Kalça Labrum Yırtığı: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

kalça labrum yırtığı doktor incelemesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kalça ağrınızın asıl sebebinin Labrum Yırtığı olabileceğini biliyor muydunuz? Labrum yırtığı belirtilerini ve tedavisi için neler yapabileceğinizi yazımızda birlikte inceleyelim…

Labrum ve Labrum Yırtığı nedir?

Labrum; kalça içerisindeki sinobiyal sıvının kalması, kıkırdağın korunması ve sabit kalmasını sağlaması ile oldukça önemli bir yapıdır. Kalçanın menisküsü denilen labrumun hasar alması veya deforme olması sonucunda labrum yırtıkları meydana gelmektedir. Labrum yırtıkları genellikle aşırı yüklenmelerde olabileceği gibi kolajen doku bozuklukları sebebiyle de ortaya çıkabilir. İşlevini yerine getirmediği durumların yanı sıra Labrum yırtıklarının sebep olduğu aşırı ağrı ve sancı aslında tedavi edilmesinin önemini gösteriyor. Labrum yırtığı belirtileri için aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz..

Labrum Yırtıkları Neden Olur?

Labrum tendom yırtıklıkları düşünüldüğünde genelde aşırı spor aktivitesine bağlanmaktadır ancak tendom yırtılmaları 40-45 yaşlar arasında zamanla yaşanan deformeler sebebiyle de olabiliyor. Labrum yırtıklarına neden olan sebeplerden bazıları;

 • Kemiksel faktörler
 • Dinamik sıkışma
 • Kalça deformeleri
 • Aşırı yüklenme
 • Ağır sporlar
 • Çıkık
 • Asetabuler (kalça) displazi
 • Doku bozuklukları

En bilinen kalçada Labrum yırtığı belirtileri olarak gösterilebilir. Yaşayanların en çok yakındığı ağrısı bahsettiğimiz gibi kasık ağrısı oluyor. Kasıklarda yaşanan dayanılmaz soluğu doktorda aldırıp, hastalığın teşhisinde önemli bir belirti oluyor.

Labrum Yırtığı Belirtileri

Labrumda meydana gelen deformelerin birçok sebebi olabilir ancak belirti vermediği sürece fark edilmesi zor. Bilmeden yaptığımız hareket alışkanlıklarının getirisi olarak deformeler günlük hayatımızı ciddi anlamda kısıtlayan sorunlara yer açabiliyor. Labrum deformesi belirtileri ise;

 • Kasıklarda hissedilen sancı
 • Morarma veya renk değişiklikleri
 • Kramp girmesi
 • Hareket ettirmede güçlük veya ettirememe
 • Kas gücünde azalma
 • bacak arkasına doğru çekme
 • Ağrıyan yerde boşluk, eziklik hissi

yukarıdaki belirtilerden herhangi birini hissetmeniz durumunda, en kısa sürede ortepedi ve travmatoloji bölümü uzmanlarına randevu almanız önerilir. Eklem çalışması ve sıvı kaybını önleyen Labrum tendomunda meydana gelen yırtık tedavi edilmezse, kalıcı hasarlara sebep olabilir.

Labrum Yırtığı Tanısı

Labrum tendomunuzu yaptığınız faaliyetler esnasında zedelediğinizi düşünüyorsanız, labrum tendom yırtığı için Ortopedi ve Travmatoloji doktorlarından birine gözükmeniz gerekmektedir. hareket kısıtlamalarınızı kontrol etmek için öncelikle ortopedi doktorunuz size fiziksel uygulamalar yaptıracaktır. Fiziksel muayene sonrasında yumuşak dokunuzdaki hasarı görebilmek için bilgisayarlı tomografi işlemi, manyetiz rezonans talep edilebilir veya artroskopik görüntülenme yapılabilir. Eklem içi bir nokta olduğu için tanı kısmında bu aşamaların yapılması gerekmektedir. Tanı konulduktan sonra uygulanacak tedavi yöntemleri doktorunuz tarafından sunulacaktır.

Labrum Yırtığı Tedavisi

Her yaş aralığında görülebilen lanrum yırtığı, faal olan kişilerde yaşanan hareket kısıtlaması sebebiyle oldukça can sıkıcıdır. Bu durumun kendiliğinden düzelmesini bekliyorsanız, labrum yırtığı kendiliğinden düzelmez. Kendiliğinden düzelmediği için ortopedi doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemlerini seçmek ve bu süre boyunca ağrı hafifletici ilaçlar kullanmak en iyi sonucu verecektir.

Labrum tendom yırtığı tedavi yöntemi olarak genellikte artroskopik ( kapalı ameliyat) işlemi uygulanır. İşlemde diğer dokulara zarar vermeden 3 veya 5 kesiden giriş yapılarak, kalça kemiği içinin görüntülenmesi sağlanır. bu işlem için hastanın işlem yapılacağı bacağına çekme uygulayarak gerekli pozisyona getirilir ve kalem ucu büyüklüğündeki kameralarla gerekli tedavi işlemi uygulanır Labrum yırtığı ameliyatı kıkırdağa yapılacak işleme göre 45 dakika – 2 saat aralığında sürmektedir. İşlem için genellikle kapalı ameliyat olan artroskopik işlem tercih edilerek, hastanın daha hızlı ayağa kalkması amaçlanır.

Ameliyat ufak kesilerden yapıldığı için tedavi süreci daha hızlı ilerleyecektir. Ancak eklem içine bir uygulama yapıldığı için 3 haftaya kadar koltuk değneği kullanmak önemlidir. daha büyük bir operasyon ( kıkırdak yenileme) olduğu takdirde bu süre 6-8 hafta kadar uzayabilir. Ancak ameliyat sonrası iyileşme süreci hızlıdır ve fizik tedavi ile destekleyerek daha iyi bir sonuç alınabilir. Labrum yırtığı ameliyatından sonra egzersiz yapmak için en az 2 ay beklemeli, sonrasında çok ağırlık yüklemesi, yapılmadan antrenmanlara başlanması doktorunuzun onayı ile mümkündür.

İstanbul 2021 Labrum Yırtığı Ameliyatı Fiyatları

Labrum tendom ameliyatları, doku hasarı ve doku içerisinde yapılacak değişikliğe göre belirlenmektedir. Labrum tendom yırtığı sorunu için aşağıda yer alan Ortopedi ve Travmatoloji bölümü uzmanlarımıza randevu alabilir, ameliyat fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Labrum yırtığı ameliyatsız geçer mi? 

Hayır. Labrum yırtığının ağrısı ilaçlarla hafifletilebilir ancak tamamen düzelmesi için yeterli değildir. Artroskopik cerrahi yöntemiyle tedavisi sağlanmaktadır.

Labrum yırtığı ameliyatı kaç saat sürer?

Tedavi yapılacak işleme göre 45 dakika 2 saat arasında sürmektedir.

Labrum Yırtığı ameliyatı ağrılı olur mu?

Ameliyat sonrası genellikle ağrısızdır. Hissedilen ağrı minimum seviyededir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣