Tenisçi Dirseği

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit) Tanı ve Tedavisi

Avicenna Ataşehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzman hekimleri, tenisçi dirseği (lateral epikondilit) hastalığı hakkında merak edilenleri paylaştı.

Tenisçi Dirseği Nedir?

Dirsek bölgesi ağrılı hastalıkların başında yer alır. Genellikle kolu fazlasıyla yoran çamaşır sıkma, tornavida kullanma ve ağır yük taşıma gibi işlerle uğraşan insanlarda çok daha fazla görülür. Aynı pozisyonda eli uzun süre tekrarlayan biçimde kullanma, uzun süreden beri zorlanmayan el bileğini zorlayarak iş yapma sonrası ağrılı bir tablo ile görülür. El ve bileği, elin arkasına doğru kaldıran hareketin, elin ya da tutulan malzemenin aşırı sıkılması, sıkma ile beraber döndürme hareketlerinin, tekrarlayan ve aşırı uygulaması sonrası görülür. El bileğinin bu hareketleri yapabilmesini sağlayan kaslar, dirsek bölgesinin çıkıntılı tarafıdır. Kasların; bu bölgedeki tendinöz yapısında, devamlı kullanmaya bağlı damarlanmasında azalma vardır. Bu da oksijen seviyesinin bölgede azalmasına, angio – fibroblastik bozulmaya ve dirsek bölgesinde kalınlaşmaya sebep olabilmektedir.

Bu hastalık genellikle golfçü dirseği hastalığı ile karıştırılır. Golfçü dirseği hastalığı, aynı sorunların dirseğin içerisindeki bölümde olmasıdır. Her iki hastalık da genellikle isimlerinden dolayı sadece sporcularda görülür sanılmaktadır. Aksine, sadece günlük ev işlerini yapan kadınlarda bile bu hastalıklar görülebilmektedir.

Tenisçi Dirseği Ağrısı

Dirsek bölgesinde hafif ağrıdan, elini belli hareketlerde kullanamayacak dereceye kadar farklı ağrılı tablolar görülebilir. Dirseğin dış tarafına parmakla basma, kimi zaman dokunma ağrılıdır. Bardak, demlik gibi ağırlıkları kaldıramayabilir. Başlangıçta hafif şişme görülebilir. Dirseğin eğildiği durumlarda, elin aşağıya baktığı şekillerde bileğin kuvvet kullanarak kaldırıldığı anlarda genellikle ağrı görülür. Yine orta parmağa verilen bir kuvvet ile açılması durumunda da ağrı görülür. Elin baş parmağının vücuda baktığı şekillerde ağırlık kaldırma sonucu da ağrılar görülebilmektedir. Ağrının 2-3 gün öncesinde genelde bir zorlama ya da aşırı kullanma hikayesi vardır. Tekrarlayan kullanım ya da zorlama geçici ise bu bulgular bir süre sonra kaybolabilir. Ancak günlük kullanımda bu genelde mümkün olmaz. Ağrı kronikleşmeye ve devamlı hale gelmeye başlar.

Lateral Epikondilit Tanısı

Tanısı genelde kolaydır. Film, MR ya da laboratuvar başlangıçta gerekli değildir. Fakat 6 hafta sürecek olan tedavi başarılı olmaz ise, daha detaylı bir tanı koymak adına dirseğin 2 taraflı filmi çekilebilir. Ayrıca, eklem içerisinde ya da eklem çevresinde farklı problemlerin olup olmadığını anlamak için MR ya da Ultrason çekilebilmektedir.

Tenisçi Dirseği Tedavisi

Tenisçi dirseği tedavisinde; el ve bileği kullanım biçimi bu kas grubunu dinlendirecek şekilde düzenlenir. İlaç tedavisi düzenlenir. Ağrılı bölgeye uygulanmakta olan jel ve ağızdan kullanılacak anti – romatizmal ilaç tedavisi ilk basamakta kullanılan ilaçlardır. Eğer bu önlemlerle düzelme olmazsa, ya da ağrının şiddetine bağlı ilk basamakta dirsek bandı, epipoint denilen bant kullanılabilir. Mevzu bahis bandın kullanım nedeni, kas grubunun değil, bandın yükü karşılamasıdır. Dirsek bölgesinden el bileğine kadar ilerleyen ağrılar yaşanması durumunda atel ile tedavi mümkündür.

Evreleri

Bu aşamada hafifi formda olanlar genelde iyileşmiş, en azından zorlanmadığı zaman ağrı yapmaz hale gelmiş olurlar. Orta ve ağır formlarda tenisçi dirseği hastalığı tedavisinde cevap alınır ancak yeterli değildir, ağrı devam eder, elini kullanmakta güçlük çeker. Ağrı sıklıkla dominant yani sıklıkla kullanılan tarafta olduğu için (solaklarda sol dirsek gibi) günlük hayatta elini kullanmak durumunda kalırlar. Bu da ağrının devam etmesine yol açar.

Ameliyat Tedavisi

Tenisçi dirseğinde çok nadiren ameliyat gerekli olabilir. Meslek hastalığı olarak, elini devamlı aynı şekilde kullanmak mecburiyetinde olanlar, tedaviye direnç gösteren olgularda; MR çekilerek eklem içi bozuklukların eşlik edip etmediği araştırılır. Bu olgularda ameliyatla angio – fibroplastik doku (hastalıklı doku) çıkarılır. Bu noktaya yapılmış olan üçlü kas grubundan kısa olanı serbest hale getirilir. Daha sonra fizik tedavi yöntemiyle kasların tekrar güçlenmesi için çeşitli tedaviler ve tenisçi dirseği egzersizleri yapılmaktadır.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.