Obezite Ameliyatları Sonrası Kilo Verme Süreci

Obezite Ameliyatları Sonrası Kilo Verme Süreci- koşu yapan obez hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Obezite ameliyatı sonrası kilo verme süreci sabır ve gayret ister. Ameliyatlar bir anda kilo vermeyi sağlamaz, yalnızca kolaylaştırır. Bu noktada hastalara düşen görev ameliyattan sonraki süreçte doktor tarafından belirtilen tavsiyelere uymaktır. Kilo verme sürecinde en büyük görev hastanın kendisinedir. Hasta kilo verme sürecinde başarılı sonuçlar almak istiyorsa sağlıklı beslenmeli ve düzenli egzersizler yapmayı ihmal etmemelidir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Obezite Ameliyatları Sonrası Kilo Verme Süreci” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Obezite Ameliyatları Nedir?

Doğal yollarla kilo veremeyen hastalara uygulanan cerrahi tedavi yöntemlerine obezite ameliyatları (bariatrik cerrahi) denilmektedir. Bu ameliyatlarda amaç, hastanın yemek yeme oranını azaltmak ve beraberinde ince bağırsaklarda besinlerin emiliminin azalmasını sağlamaktır.

Diğer yandan obezite ameliyatları morbid obez ve süper obez hastalarda, çeşitli diyet ve egzersizler ile kilo verilmediğinde uygulanan tedavi yöntemidir. Ameliyat türü; hastanın cinsiyeti, yaşı, yapılan tahlil ve tetkik sonuçları, vücudunda obezite beraberinde herhangi bir başka rahatsızlığın bulunma durumuna göre değişmektedir.

Obezite ameliyatlarında 3 farklı amaca dayalı çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler:

1.Midenin kapasite ve hacmini azaltan, erken doymaya sebep vererek kalori alım miktarını düşüren kısıtlayıcı yöntemler.

 • LAGB

 • VBG

 • LSG/Tüp Mide

 • Mide Balonu

2.Besin akışını azaltıp emici alanı bypass eden ve böylece kalori miktarını azaltan emilimi bozan yöntemler.

 • Biliopankreatik diversiyon (BPD)

 • Jejunoileal Bypass

3.Hem yiyecek alımını kısıtlayan hem de emilimi azaltan kombine yöntemlerdir.

 • Roux en-Y Gastrik Bypass /RYGB

 • Duodenal Switch /DS

Obezite Ameliyatları Sonrası Kilo Verme Süreci

Bu ameliyattan sonra kilo verme süreci erken ve geç dönem olarak ayrılmaktadır.

Erken dönem: Ameliyattan hemen sonra başlayan bir seneyi kapsar. Bu dönemde hastaların kilo vermesini sağlamak amacıyla çeşitli beslenme ve egzersiz programları verilmektedir. Hastaların bu programa uymaları gerekmeketedir.

Geç dönem: Ameliyattan bir sene sonra olan dönemi kapsar. Bu dönemde genellikle kilo kaybı durur. Bu noktada hastanın tekrar kilo almasını engelleyecek yönde programlar ve tavsiyeler sunulmaktadır.

Kilo Verme Süreci Sıralaması

 1. Obezite ameliyatlarından hemen sonra yoğun ve kuvvetli ağrılar olabilir. Bu sebeple ağrı kesicilere başvurulmaktadır.

 2. İlk gün diyetisyen ve işlemi gerçekleştiren cerrah tarafından sıvı bir diyet planlanmaktadır. Bu sıvı diyet belli aralıklar ile hastaya verilir.

 3. Sıvı diyet birkaç hafta süresince devam eder çünkü katı gıdalar mideye yapılan dikişlere baskı yapabilir. Bunun sonucunda çeşitli problemler ortaya çıkar.

 4. Özellikle 2. haftaya kadar kalsiyum ağırlıklı içecekler tüketilmelidir. Gazlı içecekler kesinlikle yasaktır.

 5. 2. veya 3. hafta hafif yumuşak katı gıdalara geçiş yapılmkatadır. Tüketilen gıdalarda şeker olmamasına dikkat edilir. Karbonhidrat oranı çok yüksek olan besinlerden uzak durulur.

 6. 5. haftadan sonra tam katı besinlere geçiş yapılabilir.

 7. Kilo verme sürecinde bir yıl boyunca paketli gıdalardan, şekerden ve yoğun karbonhidrat içeren besinlerden, asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

 8. Ameliyatlardan 1 ay sonra spora başlanılabilir.

 9. Spora ilk başlarda hafif tempolu koşular, bisiklet sürme, uzun yürüyüşler ile başlanılabilir.

 10. Düzenli beslenme beraberinde uygulanan egzersizler hem kilo alma sürecini hızlandıracak hem de vücutta sarkmaların önüne geçecektir.

 11. Ameliyattan ancak 6 hafta (1,5 ay) sonra ağırlık içeren sporlara başlanılmaktadır.

 12. Kilo verme devam ettikçe obeziteye bağlı olarak gelişen hastalıklar ortadan kalkacaktır.

 13. Hasta kilo vermeye devam ettikçe kendini daha mutlu hissedecek ve benlik saygısı artacaktır.

Kilo Verme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlk olarak hemen kilo vermek beklenmemelidir. Kilo vermek için yaklaşık 1 yıllık süreç gerekmektedir.

 • Doktorun hazırladığı beslenme programının dışına kesinlikle çıkılmamalıdır. Tek bir kaçamak tekrar eski alışkanlıklarınıza dönmenize sebep olabilir.

 • Yenilen yiyeceklerin çok iyi pişmiş olması gerekmektedir.

 • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk besinler tüketilmemelidir.

 • Gazlı içecekler, şeker, aşırı tuz, beyaz un, paket gıdalar yasaktır.

 • Bol sıvı tüketilmelidir.

 • Yemek yeme süresi en az 20 dakika olmalıdır.

 • Besinler çok iyi çiğnenmelidir.

 • Egzersziler kesinlikle ihmal edilmemelidir.

 • Egzersizleri yapmadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapılmalıdır.

Tüm bu belirtilenlere uyulması sonucunda kilo verme süreci oldukça başarılı sonuçlar ile tamamlanır. Sonrasında ise tekrar kilo almamak için hasta, yaşamı boyunca dengeli ve sağlıklı beslenmeli ayrıca aktif bir yaşam tarzına sahip olmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Obezite nedir?

Obezite; yanlış beslenme alışkanlıkları, genetik ve hormonal bozuklukluklar ve hareketsiz yaşam sonucunda ortaya çıkabilen ciddi bir sağlık sorunudur.

Tüp mide ameliyatı?

Morbid obez ve süper obez hastalarda kilo vermeyi kolaylaştırmak amacıyla, midenin %80-85’ lik bölümünün alınması işlemidir.

Obezite cerrahisi?

Bariatrik cerrahi de denir. Obez bireylerin kilo vermesine yardımcı olmak için yapılan cerrahi tedavi yöntemlerini kapsamaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣