popo estetiği yaptıran kadın kalçası

Popo Estetiği (Kalça Estetiği) Hakkında Her Şey

Popo estetiği, kalça şekillendirme operasyonlarının genel adıdır. Kalça estetiği olarak da bilinen bu operasyon ile, kalça bölgesindeki sarkmaların, selülitlerin ve fazla yağlanmanın önüne geçmek mümkündür. Avicenna Ataşehir Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzman hekimleri popo estetiği hakkında merak edilenleri anlattılar.

Popo Estetiği Nedir?

Popo ve kalça estetiği, kendi içerisinde çok sayıda alana ayrılmaktadır. Popo dikleştirme, basen estetiği, kalça küçültme ve Brezilya popo yapımı (BBL popo estetiği) gibi bir çok tercih için, yağ transferi, implant takımı, eksizyonel prosedürler ve liposuction gibi işlemler uygulanabilir. Hastanın isteği ve doktorun tercihi ile operasyon planı gerçekleştirilir. Öte yandan, geçirilen bir kaza sebebiyle oluşan ya da doğuştan bulunan şekil bozukluklarının da tedavisinde kalça estetiği yöntemlerinden faydalanılır. Kalça estetiği operasyonlarının yapılması için herhangi bir sebebe gerek yoktur. İnsanlar sadece daha estetik bir görüntüye sahip olabilmek için bu operasyonları yaptırabilirler. Ancak bu operasyonlar genellikle yürüyüş bozuklukları, kiloya bağlı görüntü bozuklukları ve kilo kaybı sonrası oluşan sarkmalar için yapılmaktadır.

Kalça Estetiğinde Kullanılan Yöntemler

Gelişen tıp teknolojileriyle birlikte liposuction, en yoğun tercih edilen kalça estetiği aracı haline gelmiştir. Liposuction, vücuttaki yağlanmanın yoğun olduğu alanlardan, bölgesel yağ alımını başarıyla gerçekleştirebilen bir yöntem olduğu için, kalça estetiğinde en başarılı teknik olmuştur.

Kalça estetiğinde tercih edilen bir diğer yöntem de kalça implantı yerleştirme yöntemidir. İnsan anatomisine uygun şekilde üretilmiş olan silikonlar, Brezilya popo yapımı gibi popo büyütme estetiği işlemlerinde, yağ enjeksiyonlarıyla birlikte kullanılırlar.

Popo Estetiği Yaptırmanın Nedenleri Nelerdir?

İnsan bedeni doğuştan kavisli bir yapıya sahiptir. Bel bölgesi genellikle içe, kalçalar ise dışarıya doğru kavisli olur. Bu yüzden insanlar bu görüntünün korunmasını ya da sıfırdan oluşturulmasını isterler. Bu yüzden operasyonlarda liposuction yöntemi yoğun olarak tercih edilir. Çünkü liposuction ile bel bölgesinden ve basenlerden yağlar alınır ve geriye sadece poponun şekillendirilmesi kalır. İnsanlar genellikle dolgun, dik ve yuvarlak hatlara sahip bir kalça yaptırmak isterler. Böylece giyilen kıyafetler vücuda tam oturabilir. Böyle bir popoya sahip olmak günümüzde kadınların en büyük isteklerinden birisi haline gelmiş olsa da, kalçaları silik olan bazı erkekler de kalça estetiği yaptırmayı tercih edebilirler.

Popo Estetiğinde Kullanılan Cerrahi Teknikler Nelerdir?

  • Yağ Enjeksiyonu: Basen bölgesinden, bel bölgesinden, alt popodan ve poponun yan taraflarından alınan yağlar, daha sonra Brezilya popo estetiği için kalçanın uygun yerlerine verilir. Bel, basen, sırt, baldır ve uyluk için bölgelerindeki yağlar da, estetik bir görüntü için liposuctionla alınabilir. Popo bölgesinden alınan yağların yetersiz olması halinde, bu bölgelerden alınan yağlar da kullanılabilir. Aynı zamanda bu bölgelerden herhangi birince bir çukur bulunuyorsa, yağ enjeksiyonu ile çukurlar kapatılabilir.
  • Protez Kalça Estetiği: Genel olarak vücuttan alınan yağların yetersiz kalması halinde vücudun kabul edebildiği silikonlar kullanılabilmektedir. Bu operasyondan sonra kalça çıkıklığı ve yüksekliği sağlanmış olur. Bu protezler kalça estetikleri için özel olarak üretilmiştir. Bu yüzden protezlerin kötü görünmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Son yıllarda üretilen silikonlar, adalelerin içerisine yerleştirilmeye başlanmıştır. Yerleştirme işleminde, iki kalça arasından atılan küçük bir kesi yeterli olmaktadır ve ameliyat izi dışarıdan görünmemektedir.
  • Popo Kaldırma İşlemi: Fazla kilo veren insanlarda, deri altında bir boşalma gerçekleşir. Bu da çökmelere ve sarkmalara neden olabilmektedir. Ancak kişi kilo verdiği halde, deri yoğunluğu sabit kalabilir. Böyle insanlarda, kalça üstünden ve karın altından deri alınarak, askı prosedürü uygulanabilir.

Tüp mide ameliyatı gibi bariatrik cerrahi operasyonu geçirmiş hastalar, aşırı kilo kaybı yaşarlar. Bu tarz hastalara, kilo kaybı sonrası kalça kaldırma işlemi gerekebilir. Askı prosedürüne ek olarak yağ enjeksiyonu da gerekebilmektedir. Yaşlanmaya bağlı olarak gerçekleşen popo sarkmalarında, yağ enjeksiyonu ya da protez takılması tek başına yeterli olmaz. Böyle insanlar için de kalça kaldırma işlemi önden yapılmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Popo estetiğinde hangi yöntemler kullanılır?

Kalça estetiği için; kalça implantı, eksizyonel prosedürler ve liposuction gibi işlemlerden faydalanılmaktadır. Kullanılan yöntemlerle popoda estetik ve dolgun görünüm sağlanabilmektedir.

BBL popo estetiği neden yapılır?

Popo estetiği, yaşa bağlı veya kiloya bağlı estetik görünüm bozuklukları veya kalçanın daha dik hale getirilmesinde kalça estetiğinden faydalanılabilir.

Popo estetiği sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Popo estetiği sonrası yapılan operasyona göre iyileşme süreci değişmektedir. Ancak kalça estetiği sonrası yaklaşık 1 ay ile 3 ay arasında iyileşme süreci olduğundan bahsedilebilir.

 

Avicenna Hastanesi Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Doktorları

Estetik ve rekonstrüktif cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.