Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kalça kireçlenmesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kalça kireçlenmesi (Koksartroz), 50’li yaşlarda kalça ağrıları ile kendini gösterir. Bu kireçlenmenin belirli bir nedeni yoktur ancak doğuştan kalça çıkığı ya da kalça gelişim bozukluğu olan kişilerde daha erken yaşlarda ortaya çıkar. Bu kireçlenmenin başlangıç dönemlerinde yorgunluk ağrıları görülür ve ağrılar otururken ya da yatarken hissedilir. Eklem hareketleri ise, zaman ilerledikçe kısıtlanır ve hastalar neredeyse ayakta durmakta güçlük çekerler. Yürüme mesafesi kısalacağı gibi, aynı zamanda ilerlemiş hastalıkta kalçada şekil bozukluğu ile birlikte bel ve diz ağrıları da görülür. Peki kalça kireçlenmesi nedir? ve Kalça kireçlenmesi belirtileri nelerdir? gibi sorular ve daha fazlasını, bu yazımızda detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kalça Kireçlenmesi Nedir?

Kemik yüzeyini kaplayan kıkırdağın bozulması ya da aşırı yıpranması ile zamanla bu kemiğin deformasyona uğramasına denir. Aynı zamanda vücutta ağırlığı taşıyan eklem olarak bilinen bu hastalık, doğumsal, sonradan belirli bir hastalık ya da travmadan dolayı ortaya çıkabilir. Yaygın olarak orta yaş ve üstünde görülür.

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri

Bu kireçlenme, diz kireçlenmesinden daha az görülür. Ancak hastaların yaşamını daha zorlaştırır ve yaşam kalitelerini daha fazla etkiler. Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri ise, şiddetli ağrıdır. Ayrıca kalça kireçlenmesi yaşayanlar gündelik eylemlerini yapmakta oldukça zorlanır. Örneğin; oturup kalkma, merdiven inip çıkma, çorap giyme ve arabaya inme binme gibi günlük aktivitelerinin çoğunda ağrı ve güçlük çeker. Hatta hastalık ilerledikçe, daha da basit eylemlerde ağrı ve zorluk hissi yaşamaya başlanır. Eğer hastalık daha çok ilerlerse, o zaman da kişi istirahat sırasında bile ağrı hissedebilir. Öte yandan ağrının derecesinin sabit olmadığını belirtmeliyiz. Bazı günlerde ya da aylarda kişi daha fazla ağrı hissederken, bazı zamanlarda da günlerini ağrısız geçirebilir. Bunun yanı sıra eklemin hareket yeteneği ileri seviyeye ulaştığında, yürümede güçlük yaşanabilir.

Kalça Kireçlenmesi Nedenleri

Kalça kemiği kireçlenmesi yaş ve aşırı kilodan dolayı daha çok meydana gelir. Vücudun yükünü taşıyan eklem kıkırdağı, zamanla aşınır ve buna aşırı kilo da eklendiğinde hasara neden olur. Kalça kireçlenmesi neden olur sorusuna, sadece yaş ve kilo cevabını veremeyiz, aynı zamanda genetik etmenler, geçirilmiş travmalar veya operasyonların da kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu nedenlerden tek tek bahsetmek gerekirse;

 • Yaşlılık
 • Aşırı kilo
 • Kalça kırıkları
 • Tedavisi tam yapılmayan kalça çıkıkları
 • Romatizmal hastalıklar
 • Enfeksiyon hastalıklar
 • Genetik etkenler
 • Uzun süre kortizon kullanımı

Kalça Kireçlenmesi Tanısı

Alanında uzman kişiler tarafından yapılan fizik muayene ile kalça ağrısının nereden kaynaklandığı öğrenilebilir. Ayriyeten hastanın ağrısı hangi bölgedeyse ağrıyı ayırt etmek için röntgen çekilebilir. Bunun dışında herhangi bir sebepten dolayı tam anlaşılmayan durumlarda, bilgisayarlı tomografi ya da rezonans görüntüleme tekniklerine de başvurabilir. Gerektiği takdirde kan tahlili de istenebilir.

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

 • Bu tedavinin amacında, ağrıları gidermek, kireçlenmenin ilerlemesini yavaşlatmak ve hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek yatıyor. Bu nedenle ilk olarak hastaya uygun bir yaşam tarzı değişikliği yapılması gerekir.
 • Fazla kilolarından kurtulması,
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalmaması,
 • Oturmaktan kaçınması,
 • Bacak bacak üstüne atarak oturmaması,
 • Diz seviyesinden alçak sandalye ya da koltukların tercih edilmemesi,
 • Gerektiğinde tuvalete klozet yükselticisi taktırılması,
 • Uygun tabanlı ve rahat ayakkabılar giymesi,
 • İhtiyaç halinde baston kullanması,
 • Kalça kireçlenmesi egzersizi (yüzme ve yürüyüş gibi sporları) daima yapması gerekir.
 • Bunun dışında kalça kireçlenmesi nasıl tedavi edilir diye merak ediyorsanız, doktor tavsiyesi ve gözetimi ile ilaç ve fizik tedavi (elektroterapi, ultrason, lazer, kısa dalga, yüzeyel sıcak uygulamaları, hilterapi) gibi yöntemlerin uygulandığını belirtelim.
 • Su içi egzersizler ve kaplıca tedavisi de etkili yöntemler arasındadır.
 • Hastalık ilerlerse cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulabilir. En sık uygulanan cerrahi tedavi yöntemi ise kalça protezi ameliyatıdır. Genelde bu ameliyattan sonra hastaya özel olarak özel bir rehabilitasyon programı düzenlenir.

Kalça Kireçlenmesi Ameliyatı

Bu ameliyatta yıpranmış eklem yüzeyi çıkarılır ve bunun alt yapısına seramikten oluşan protez yerleştirilir. Açık ameliyat olup, uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Anestezi altında yapılan bu ameliyat, 45 dakika veya 2 saat arasında değişmektedir. Öte yandan leğen kemiği içerisindeki yuva ve uyluk kemiğinin üst tarafındaki topuz değiştirilir. Dilerseniz Özel Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Doktorlarından randevu alarak, konu ile ilgili görüşebilir ve tedavi olabilirsiniz. Aynı zamanda Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci adlı yazımızı da inceleyerek, daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kalça kireçlenmesi ağrısı nereye vurmaktadır?

Kalça kemiği veya eklemi kireçlenmesinin en önemli belirtisi olan şiddetli ağrı, önce ağrı sonra da hareket kısıtlılığı olarak meydana gelir. Ve bu ağrı kasık bölgesinde hissedilir ve dize doğru yayılabilir.

Kalça kireçlenmesi ameliyatsız geçer mi?

Pek çok hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi sonucunda ameliyatsız iyileşme söz konusudur. Aynı zamanda bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir. Eğer bu kireçlenme erken tespit edilirse, fizik tedavi ve egzersizler ile oldukça iyi sonuçlar elde edilir. Ancak hastanın durumu ileri seviyede ise kalça protezi ameliyatı yapılması gerekmektedir.

Kalça kireçlenmesi ne kadar zamanda oluşur?

Uzun zaman içerisinde zaman geçtikçe gelişmekte olan bu kireçlenmenin iki tipi vardır. Primer kalça kireçlenmesi, daha çok parmakları, omurgayı, kalçayı ve dizleri kapsarken, seconder kalça kireçlenmesi ise, kıkırdak yapısına doğrudan zarar veren hastalıklara entegre olur.

Kalça kireçlenmesi egzersizleri nelerdir?

Salon bisikleti, yüzme ve su aerobiği gibi egzersizleridir.

Kalça kireçlenmesi olduğu nasıl anlaşılır?

Hastanın hareket etmesiyle azalan eklem sertliği ve hareketinin kısıtlanması, eklem büküldüğünde ses gelmesi, eklemin şişmesi ve şiddetli ağrı olması gibi etkenlerden dolayı anlaşılır.

Kalça kireçlenmesi bele vurur mu?

Bu hastalık genellikle dize vurur. Öte yandan kalçada diğer hastalıklar ile bel kaynaklı ağrılarda kalça bölgesinde ağrıya neden olur.

Kalça kireçlenmesi ağrısı nasıl geçer?

Su içi egzersizler ve kaplıca tedavisi ile kalça kireçlenmesi ağrısını en aza indirebilirsiniz. Hastalığın ileri durumlarında ise cerrahi müdahale gerekmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣