ve hareket fonksiyonlarının yeniden kazandırılması için diz protezi ameliyatı tercih edilebilir.

   Ameliyat esnasında önce hastanın kemik ve eklemlerindeki problemler temizlenir. Daha sonra da yapay eklem takılır. Teknolojideki gelişmelerle birlikte, kullanılan malzemenin dayanıklı olması başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır. Robotik diz cerrahi uygulamalarının gelişmesiyle birlikte, çeşitli rahatsızlıklarda elde edilen başarı oranları bir hayli artmıştır.

   Diz Protezi Ameliyatı Sonrası

   Tıp teknolojisinin gelişmesiyle birlikte insanların yaşadığı eklem rahatsızlıkları çok daha kolay giderilmektedir. Kullanılan üst düzey yöntemlerle birlikte, çeşitli fiziksel rahatsızlıklar başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Diz protezi uygulamaları da bu alanda önemli olan yeniliklerden biridir. Son dönemlerde gelişen farklı protez malzemeleriyle birlikte uzun ömürlü uygulamalar yapılmaktadır. Diz protezi ameliyatlarında önemli olan bazı detaylar vardır. Özellikle; diz protezi ameliyatı sonrası bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Cerrahi bir operasyon olan diz protezinden sonra, belirli süreler boyunca dikkatli bir şekilde hareket edilmesi faydalı olacaktır. Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler aşağıda yer almaktadır:

   • Doktorlar tarafından verilen ilaçların düzenli ve eksiksiz bir şekilde kullanılması
   • Diz bölümündeki ameliyat yarasının temiz tutulması
   • Ameliyat sonrasında fiziksel hareketlere dikkat edilmesi
   • Uzmanların belirlediği egzersizlere uyulması

   Belirtilen hususlara dikkat eden hastaların iyileşme süreci daha hızlı tamamlanacaktır. Bu konuda çok daha detaylı bilgi almak için, Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümü uzman hekimlerine danışılabilir.

   Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İyileşir?

   Gelişen tıp teknolojileriyle birlikte, kalça ve diz rahatsızlıklarının tedavisinde protez uygulamalarının sayısı iyice artmıştır. Artroplasti ismi verilen modern ve gelişmiş uygulamalarla birlikte, diz ve kalça gibi bölümlerdeki eklem rahatsızlıkları giderilebilmektedir. Diz protezi ameliyatını tercih eden hastaların ameliyat öncesi ve sonrasında dikkat etmesi gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Doktor kontrolünde geçirilen iyileşme sürecinde ilaçlara ve egzersizlere dikkat etmek çok önemlidir. Ameliyat sonrası bir süre yürüteç aracıyla yürümek mümkündür. Operasyondan sonra yaklaşık 3-4 hafta içerisinde iyileşme sürecinin tamamlanması beklenir.

   Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Kasılmalar

   Diz protezi uygulamaları hassasiyet ve dikkat gerektiren cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır. Bu tedaviyi alan kişilerin ameliyat sonrasında dikkatli olması gerekir. Diz protezi ameliyatı sonrasında bir süreliğine kasılma ve ağrı hissetmek normaldir. Özellikle; diz ve kalça bölgesindeki fiziksel hareketler sırasında kasılmalar hissedilebilir. Bu durumun 3-4 haftalık bir süreç içinde sona ermesi beklenir. Kasılma ve ağrı gibi sorunların uzun süreler boyunca devam etmesi durumunda uzman doktorlarla iletişime geçilmesi gerekmektedir.

   Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

   Diz protezi gibi operasyonlardan sonra çeşitli noktalara dikkat etmek, iyileşme sürecinin hızı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu ameliyattan sonra kan dolaşımının düzenlenmesi için doktorlar tarafından kan sulandırıcı ilaçlar verilebilir. Bu ilacın düzenli olarak kullanılması önemlidir. Yaraların hijyenik ve sağlıklı koşullarda iyileşmesi için, yara bakımına ve temizliğe dikkat etmek gerekir. Uzman doktorların verdiği egzersiz programlarına ve ilaçlara düzenli bir şekilde uymak çok önemlidir. Diz protezi ameliyatı sonrası yapılması gerekenler önemsenirse ve doktorların önerileri dikkatlice yerine getirilirse, sağlıklı ve konforlu bir yaşama kısa sürede kavuşmak mümkündür.

   Diz Protezi Ameliyatından Sonra Ağrılar Ne Kadar Sürer?

   Ameliyattan sonraki süreç, özellikle hastalar tarafından yoğun olarak merak edilir. Bu tür cerrahi operasyonlardan sonra belirli bir süre boyunca ağrı hissetmek normal karşılanmalıdır. Ağrının yanı sıra kasılma ve sızı gibi çeşitli hislerde olabilir. Önemli olan, bu ağrıların 4 hafta sonra dahi yoğun olarak devam etmemesidir.

   Ameliyattan ertesi gün, yürüteç gibi belirli araçlar yardımıyla yürümeye başlamak mümkündür. İyileşme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte 1 ay içinde ağrılar tamamen giderilecektir. Ağrılı protezler hakkında net bilgi almak için bu alanda uzman olan doktorlarla görüşülmesi gerekir. Doktorlar uygun gördükleri durumlarda revizyon cerrahisi uygulayabilirler.

   Diz ve Kalça Protez Tedavileri Hangi Hastalara Uygulanır?

   Romatizma ve kireçlenme gibi fiziksel rahatsızlıkların giderilmesi için uygulanan protez tedavi yönteminin kimlere uygulanabileceği konusunda, belli başlı etkenler bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemi genel olarak belirli bir yaşı geçmiş hastalara uygulanır. Genç yaştaki hastalara uygulanacak protez uygulamalarının farklı sebepleri vardır. Gençlerde ileri derecede eklem ve kıkırdak hastalıkları varsa, diz ve kalça protez tedavileri tercih edilmektedir.

   Tercih edilecek protez yönteminin belirlenmesinde yaş faktörü çok önemlidir. Total eklem protezi yöntemi, belli bir yaşı geçmiş hastalarda temel tedavi uygulamaları arasında yer alır. Fiziksel hareketliliği kısıtlayan sorunların giderilmesi için modern yöntemlerle cerrahi operasyonlar yapılarak, hastaların ortalama 20 yıllık yaşam konforu garanti altına alınır.

   Kalça ve Diz Protezi Sonrası Ağrılar

   Diz ve kalça bölümlerine uygulanan protez tedavileri sonrasında belirli süreler boyunca ağrı ve sızı hissetmek normaldir. İlk 21 gün içerisinde yumuşak dokunun iyileşme süreci geçirmesi ve eklemler arasındaki hareket açıklığının kazanılması bu tür ağrılara sebep olabilir. Ancak, kalça ve diz protezi sonrası ağrılar uzun sürerse doktorlara başvurmak gerekebilir. Uzun süren ağrıların birbirinden farklı sebepleri olabilir. Doktorlar, geçmeyen ağrıların sebeplerini belirleyerek, gerekli görmeleri halinde ikinci bir ameliyat yapabilirler.

   Günümüzde protez cerrahisi uygulamaları, ağrıların en az seviyede gerçekleşebileceği ölçüde geliştirilmiştir. Gelişen cerrahi uygulamalarla birlikte rahat ve sağlıklı koşullarda ameliyatlar yapılmaktadır.

   Diz, Kalça Protez Revizyon Cerrahisi

   İnsanların daha aktif ve rahat bir şekilde yaşam sürmesi için uygulanan cerrahi yöntemler arasında yer alan diz ve kalça protezi uygulamaları son yıllarda çok daha hızlı gelişmeye devam etmiştir. Dayanıklı ve kaliteli materyallerle yapılan protez uygulamalarında başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak bazı sebeplerden dolayı cerrahi operasyonun yeniden yapılması gerekebilir. Tekrarlama durumunda diz, kalça protez revizyon cerrahi operasyonları gerçekleştirilmektedir. İlk operasyonlara göre biraz daha karmaşık olan işlemlerde başarılı sonuçlar alınması için dikkatli bir şekilde hareket edilmelidir.

   Başarısız olan ilk operasyonların ardından revizyon operasyonlarına gerek duyulabilir. Bu tür durumlarda özel ve orijinal malzemelerin kullanılması önemlidir. Seramik kalça protezi uygulamalarında da revizyon cerrahi operasyonları yapılmaktadır.

   İletişim Formu

   Detaylı bilgi için, telefon numaranızı girin biz sizi arayalım.


    Kalça Protezi

    Yaş faktörünün yanı sıra bazı fiziksel sebeplerden dolayı kalça ve eklemlerde rahatsızlıklar meydana gelebilir. Kalça kemiklerinin yıpranması durumunda hastaların fiziksel hareketlilik anlamında kısıtlamaları oluşabilir. Ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesi için kalça protezleri adı verilen modern uygulamalar tercih edilmektedir. Problemli eklemlerin yerine modern ve teknolojik yöntemlerle hazırlanan yapay eklemler yerleştirilmektedir.

    Hem diz hem de kalçaya yapılan operasyonlar son dönemlerde sık sık tercih edilmektedir. Hem dünyada hem de Türkiye’de bu alanda yetişmiş uzman doktorlar tarafından yapılan başarılı uygulamalar vardır. Birbirinden farklı yöntemlerle yapılan kalça ve diz protezi hastaların yaşam kalitesini artırmaktadır. Avicenna International Hospital ortopedi hekimleri, bu operasyonları başarıyla gerçekleştirmektedir.

    Kalça Protezi Çıkması Belirtileri

    Kalça eklem ve kıkırdak rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanan kalça protezi yöntemi oldukça başarılıdır. Ancak, her ne kadar gelişmiş ve başarılı bir yöntem olsa da bu tedavi sonrasında çeşitli olumsuzluklar yaşanabilir. Kişiler, günlük hayatında hareketli dönemler geçirmesi ve iyileşme sürecinde dikkat etmemesi nedeniyle kalça protezi çıkması belirtileri ile karşı karşıya kalabilir.

    Kalçadaki ağrı ve şişlik gibi durumlar protezin çıkması belirtileri arasında yer almaktadır. Hareketler sırasında o bölgeden gelen metal sesler ve yürürken zorlanma gibi belirtiler de bulunmaktadır. Sorunlu kırıklar için yapılan tedavilerde meydana gelen protez çıkması gibi olumsuzluklar durumunda, doktorlarla iletişime geçmek gerekir. Sorunlu kırıkların tedavisinde, alanında uzman ve tecrübeli bir ortopedi doktoruna gitmek gerekmektedir. Doktorlar sorunlu kırıklar için revizyon cerrahisi uygulayabilirler.

    Kalça Kırıkları

    Genellikle ileri yaşlardaki hastalarda görülen kalça kırıkları, çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Her yıl dünyada binlerce kişi, bu hastalık ile karşı karşıya kalmaktadır. Hastalığın sayısının artmasıyla birlikte, kalça protezi yöntemleri daha çok tercih edilmektedir. Yüksek derecede ağrılara sebep olan kalça kırığının tespit edilmesi için röntgen uygulamasına ihtiyaç vardır. Kişileri yatağa bağlı kalmaktan kurtaran kalça kırığı tedavisinde farklı protez yöntemleri uygulanmaktadır. Yapılacak olan ameliyatla birlikte hastaların yaşam kalitesi yükselmektedir. Kalçada kaynamayan kırıklar için alanında tecrübeli ortopedi ve travmatoloji hekimleri tercih edilmelidir.

    Diz Protezi

    Diz Protezi

    Diz eklemlerindeki çeşitli rahatsızlıkların ilerlemesi ve fizik tedavi yöntemlerinin işe yaramaması durumunda diz protezi cerrahisi tercih edilmektedir. Genel olarak belirli bir yaşı geçmiş olan hastalara uygulanan tedaviler ile birlikte uzun süreli ve sağlıklı bir yaşam sağlanabilir. Dizdeki bozulan eklemlerin modern tekniklerle çıkarılmasından sonra, protez yerleştirilmektedir.

    Protezin malzemelerinin kalitesinin artmasıyla birlikte diz ve kalça protezi uygulamalarındaki başarı oranı da artmıştır. Kullanım süresinin artması sayesinde birçok diz ve kalça rahatsızlığında protez yöntemi tercih edilmektedir.

    Total Diz Artroplastisi

    Metal ve polietilen ismi verilen materyaller, tıp alanındaki protez uygulamalarında kullanılmaktadır. Dayanıklı özelliklere sahip olan malzemelerle birlikte diz protezi uygulamaları da yapılmaktadır. Total diz artroplastisi ile birlikte özel olarak tasarlanan parçalar, hastaların diz eklemlerine yerleştirilir. Kaplama uygulaması ile birlikte yapay eklemler oluşturularak, hastaların fiziksel sağlığına kavuşması sağlanır.

    Günümüzde en çok tercih edilen kalça ve diz protezi uygulamaları arasında yer alan total artroplasti çalışmaları oldukça gelişmiştir. 60 yaş ve üstü hastalara daha çok uygulanan diz artroplastisi yöntemi, çeşitli durumlarda daha genç hastalar için de tercih edilebilir.

    Artroplasti Nedir?

    Tıp alanındaki önemli yeniliklerden biri olan artroplasti, fiziksel rahatsızlıkların giderilmesi için tercih edilir. Artroplasti nedir? İnsan vücudunun farklı bölümlerindeki hastalıklı eklemlerin cerrahi operasyonlarla birlikte sağlıklı hale getirilmesi işlemine artroplasti ismi verilmektedir. Günümüz tıp teknolojisinin ilerlemesi sayesinde farklı bölgelere artroplasti uygulamaları yapılmaktadır. Daha çok diz ve kalça gibi bölümlere uygulanan bu yöntemler, farklı eklemlere de yapılabilmektedir. Omuz artroplasti uygulamaları ile de başarılı sonuçlar alınmaktadır. Hastalanmış ya da işlevini kaybetmiş bir eklemin ameliyatla tedavi edilmesi için, aşağıda yer alan artroplasti çeşitlerinden faydalanılmaktadır:

    • Rezeksiyon artroplastisi
    • İnterpozisyon artroplastisi
    • Parsiyel endoprotez artroplasti
    • Total endoprotez artroplasti

    Menisküs Yaralanmaları

    İnsan vücudunun eklem ve kıkırdak yapısı oldukça karmaşıktır. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen menisküs yaralanmaları, gelişmiş tıp teknikleri ile tedavi edilmektedir. Diz bölümünde yer alan iç ve dış menisküsler sıklıkla yaralanan bölgeler arasında yer almaktadır. Menisküs, insan vücudundaki hareketlilik düzeyi yüksek eklemler arasında yer alır. Birbirinden çeşitli sportif aktivitelerle ilgilenen kişilerin sıklıkla karşılaştığı menisküs yaralanmaları, çok sayıda nedene bağlı olarak oluşabilmektedir.

    Uzun süre ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışanlar ve yük taşıyanlar da bu tür rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilir. İleri yaşlardaki hastaların daha çok karşılaştığı yaralanmalar için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kalça ve diz protezi uygulamaları ile birlikte bu tür yararlanmalar kalıcı bir şekilde tedavi edilmektedir.

    Dizde Bağ Yaralanmaları

    Dizde meydana gelen önemli fiziksel yaralanmalardan biri de bağ yaralanmalıdır. Ön ve arka çapraz diz bağının yanı sıra, dış ve iç yan bağlarda yaralanmalara dahildir. Sporcuların daha çok karşılaştığı dizde bağ yararlanmaları, çok sayıda nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Bağ yaralanmalarında hangi tedavilerin uygulanacağı, çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle cerrahi operasyonlar ile birlikte başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu konuda hasta ve doktor tercihinin yanı sıra yaş, fiziksel durum ve cinsiyet gibi faktörler de etkilidir.

    İletişim Formu

    Detaylı bilgi için, telefon numaranızı girin biz sizi arayalım.


     Kemik Kırıklarının İyileşme Süreci

     İnsan vücudunun temel yapı taşlarından biri olan kemikler, çeşitli sebeplerden dolayı kırılabilir. Spor faaliyetlerinin yanı sıra, çeşitli kazalar sebebiyle kırılan kemikler belirli sürelerde iyileşebilir. Kemik kırıklarının iyileşme süreci hakkında önemli olan bazı detaylar vardır. İyileşme sürecinin ne kadar süreceği çeşitli faktörlere göre değişim göstermektedir. Kişilerin fiziksel yapısının yanı sıra, yaş ve cinsiyet özellikleri gibi etkenler, belirleyici faktörler arasında yer almaktadır. Kemik kırığının iyileşme sürecinde doktorların belirtmiş olduğu hususlara özen gösterilmelidir.

     Kemik kırılması problemleri yaşadıktan hemen sonra vücut kendi kendine onarım sürecine başlar. Genel olarak üç farklı süreçte geçen iyileşme aşamalarıyla birlikte kemik kırıklıkları onarılmaktadır. İyileşme sürecinde fiziksel hareketlere ve beslenmeye dikkat etmek önemlidir. Bazı durumlarda diz ve kalça protezi gibi ek cerrahi operasyonlara da ihtiyaç duyulabilir.

     Kemik İltihabı (Osteomiyelit)

     Osteomiyelit ismi verilen kemik iltihabı çok sayıda nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Kemiklerde meydana gelen enfeksiyonlar sebebiyle oluşan rahatsızlıkların temel sebebi bakterilerdir. Kan akışıyla birlikte vücudun farklı bölgelerindeki kemiklere bulaşan mikrop ve bakteriler, kemik iltihabı rahatsızlığının oluşmasına neden olur. Ağrı ve sızı gibi olumsuz durumlara sebep olan enfeksiyonlar bazı durumlarda daha önemli rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir. Ciddi boyutlara ulaşmadan önce, uzman doktorlar tarafından gelişmiş yöntemlerle tedavi edilmesi önemlidir.

     Enfeksiyon oluşan bölgenin kızarması, yüksek ateş ve titreme gibi belirtiler kemik iltihabına işaret edebilir. Benzer belirtiler, iltihap kapmış kırıklar için de geçerlidir. Rahatsızlığın en çok bilinen belirtisi ise, aralıklı ve sürekli hissedilen ağrılardır. Bu tür rahatsızlıkların oluşması durumunda çeşitli tedavi yöntemleri tercih edilebilir. İlaç tedavisinin yanı sıra farklı cerrahi uygulamalar gerçekleştirilebilir. Hastalığın ilerlemesi durumunda nihai çözüm olarak, kalça ve diz protezi yöntemleri de tercih edilebilir. Doktorların teşhisine bağlı olarak çeşitli tedavi yöntemleriyle birlikte kemik iltihabını iyileştirmek mümkündür.

     Sıkça Sorulan Sorular

     Kalça protezi ameliyatı riskli midir?

     Özel bir madden yapılan kalça protezi, insan dokusuna herhangi bir zararı yoktur. Kalça protezi ameliyatı öncesinde gerekli tetkikleri uygulandıktan, hastanın genel sağlık durumunu gözlemledikten ve tecrübeli cerrahların tercih edildikten sonra bir sorunla karşılaşılmaz.

     Kalça protezinin yerinden çıkması nasıl anlaşılır?

     Kalça ve uyluk çevresinde geçmeyen bir ağrı, kalça bölgesinde şişlikler ve hareket esnasında ses duyulabilir.

     Kalça kırığı ne kadar sürede iyileşir?

     Kalça kırığı ameliyatından sonra kırık kaynaması 6 – 8 hafta içinde gerçekleşir. Hastanın genel sağlık durumu ise, sigara içip içmemesine bağlı olarak değişmektedir.

     Diz ameliyatı ağrısına ne iyi gelir?

     Fizyoterapi, ağrı kesiciler, birtakım destekleyici cihazlar 3 ay süreyle uygulanabilir. Bazı hastalara tanısal ve tedavi amaçlı lokal anestezik enjeksiyonlar yapılırken, kronik ağrılı hastalara ise blokaj tedaviler uygulanabilir.

     Paylaş:

     ⚠️ Yasal Uyarı

     “Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

     Ücretsiz Danışmanlık Alın

     İçindekiler

     Avicenna MAG

     İlgili İçerikler

     Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

     Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

     Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

     Deflex Protez Tedavisi Nedir?

     Deflex Protez Tedavisi Nedir?

     Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

     Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

     Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

     Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

     🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣