Kardiyak MR: Nedir? Kardiyak Emar Nasıl Çekilir?

kardiyak mr yapılacak olan erkek hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kardiyak mr uygulaması sayesinde kalp hastalıklarının erken tanısı ağrısız ve hızlı şekilde konulabiliyor. Kardiyak emar çekimi hakkında tüm merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Kardiyak Mr Nedir?

Kardiyak manyetik rezonans görüntüleme, kalbin içerisinde yer alan yapıların ayrıntılı görüntülemesini sağlayan tanı testidir. Radyo dalgaları ve bilgisayar yardımıyla görüntülerin alındığı kardiyak emar uygulamasında kalp hastalıklarının tanısı sağlanabilmektedir. Hem doğumda meydana gelen hem de doğum sonrasında gelişebilen kalp rahatsızlıklarının tanısında emar işlemi kullanılabilir. Kardiyak mr uygulamasında; koroner kalp hastalığı, doğuştan kalp hastalığı, kalıtsal kalp hastalığı, kalp kapak hastalığı ve kalp tümörlerinin tespiti sağlanabiliyor.

Kalbin anatomisi ve işlevlerinin tanısını hızlı ve ağrısız şekilde sağlamaktadır. Kardiyak MRG uygulaması radyasyon içermeyen görüntüleme testlerinden biridir. Bu nedenle az riske sahip olan uygulama güvenli denebilecek uygulamalardan biridir.  Daha önce kardiyak emar çekimi yaptırmadıysanız, uygulamanın aşamaları hakkında detayları bir sonraki başlığımızdan ulaşabilirsiniz.

Kardiyak MRG Hangi Hastalıkların Tanısında Kullanılır?

Kardiyak emar, doktorunuzun kalp sağlığının kontrolünde kullandığı tanı tekniklerinden biridir. Kontrol sağlanacak durumlar arasında;

 • kalp odacıklarının anatomosini ve işlevininn kontrolü

 • kalp kapakçığı ve büyük damarlardaki kan akışının kontrolü

 • enfeksiyonların kontrolü

 • kalp tümörlerinin kontrolü

 • enfeksiyonların kontrolü

 • koroner arter hastalığı

 • perikardiyal hastalıklar

 • kalp bölümlerinin aşırı büyümesi

 • kardiyovasküler bozuklukların kontrolü

 • doğuştan kalp hastalığı olan hastalarda cerrahi değişikliklerin değerlendirilmesi

bahsedilen durumların tanı ve teşhisinde kalp emarı kullanılabilmektedir. Kalp mr sayesinde belirli bozuklukların zaman içerisindeki değişikliğinin takibi de yapılabilmektedir.

Kardiyak Emar Nasıl Çekilir?

Kardiyak mrg çekimi, öncesinde fazla hazırlık gerektirmeyen operasyonlar biridir. Ancak uygulamayı daha önce yaptırmamış olanlar, aşağıdan emar öncesi hazırlık aşamalarını inceleyebilir.

Kardiyak Emar Taraması Öncesi;

 • Kalp emarı başlamadan önce kapalı alanda kalmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Klostrofobi benzeri durumlarda operasyon öncesinde sakinleştirici veya anestezili emar uygulaması yapılması uygun görülebilir. Operasyon öncesi açık emar uygulaması da tercih edilebilir.

 • Doktorunuzun haberi olmadan kalp emarı uygulamasından önce farklı ilaç kullanmayınız. Doktorunuz tarafından size bildirilmediği sürece kalp emar günü aynı şekilde yeme ve içmeye devam edebilirsiniz.

 • Kardiyak mrg yapılacağı saatte uygulamaya başlamak için hastane önlüğü giymeniz istenecektir.

 • Operasyon günü rahat kıyafetler tercih etmeniz ve metal aksesuarlarınızı yanınıza almamanız önerilir. Aynı zamanda uygulama öncesinde tüm metal implantlarınız hakkında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

 • Kardiyak emar taraması öncesinde, doktorunuzun ilaçlı mr istemesi durumunda kontrastlı madde uygulaması yapılabilir.

 • İlaçlı kalp mr uygulaması için bileğinizden IV kanül takılması gerekiyor. Sağlık ekiplerinin yardımıyla takılacak olan IV kanülden renkli kontrast madde enjeksiyonu sonrası operasyona başlanabilir.

Kardiyak Emar Çekimi Sırasında;

 • Kalp emarı çekimi için emar cihazının içerisindeki masaya uzanmanız gerekmektedir.
 • Taramanın başlamasıyla beraber yüksek sese maruz kalabilirsiniz. Bu sesler tarayıcı içerisindeki bobinlerdeki açılıp kapanan elektrik akımı nedeniyle oluşmaktadır.
 • Görüntüler alınırken hareketsiz kalmanız önemlidir. Radyoloji uzmanları gerekli durumlarda interkom aracılığı ile sizinle iletişim kuracaktır.
 • Radyoloji uzmanları kardiyak emar çekimi esnasında bazen farklı bir pozisyon almanızı isteyebilir. Ancak uyarılmadığı sürece hareket etmemeye dikkat ediniz.
 • Kardiyak emar çekimi esnasında sayısız kalp görüntüsü çekilecektir. Çekilen görüntüler bilgisayar ortamına aktarılacak ve üç boyutlu görüntüleme elde edilecektir.
 • Sonuçların net çıkmasıyla beraber kardiyak mr çekimi tamamlanacaktır.
 • Kardiyak emar çekimi, ortalama olarak 20 ila 25 dakika arasında sürmektedir. Operasyon ağrısız ve acısız şekilde tamamlanmaktadır.

Kardiyak Emar Sonrası;

Kapalı mr uygulamasının tamamlanmasının ardından, kalp emarı sonuçları çıkana kadar dinlenme odasında bekleyebilirsiniz. Bu süreç içerisinde kalp emar komplikasyonları görülürse sağlık uzmanları tarafından müdahale sağlanabilir.

Kardiyak MR Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Kardiyak mr sonuçlarınız, radyoloji doktorları tarafından analiz edilerek ilgili doktora iletilecektir. Mr sonuçlarının incelenmesinin ardından doktorunuzla hastalığın durumu ve evresi hakkında sizinle görüşme sağlayacaktır. Kalp emarı sonuçları aynı gün içerisinde çıkar ve tarafınıza bildirilir.

Kardiyak Emar Taraması Güvenli mi?

Kardiyak emar uygulaması radyasyon içermeyen görüntüleme testlerinden biridir. Uygulamada kullanılan kontrast boya nedeniyle oluşabilecek ufak bir alerji riski bulunmaktadır. Ancak bahsedilen komplikasyonlar nadir görülmekle beraber, her uygulamada olabilecek kadardır. Bu nedenle genel olarak bakıldığında kardiyak emar taraması güvenli bir işlemdir.

Kalp Emarı Riskleri Nelerdir?

Kalp emarı uygulaması riskleri, her uygulamada olduğu kadar risk barındırmaktadır. Bunlar arasında;

 • Anestezili veya sedasyon uygulanması sonrası baş dönmesi ve mide bulantısı görülebilir.
 • Güçlü manyetik alan sağlığa zararlı değildir ancak implantı olanlar için uygun değildir.
 • Gadolinyum kontrast madde enjeksiyonu sonrası alerjik reaksiyon oluşumu görülebilir.
 • Böbrek hastalığı olan kişilerde kontrast madde kullanımı sonrası sağlık sorunları gelişebilir.

Bahsedilen kalp mr riskleri, uygulamanın avantajları yanında minimum seviyede kalmaktadır. Kardiyak emar uygulaması ile ilgili önemli olan uygulamadan alınacak olan faydadır.

Kardiyak MRG Faydaları Nelerdir?

Kardiyak mrg uygulaması, mr görüntüleme uygulamaları arasında sıklıkla kullanılan faydalı bir tanı yöntemidir. Uygulamanın faydaları arasında;

 • Kalp emar görüntüleri, kalp kaslarındaki ve kalp anomalilerin erken teşhisinde kullanılabilir.
 • Mri görüntülemesi sayesinde kemik yüzünden görüntlenemeyen anormaliler görülebilir.
 • Gadolinyum kontrast madde kullanımı, iyotlu ilaçlı emar uygulamasına göre daha az risk içermektedir.
 • Radyo dalgaları ile çekim yapılan emar uygulaması, bilgisayarlı tomografi ve röntgen uygulamasına göre daha güvenlidir.
 • Kapalı emar ve açık emar operasyonları ile yapılabilen işlen, kapalı alanda kalma korkusu olanlar için alternatif sunmaktadır.
 • Kardiyak emar, ağrısız ve acısız tanı yöntemlerinden biridir.

Mri görüntüleme yöntemleri arasında güvenli ve hızlı tanı yöntemlerinden biri kardiyak emar uygulamasıdır. Kalp hastalıklarının teşhisinde kullanılan kardiyak emar, birçok avantajı ile sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Sonuç

Kalp hastalıklarının ve anomalilerinin tespitinde emar uygulaması büyük fayda sağlamaktadır. Kardiyak problemlerde erken teşhisin önemi büyüktür. İnme, kalp krizi gibi hayati riskler oluşturabilecek durumların ön görülmesi, olası sorunların erken tedavisine olanak sağlaamaktadır. Bu aşamada kardiyoloji uzmanınız ile yapacağınız muayenede semptomların saptanması gerekmektedir. Semptomlar kalp hastalıklarını işaret ediyorsa, emar uygulaması yaptırmanızı isteyebilir. Bazı durumlarda kalp hastalıklarının takibi veya ilaçların etkisinin ölçülmesi içinde kalp taraması istenebilir. Tesla görüntüleme uygulamasında ilgili alan doktorunuz ve radyoloji uzmanı doktorunuz birlikte hareket edecektir. Uygulama hakkında detaylı bilgi için Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kardiyak mr nasıl çekilir?

Kardiyak mr çekimi, emar cihazı kullanılarak çekilmektedir. Emar cihazının içerisindeki masaya uzanarak hareketsiz olmanız gerekmektedir. hareketsiz kaldığınız sürede sayısızı kesit elde edilecek ve bilgisayara aktarılacaktır.

Kardiyak mr ne kadar sürer?

Kalp emarı çekimi süresi yaklaşık 20 – 25 dakika kadar sürmektedir. Operasyonun hazırlık süreci dahil edildiğinde uygulama 45 dakikaya kadar uzayabilir.

Kardiyak mr ne için kullanılır?

Kardiyak manyetik rezonans görüntüleme; koroner kalp hastalığı, doğuştan kalp hastalığı, kalıtsal kalp hastalığı, kalp kapak hastalığı, kalp tümörlerinin tanı ve takibinde kullanılmaktadır.

Kardiyak mr fiyatları 2022 nedir?

Kardiyak mr fiyatları, uygulamayı yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak kardiyak mri görüntülemesi, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, kardiyak emar fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣