k vitamini doktor görseli

K Vitamini Nedir? K Vitamini Nelerde Var?

K vitamini, vücudumuzda kemik sağlığı, kalp sağlığı ve yaraların iyileşmesi gibi durumlara yardımcı önemli bir vitamin grubudur. Vitamin K eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilecek durumları ve vitamin K alabileceğimiz besinleri yazımızda bir araya getirdik.

K Vitamini Nedir?

Vitamin K, vücudumuzdaki yaraların iyileşmesinde ve kanın pıhtılaşması konusunda önemli rol oynayan bir vitamindir.  K1 ve K2 grubu bileşiklerine sahip olan vitamin K’nın yeterli alınımı vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Beyin ve kalp sağlığında da önemli rolü olan vitamin K, birçok besinden doğal yollarla elde edilebilmektedir. besinlerden alınan vitaminin eksikliği durumlarında vitamin ve enjeksiyon yöntemleriyle vitamin eksikliği giderilebilir.

K Vitamini Ne İşe Yarar?

K vitamini düşüklüğü, yetişkinlerde nadir görülmekle beraber gelişim çağındaki çocuklarda ve bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Vitaminin takviye edilmesinde aslında bir çok sebep bulunuyor. Vitamin K ne işe yarar? diye merak ediyorsanız;

 • Kalp sağlığını korumaya yardımcı
 • Kan pıhtılaşmasında önemli rol oynar
 • Yaraların iyileşmesinde yardımcı
 • Yetersiz beslenme sonucu vitaminsizlik
 • Crohn hastalığı ve Çölyak hastalığının semptomlarını hafifletme

gibi durumlarda yararlı etkileri görülmektedir. Yetersiz beslenme kaynaklı vitamin eksikliğinin olması durumunda vücudumuzdaki birçok sistem bundan etkilenecektir. K vitamini faydalarından yararlanabilmek için günlük alınması gereken oranda takviye sağlamalısınız. Böylelikle vitamin eksikliği sonucu farklı hastalıkların oluşma riskini de azaltmış olabiliyorsunuz.

K Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

K vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? diye merak ediyorsanız, bazı belirtileri kontrol ederek vitamin değerlerinizin eksik olup olmadığına dair gözlemde bulunabilirsiniz. Vitamin K eksikliği belirtileri arasında;

 • Sindirim sistemi bozuklukları
 • Dışkıda kan görme
 • Deride morluklar
 • Yaraların veya izlerin geç iyileşmesi
 • Diş etlerinde kanama
 • Tırnak altlarında kanama
 • Kemiklerde güçsüzlük

görülebilecek vitamin eksiklikleri belirtileri arasında yer almaktadır. Özellikle sıklıkla kanamalar yaşamak ve kanamaların geç durması önemli vitamin K eksikliği belirtileri arasında yer alıyor.

 

Günlük Ne Kadar K Vitamini Almalıyız?

Çoğumuz besinlerden günlük K vitaminimizi karşılarız. Günlük önerilen k vitamini alımının yaş gruplarına göre dağılımına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yaş AralığıGünlük Alınması Gereken Miktar
Bebek 0-6 aylık2 mikrogram / günlük
Bebek 7-12 aylık2.5 mikrogram / günlük
Çocuk 1-3 yaş30 mikrogram / günlük
Çocuk 4-8 yaş55 mikrogram / günlük
Çocuk 9-13 yaş60 mikrogram / günlük
Genç Kızlar 14 – 18 yaş75 mikrogram / günlük
Kadınlar 19+90 mikrogram / günlük
Hamile / Emziren Kadınlar (19-50)90 mikrogram / günlük
Hamile / Emziren Kadınlar (19 yaşından küçük)75 mikrogram / günlük
Genç Erkekler 14-18 yaş75 mikrogram / günlük
Erkekler 19+120 mikrogram / günlük

K Vitamini Nelerde Var?

K vitamini içeren besinler tüketerek doğal yollarla vitamin eksikliğini tamamlayabilirsiniz. Yaş grubunuza göre değişen günlük vitamin K takviyesini sağlamak adına aşağıda yer alan besinleri tüketebilirsiniz;

 • Ispanak
 • Kuşkonmaz
 • Brokoli
 • Soya fasulyesi
 • Yumurta
 • Çilekler
 • Tere
 • Yulaf
 • Kanola

Vitamin K yönünden zengin olan besinler arasındadır. K vitamini eksikliği tanısı konulduğu durumlarda, vitaminin gelmesi gereken seviyeye ulaşabilmesi için ilaçlı tedavi, damla veya enjeksiyonla takviye gerekebilir.

Fazla K Vitamini Almanın Rİskleri Nelerdir?

Vitaminleri bilinçsiz kullanmak, sağlanan faydalar kadar zarar da verebilmektedir. Kalp hastalıkları sorunları veya  pıhtılaşma bozukluklarına yol açabilen K vitamini fazlalığı, kullanan kişilerde farklı sağlık problemleri oluşmasına neden olabilmekte. Bu nedenle öncelikle klan tahlilleriyle vitamin depolarının kontrolü yapılmalı, sonrasında sağlık uzmanları tarafından reçete edilen şekilde vitamin takviyesi alınması önerilmektedir.

SONUÇ

Vücudumuzun normal işleyişini koruyabilmesi adına vitamin ve mineraller büyük öneme sahiptir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenerek besinlerden doğal yollarla vitaminlere ulaşabilir. Ancak beslenme tarzımızdaki değişiklikler, bazı hastalıklar ve yaşam tarzı nedeniyle beslenme düzenimizi her zaman korunmayabilir.

Bu durumlarda ortaya çıkan vitamin eksiklikleri, güne enerjisi düşük, kemik ağrılarıyla uyanmamıza ve motivasyonunuzun düşmesine neden olabilmekte. Bu nedenle vitamin K, vitamin D ve diğer vitaminlerin kontrolü için iç hastalıkları uzmanına başvurarak, vitamin seviyelerinin öğrenebilirsiniz. Düzenli takip ve tedavi için aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı doktorlarımızdan randevu oluşturabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi besinler K vitamini yönünden zengindir?

K vitamini yönünden zengin olan besinler arasında; ıspanak, pazı, kivi, avokado, bezelye, fasulye, brokoli, soya fasulyesi, yulaf, çilek, incir bulunmaktadır. Birçok yeşil sebze vitamin K açısından yüksek değere sahiptir.

Yenidoğan K vitamini eksikliği nasıl önlenir?

Yeni doğan bebeklerde K vitamini eksikliği için doğum sonrasında enjeksiyon veya damlayla vitamin K takviyesi yapılarak sağlanmaktadır. K vitamini aşısı, Türkiye’de yeni doğanlara uygulanan rutin aşılar arasındadır.

Potasyum bir K vitamini midir?

Potasyum, bir vitamin değil mineraldir. K vitamini ve potasyum vücudun normal işleyişi için oldukça önemlidir ancak Potasyum ve vitamin K aynı şeyi ifade etmez.

 

Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.