kemik iltihabı

Kemik İltihabı (Osteomyelit)

Avicenna Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzman hekimleri, tıp dilinde osteomyelit olarak bilinen kemik iltihabı hakkında bilgiler paylaştı.

Kemik İltihabı (Osteomyelit) Nedir?

Kemiklerde oluşan enfeksiyon sebepli bütün iltihaplanmalara osteomyelit ismi verilmektedir. Kemiklerin enfeksiyona yol açan mikroorganizmalara maruz kalması; eklem bölgesindeki yaralanma ve ameliyatların ardından direk olarak kemiğin içinde olabileceği gibi vücudun değişik bir yerinden kan yolu ile iletimi biçiminde de meydana gelebilir. Kemiklerde enfeksiyon ortaya çıkmasını hızlandıran bir takım etkenler bulunmaktadır. Şeker hastalığı ve böbrek hastalığı şeklindeki bir takım devamlı hastalıkları bulunan insanların kemik iltihabına yakalanma şansı diğer insanlara göre biraz daha fazladır. Bütün yaşlardan insanlarda görülebilen kemik iltihabı, gençlerde daha çok kol ve bacakta görülürken, yaşlı insanlarda ayak ve omuz gibi kemiklerde ortaya çıkmaktadır.

Geçmişte uzun seneler boyunca tedavi edilemez olduğu düşünülen bu hastalık, çağımızda gelişen tıbbi teknoloji ve farmakolojinin sunmuş olduğu imkanlar yardımı ile başarılı bir biçimde tedavi edilebilmektedir. Hastalığın erken dönemde tespit edilerek tedavi sürecinin bir an evvel başlatılması, hastalığın ilerleyişinin ve daha ciddi boyutlara ulaşmasının önlenebilmesi açısından bir hayli önemlidir. Bu sebeple hastalığın semptomlarını taşıyan fertlerin muhakkak tıbbi yardım alması gerekiyor.

Nedenleri Nelerdir?

Kemik iltihabı genellikle yaşa bağlı oluşmakla beraber, kronik hastalıklar veya kötü hayat şartları da sebep olabilmektedir. Eklem ağrılarıyla kendini belli eden kemik iltihabı nedenleri arasında;

 • Yaşlanma
 • Dolaşım problemleri
 • Şeker hastalığı
 • Diyaliz
 • Sigara içmek
 • Uzun zaman intravenöz hat ya da kateter kullanmak
 • Üriner kateterler
 • Devamlı içilen ilaçlar
 • Bağışıklık sistemi zayıflıklarını oluşturan sebepler (Sağlıksız beslenme, kanser tedavisi görme, bağışıklık sistemi zayıflatıcı etkisi olan ilaçlar kullanma)

Kemik İltihabı (Osteomyelit) Belirtileri?

Kemik iltihabı daima belirti vermeyebilir. Bazı durumlarda hastalık herhangi bir belirtiye sebep olmadan sinsi bir biçimde ilerleyebilmektedir. Böyle durumlarda hastalık genelde daha ciddi boyutlara ulaştığında belirti vermeye başlar ya da ayrı bir nedene yönelik olarak yapılan tıbbi incelemelerde tesadüfen tespit edilir. Belirti vermesi durumunda kemik iltihabının yol açtığı semptomlar çoğu kişide neredeyse aynı seyreder ve en yaygın belirtiler şunlardır:

 • Kemik iltihabı olduğu şüphelenilen bölgede kızarma, şişme ve sıcaklık artışı
 • Kemiklerde ağrı yaşanması ve baskı görünce ağrının artması
 • Osteomyelit kaynaklı ateşin artması
 • Ateşin yükselmesiyle birlikte üşüme ve titreme
 • Ağrıyan kemiği kullanırken zorluk yaşama
 • Halsiz ve yorgun olma durumu

Kemik İltihabı (Osteomyelit) Tedavisi

Kemik iltihabı tanısı koyulan hastaların, olabilecek en hızlı şekilde tedaviye başlamaları gerekmektedir. Tedavinin içeriği hastalığın şiddetine göre değişkenlik gösterir. Hafif şiddetteki kemik iltihaplarında sadece antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Belli bir noktaya gelen osteomyelit hastalıklarında en çok kullanılan tedavi yöntemi, iltihaplanan ve ölen kemik dokularının ameliyatla alınması, sonrasında da hastanede intravenöz yöntemiyle antibiyotik tedavisi yapılmasıdır. Osteomyelit cerrahisi şeklinde de anılan ameliyatlarda iltihaplanan yer, cerrahi müdahale ile açılarak iltihabın ve sıvının boşaltılması sağlanır.

Ardından enfekte olmuş kemik bölgeleri çıkarılır. Bu işleme bağlı şekilde kalan boş alanlar vücudun farklı bölgelerinden alınan dokular yardımı ile doldurulabilir. Operasyon sonrası süreçte de antibiyotik uygulamalarına devam edilir. Kullanılması gerekli olan antibiyotik türünün belirlenebilmesi için hastalıklı bölgeden alınan biyopsiler laboratuvara gönderilerek incelenir ve iltihaba yol açan ajan belirlenir. Bu ajanı etkileyen antibiyotik türünün kullanımı en etkili sonucun alınabilmesini sağlar. Antibiyotik uygulaması genelde hastane gözetiminde intravenöz yolla yapılır.

Erken Teşhis Ciddi Problemleri Önlüyor

Kemik iltihabı tedavisi yapılmadığı ve hastalığın büyüdüğü senaryolarda, kemiğin yer aldığı organın ameliyatla kesilmesi gerekebilmektedir. Hiçbir hastanın bu seviyeye kadar beklememesi ve doktor muayenesine gitmesi gerekmektedir. Kemiklerde oluşan ağrı, kızarıklık ve şişlikler hafife alınmamalı ve derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Eğer siz de osteomyelit semptomları taşıyorsanız; bir sağlık kuruluşuna başvurup detaylı bir muayeneden geçerek herhangi bir hastalığın bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Osteomyelit teşhisi almanız halinde tedavi sürecinize bir an evvel başlayarak ileride karşılaşabileceğiniz daha ciddi problemleri oluşmadan önleyebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kemik enfeksiyonu hangi bölüme gitmeliyim?

Enfeksiyon şüpheleriniz için Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyolojisi veya Ortopedi bölümü doktorlarından randevu almalısınız.

Kemik iltihabı ameliyatsız iyileşir mi ?

Kemik iltihabı, ameliyatsız iyileşebilen hastalıklardan biridir. İlaçla tedavi denendikten sonra sonuç alınamazsa cerrahi yöntemler tercih edilebilir.

Kemik iltihabı tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmeyen iltihaplar, kemik dokusuna zarar vererek kan akışını etkileyebilir. Dokuların ölümüne yol açıp, en sonunda uzuv kaybına kadar ilerleyen sorunlara neden olabilir.

 

Avicenna Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Ortopedi Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.