Obezite Ameliyatlarının Avantajları ve Dezavantajları

Obezite Ameliyatlarının Avantajları ve Dezavantajları- elinde tartı tutan mutlu bir adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Obezite ameliyatları bariatrik cerrahi olarak da bilinmektedir. Vücut kitle endeksi oranı 40’ın üstünde olan bireyler diyet, fiziksel egzersiz ve ilaçlar ile bekledikleri kiloları veremezler. Bu sebeple kilo verilmesine yardımcı olmak adına obezite ameliyatlarına başvurmaktadır. Bu noktada obezite ameliyatlarının avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Obezite Ameliyatlarının Avantajları ve Dezavantajları” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Obezite Nedir?

Obezite yanlış beslenme alışkanlıkları, genetik ve hormonal bozuklukluklar ve hareketsiz yaşam sonucunda ortaya çıkabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Öyle ki ileri obezite hastalarında yaşamlarını tehlikeye atacak birçok sağlık sorunu ile karşılaşılmaktadır. Kalp, kaslar, iskelet sistemi hasar görebilir, uyku bozuklukları ile karşılaşılabilir. Özellikle uyku apnesi ve cinsel bozukluklar en sık karşılaşılan sorunlardandır.

Obez hastalar hatta özellikle morbid ve süper obez kategorisinde olan hastalar günlük yaşam fonksiyonlarını gerçekleştirirken zorlanabilirler. Hareket etme yetileri kısıtlıdır. Psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmezler. Özellikle birçoğu kendini sevmez.

Bariatrik Cerrahi (Obezite Ameliyatları)

Morbid obez ve süper obez hastalarda, çeşitli diyet ve egzersizler ile kilo verilmediğinde uygulanan tedavi yöntemidir. Bariatrik cerrahi, kişinin daha kolay kilo vermesine yardımcı olmak için uygulanan işlemleri kapsamaktadır. Diğer yandan birçok obezite ameliyatı çeşidi bulunmaktadır. Ameliyat türü; hastanın cinsiyeti, yaşı, yapılan tahlil ve tetkik sonuçları, vücudunda obezite beraberinde herhangi bir başka rahatsızlığın bulunma durumuna göre değişmektedir.

Obezite ameliyatları 3 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

1.Midenin kapasite ve hacmini azaltan, erken doymaya sebep vererek kalori alım miktarını düşüren kısıtlayıcı yöntemler.

 • LAGB

 • VBG

 • LSG/Tüp Mide

 • Mide Balonu

2.Besin akışını azaltıp emici alanı bypass eden ve böylece kalori miktarını azaltan emilimi bozan yöntemler.

 • Biliopankreatik diversiyon (BPD)

 • Jejunoileal Bypass

3.Hem yiyecek alımını kısıtlayan hem de emilimi azaltan kombine yöntemlerdir.

 • Roux en-Y Gastrik Bypass /RYGB

 • Duodenal Switch /DS )

Obezite Ameliyatı Avantajları

Obezite ameliyatları sonrasında bir anda kilo verilmesi beklenilmemelidir. Hastayı ameliyat öncesinde bu konuda ikna ettikten sonra ameliyat sonrası süreç daha başarılı şekilde ilerlemektedir. Öte yandan ameliyat sonrasında bir anda kilo vermeyi bekleyen hastalarda kilo vermek yerine tekrar kilo almak durumları ile karşılaşılmaktadır. Bu sebeple kişi öncelikle ameliyattan sonra bir anda kilo vermeyeceği yönünde ikna olmalıdır. Ameliyat sonrası süreçte verilen beslenme planına uymak, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve daha aktif bir yaşam tarzı belirlemek sonucunda istenilen kilolar rahatlıkla verilmektedir. Bu noktada, obezite ameliyatlarının avantajları aşağıda belirtilmiştir.

 • Kilo vermeyi kolaylaştırır.

 • Sürdürülebilir kilo kaybının oluşturur.

 • Yaşam kalitesini iyileştirir.

 • Hastanın yaşam fonksiyonlarını iyileştirir.

 • Obezite sebebi ile oluşabilen hastalıkların önüne geçer.

 • Hastaların kendileri ile daha barışık olmasını sağlar.

 • Ameliyat sonrası kişi kendine daha çok güvenir.

 • Hastaların psikolojik problemlerini büyük oranda çözer. (Kaygı bozuklukları, depresyon, kişilik bozuklukları, memnuniyetsizlik…)

 • Hastalarda benlik saygısında artışa sebep olur.

 • Depresyon durumunu hafifletir veya ortadan kaldırır.

Obezite Ameliyatı Dezavantajları

Ameliyatın çeşidine karar verilirken özellikle hastanın psikolojik durumu da dikkate alınmaktadır. Özellikle, psikolojik olarak kilo verme sürecine hazır olmayan hastalarda ameliyat başarılı sonuçlar vermeyecektir. Obezite ameliyatının dezavantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Psikolojik olarak sürece hazır olmayan hastalarda depresyon görülebilir.

 • Hastanın kilo verme süreci konusunda sabırsız olması sebebi ile tekrar kilo alma ile karşılaşılabilir.

 • Yukarıda belirtilen iki durum sebebi ile ameliyata ayrılan bütçe boşa gidebilir.

 • Ameliyat sonrası süreçte kilo verirken egzersiz yapılmazsa deride sarkmalar meydana gelebilir. Bu sebeple kilo verme sürecinde derinin sıkılaşması için süreç egzersizler ile desteklenmelidir.

 • Ameliyat sonrasında birçok yan etki ile karşılaşılabilir. Bu yan etkiler ise şunlardır:

Bağırsak tıkanması

Mide ülserleri

Mide kanamaları

Dumping sendromu

Safra kesesi taşları

Ameliyat yerinde fıtık

Hipoglisemi

Beslenme bozuklukları

Sürekli kusma

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Mide küçültme ameliyatı?

Tüp mide (LSG) olarak bilinmektedir. Bu işlemde midenin yaklaşık %80-85’lik bir alanı çıkartılarak hastanın kilo vermesine yardımcı olunur.

Morbid obez?

Vücut kitle endeksi oranı %40’ın üzerinde olan bireylere morbid obez denilmektedir.

Mide ameliyatı fiyatları?

Uzman doktorlarımız tarafından uygulanan obezite ameliyatları hakkında bilgi almak için obezite merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya çıkan bir gebelik türüdür. Hamilelik

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı halk arasında bilinen ismi ile hollywood gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı estetiği bozan diş ve diş etindeki değişikliklerin kişinin yüz şekline göre

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣