Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi): Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

jinekomasti rahatsızlığı nedeniyle göğsünü tutan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Jinekomasti, erkeklerde testosteron ve östrojen hormonlarındaki dengesizlik nedeniyle meydana gelmektedir. Erkeklerde büyümüş göğüs uçlarına neden olan Jinekomasti nedenleri, tanısı ve tedavisi hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunda yaşanan büyümeyi ifade etmektedir. Genellikle ergenlik dönemi ile erişkinlik döneminde görülen meme dokusunda büyüme, hormon dengesizliğinin gözle görülen etkilerinden biridir. Meme ucunda düğmeye benzer, kısmen yumru şeklinde büyüme oluşmaktadır.

Bu büyüme bazen tek bazen her iki göğüste de görülebilir. Meme ucu büyümesi, erkeklerin %50’sini etkileyen ve en sık görülen sorunlardan biridir. Dünya çapında erkekleri etkileyen bu durum çözümsüz değil ve meme küçültme ameliyatı sayesinde ortadan kaldırılabilir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti nedenleri arasında öncelikle hormon dengesizliği bulunmaktadır. Erkek vücutlarında meme büyümesini etkileyen asıl hormon ise östrojenler. Östrojenin yükselmesi, erkeklerde belirgin olmaması gereken göğüslerde doku büyümesine neden olup, daha belirgin olmasına neden olmaktadır. Jinekomasti nedenleri arasında;

 • Östrojen fazlalığı
 • Obezite
 • Yaşlılık
 • Alkol
 • Tiroid hastalığı
 • Adrenal tümörler
 • Anabolik steroidler
 • Uyuşturucu madde kullanımı
 • Hipogonadizm (testosteron düşüklüğü)

Bu durumlar, erkeklerde meme büyümesine neden olabilen durumlar arasında yer almaktadır.

Jinekomasti Belirtileri

Jinekomasti belirtileri arasında ilk olarak meme dokusunda büyüme, memenin ele gelir hale gelmesi bulunmaktadır. Kolay anlaşılabilir belirtisi sayesinde çok fazla semptom göstermese de tanı konulabilir. Bakılabilecek diğer belirtiler arasında;

 • Şişmiş meme ucu
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Göğüslerde ağrı
 • Dokunulduğunda meme ucunda ağrı

bu belirtileri gördüğünüzde tanı ve tedavi için estetik ve plastik cerrahi uzmanına başvurmanızı öneriyoruz.

Jinekomasti Tanısı

Vücudumuzdaki belirtiler jinekomastiye benziyorsa, doğru teşhis için estetik ve plastik cerrahi doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Var olan semptomların değerlendirilip fiziki muayene yapılacaktır. Fiziki muayene sonrasında istenebilecek tanı testleri arasında;

 • Kan testi
 • Ultrason
 • Mamografi
 • Biyopsi
 • Testis ultrasonları
 • MR Taraması

İstenebilecek tanı testlerini oluşturmaktadır. Alınan kan testlerinde hormon seviyelerini kontrol edilerek hastalığın altındaki neden keşfedilir. Hormonsal bozukluklar görünmüyorsa meme kanseri veya tümör durumlarının tespiti için mamografi ile görüntülü muayene yapılmaktadır. Yapılan testlerin sonucunda takibinizi sağlayan doktorunuz meme dokusundaki büyümenin nedenini tespit edebilir ve jinekomasti tanısını koyabilir.

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde meme büyümesi en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bu rahatsız edici durum ve sağlık sorunun çözümü bazen kendiliğinden olabilir. Nadir olarak kendiliğinden düzelebilen meme dokusunda büyüme sorunu, düzelmediği durumlarda cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Jinekomasti tedavi yöntemleri arasında;

İlaçla Tedavi

Erkeklerde meme büyümesi, çoğu zaman hormon dengesizliğinden kaynaklanabilir. Östrojen hormonundaki dengesizlik veya testosteron eksikliği sorunları nedeniyle göğüs büyümesi görülebilir. Meydana gelen büyüme sorunun tedavisi için ilaçla hormon dengelenmesi sağlanabilir. Bu tedavi sonrasında göğüsteki büyüme düzelme gösterebilir ve ameliyata gerek kalmaz.

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatında tercih edilebilecek iki cerrahi tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Liposuction (meme yağının alınması)
 • Mastektomi (meme bezi doku çıkarılması)

işlemleri gerçekleştirilebilir. her iki meme küçültme ameliyatı işleminde de meydana gelen büyüme görüntüsü ortadan kaldırılacaktır. Meme küçültme ameliyatı esnasında görülen tümör ve yağ bezesi durumları varsa alınarak, memede büyüme sorunu tedavisi sağlanmaktadır. Jinekomasti ameliyatı sonrası uygulanması gereken prosedür uyarak, tedavinin tam anlamıyla başarılı olması desteklenir.

Aynı zamanda, Jinekomasti meme kanseri için uygulanan bir ameliyat değildir, sadece meme şişmesinin giderilmesi için uygulanmaktadır. Bununla birlikte Jinekomasti korsesi, ameliyat sonrasında 3 veya 4 hafta boyunca takılması, göğüslerde istenilen görünümü destekleyecektir. Kanser ve kötü huylu tümör varlığında doktorunuz gerekli birimlere yönlendirme yapacaktır.

 

SONUÇ

Jinekomasti , erkeklerde sıklıkla görülen sorunlardan biridir. Özellikle ergenlik dönemindeki hormon dengesizliği nedeniyle düzensiz büyüyen memeler rahatsız edici görüntüye sebep olabilir. Kadınlık hormonu veya erkeklik hormonu düzensizliğinden kaynaklanabilen erkeklerden meme büyümesi tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

Bazen kendiliğinden geçebiliyorken, geçmediği durumlarda cerrahi operasyonlarla düzeltilmesi sağlanabilir. Erkek göğsünde şişlik durumları her zaman jinekomasti nedeniyle olmayabilir. Kanser, tümör gelişimi durumları göz önünde bulunarak doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz. Göğüs büyümesi şikayetleriniz için Avicenna Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi uzman doktorlarımızdan randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Meme küçültme ameliyatı kaç saat sürer?

Erkeklerde göğüs küçültme ameliyatının iki farklı türü bulunmaktadır. Uygulanacak işleme göre değişiklik gösterebilen süre ortalama 2 – 3 saat sürebilir.

Jinekomasti ameliyatı kesin sonuç verir mi?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sonrasında, göğüslerinizdeki istenmeyen şişkinlik ve büyüme ortadan kaldırılacaktır. Obezite veya hormon bozukluğu kaynaklı meme büyümeleri, tekrardan kilo alma ve hormon dengesizliği benzeri sorunlarla tekrardan oluşabilir.

Jinekomasti aleti nedir?

Jinekomasti atleti, bebe büyümesi yaşayan kişilerin meme dokusundaki yağın gözükmemesi için kıyafetlerin altına giydikleri, çift katlı kıyafettir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣