kadınlarda ürolojik hastalıklar

Kadınlarda Ürolojik Hastalıklar

Avicenna Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü uzman hekimleri, kadınlarda ürolojik hastalıklar hakkında bilgiler verdiler. Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde, üroloji bilimini ilgilendiren kadın hastalıkları ile, kadın ürolojisi alanında uzman olan Operatör Doktor Ayşe Veyhürda Dikmen ilgilenmektedir.

Üroloji Nedir?

Üroloji hakkında fikir sahibi olabilmek için öncelikle üriner sistemi iyi anlamak gerekir. Üriner sistem, böbrek ve böbrekten mesaneye idrarı götüren üreterler ve mesaneden idrarın çıkartılmasını sağlamakla görevli olan üretradan oluşmaktadır. Üroloji ise, işte bütün bu sistemi inceleyen, tanı ve tedavi yöntemleri geliştiren bilim dalıdır. Üroloji, erkeklerde de kadınlarda da aynı organları inceliyor olsa da, kadınlarda ürolojik hastalıklar erkeklere göre biraz daha farklı olabilmektedir. Çünkü kadınların üriner sistemi, komşusu olduğu organların da etkisiyle farklı özelliklere sahiptir. Kadın üriner sistem anotomisi, pelvis bölge, pelvik taban, üreter, mesane ve üretradan oluşmaktadır.

Kadınlarda Ürolojik Sorunlar ve İlgi Alanları

Kadınlarda ürolojik hastalıklar hakkındaki ilgi alanları genellikle şunlardan oluşur:

 • Fistül (Üriner sistem ile farklı bir organ arasında geçit oluşması)
 • Yatağı ıslatma
 • Fazla aktif mesane ve kadınlarda idrar kaçırma
 • Üriner fistül
 • Ağrılı mesane sendromu (İnterstisyel sistit)
 • Vajinal yama kaynaklı komplikasyonlar
 • Pelvik ağrı
 • İşeme disfonksiyonu
 • Mesane sarkması (Mesane prolapsusu)
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Üretral sendrom

Çok sayıda kadın, idrar kaçırma şeklindeki sorunlara karşın doktora gitmeye çekinmektedir. Fakat bu problemler giderek büyüyen ve oldukça basit tedavi yöntemleri ile çözülebilen hastalıklardır. Avicenna Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü, Kadın Üroloji Uzmanı Operatör Doktor Ayşe Veyhürda Dikmen ile tüm bayanlarda ürolojik hastalıklar için tanı ve tedavi hizmeti sunmaktadır. Bayanlarda ürolojik hastalıklar eğer tedavi edilmezse, yaşam kalitesini düşürebilir ve psikolojik problemlere neden olabilir. Öte yandan, çok daha ciddi hastalıkların ön belirtileri de olabileceği için, en hızlı şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kadınlarda Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

 • Kronik Pelvik Ağrı: Pelvik bölge, kadınlarda göbek hizasının alt tarafıyla pelvis kemikleri arasındaki bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgede sürekli ya da ara ara ve 6 aydan fazla devam eden ağrılara kronik pelvik ağrı adı verilmektedir. Kronik pelvik ağrıların nedenleri kas sistemi problemleri, sindirim sistemi problemleri ya da jinekolojik problemler olabilmektedir. Öte yandan genital enfeksiyonlar, miyomlar, endometriozis, irritabl bağırsak sendromu, psikolojik problemler ve zorlayıcı doğumlar da nedenleri arasındadır.
 • Mesane ve İdrar Torbası Sarkması: Bayanlarda ürolojik hastalıklar arasında önemli bir yeri bulunan sistosel (mesane – idrar torbası sarkması), mesane ile vajina arasında bulunan destekleyici dokunun güçsüzleşmesi sonucu oluşmaktadır. Bu güçsüzleşme, mesanenin vajinaya doğru sarkmasına neden olur. Zorlayıcı doğumlar, hormonal sebepler, aşırı kilo, ağır kaldırılan meslekler, kronik öksürük ve bronşit gibi sebeplerle oluşabilir.
 • İşeme Disfonksiyonu: Genellikle pelvik tabanın sinirlerinin ve kaslarının gerektiği seviyelerde kasılmadığı durumlarda karşı karşıya kalınmaktadır. Mesanenin boşaltılmasında problem, işerken duraksama, idrar akış hızında yavaşlama ya da güçsüzlük, aniden gelen idrar boşaltma isteği, sık idrara çıkma gibi semptomlar ile görülebilir. Kadınlarda idrar kaçırma problemi, beraberinde interstisyel sistit hastalığını getirebilir.
 • İnterstisyel Sistit: İnterstisyel sistit, enfeksiyonsuz sistit olarak da bilinir. Sık idrara gitme, işerken ağrı ya da işerken acı, mesanede oluşan basınç hissiyatı ve pelvik bölge spazmları gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.
 • Üretral Sendrom: Sebebi bilinmeyen ya da belirlenemeyen üriner sistem hastalıklarına verilen isimdir. Üretral sendrom yaşayan insanların üriner sistemi genellikle iltihaplı ve yaralarla dolu olmaktadır. Hormonal problemler, çeşitli yiyecekler, radyasyon, kemoterappi, banyo tuzları, kondom ve spermisid jeller, parfüm, yaralanma ve ıslak mendil ile vajinal temizlik gibi sebeplerle üretral sendrom oluştuğu bilinmektedir. Ürojinekoloji birimleri tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda idrar yolu hastalıkları hangi doktor bakar?

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu için kadın hastalıkları uzmanına randevu almanız gerekmektedir. Yapılacak ürolojik muayene sonrasında hastalıkların tanı ve tedavisi sağlanabilir.

Kadınlarda fazla aktif mesane hastalığı nedir?

Fazla aktif mesane hastalığı, sık sık idrara çıkma hissi oluşmasına neden olmaktadır. İdrara çıkma isteğinin olması ve bazen mesane boşken bile bu hissin olması nedeniyle kadınlarda rahatsız edici hisler oluşmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorları

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.