Meme MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

Meme MR çekimi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Meme MR, meme kanserini ve memedeki diğer anormallikleri tespit etmek amacıyla uygulanan bir testtir. Meme MRI ile göğsünüzün birden fazla görüntüsü yakalanır ve bu görüntülerin ayrıntılı resmi bilgisayar ortamında birleştirilir. Bazı kişilerde meme kanserini belirlemek adına mamografi ile birlikte meme emar kullanılır. Peki meme MR nedir? Meme MR ne zaman çekilir? Memede emar neden istenir? gibi soruların ve daha fazlasının yanıtına ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Meme MR Nedir?

Güçlü bir manyetik alan, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanılarak yapılan meme MR çekimi, göğüs içerisindeki yapıların ayrıntılı resimlerini üretmek için uygulanır. Mamografi ya da ultrason gibi görüntüleme tekniklerine ek olarak kullanılan meme MR, meme kanseri olup olmadığını kontrol etmek, kanserin boyutunu değerlendirmek ve mamografideki anormallikleri daha fazla incelemek için tercih edilir. Silikon meme implantlarının yırtılıp yırtılmadığını belirlemeye yardımcı olan göğüs MR işleminde, iyonlaştırıcı radyasyon kullanılmaz.

Meme MR Neden Yapılır?

 • Meme kanseri teşhisi konulduğunda kanserin boyutunu belirlemek için,
 • Kanserin ne kadar büyük olduğu ve altta yatan kası içerip içermediğini kontrol etmek için,
 • Aynı memede başka kanser olup olmadığını ve diğer memede belirti göstermeyen kanserin varlığını tespit etmek için,
 • Koltuk altında anormal derecede büyük lenf düğümleri olduğunda,
 • Bir meme implantında sızıntı ya da yırtılma şüphesi olduğunda,
 • Yüksek derecede meme kanseri riski altındaysanız,
 • Ailenizde meme kanseri ya da yumurtalık kanseri geçmişi olduğunda,
 • Yoğun bir meme dokunuz var ve mamogragmlar meme kanseri tespit etmediğinde,
 • 30 yaşından önce göğüs bölgesine radyasyon tedavisi gördüyseniz,
 • Mamografide görülen ve değerlendirilmesi zor olan anormalliklerin daha ileri seviyede değerlendirilmesi için,
 • Neoadjuvan kemoterapi alan hastaların takibinde,
 • Meme kanseri tedavisinde lumpektomi bölgelerinin değerlendirilmesi gibi durumlarda memede emar çekimi yapılır.

Meme MR İçin Nasıl Hazırlanılır?

 • Meme emarı işlemini adet döngünüzün başlangıcına göre planlamaya özen gösterin.
 • Çoğu MR çekiminde daha net görüntülere ulaşmak için kontrast madde kullanılır. Bu kontrast madde genellikle koldaki damar yolundan enjekte edilir. Ancak bu madde alerjik reaksiyon yarattığı için, herhangi bir şeye alerjiniz varsa işlemden önce bunu bildirmelisiniz.
 • Alerjik reaksiyon dışında böbrek yetmezliği gibi bir sağlık sorununuz varsa işlemden önce bu durumu da bildirmelisiniz. Çünkü kontrast madde böbrek sorunları olan kişilerde ciddi komplikasyonlara yol açabilir.
 • Yine aynı şekilde kontrast maddeden dolayı hamilelerin ya da hamile olma ihtimali olan anne adaylarının emar çekimine girmemesi gerekir.
 • Bu sağlık sorunları dışında herhangi bir kronik rahatsızlığınız varsa, yine işlemden önce bunu bildirmelisiniz.
 • Eğer emziren bir anneyseniz, kontrast maddeden dolayı işlemden sonra 24 – 48 saat kadar bebeğinizi emzirmemeniz gerekmektedir.
 • Meme MR öncesinde doktorunuz ayrı bir talimat vermediyse normal beslenme düzeninizi uygulayarak işleme gelebilirsiniz.
 • Kapalı alan korkunuz (Klostrofobi) varsa, doktorunuz muayene öncesinde hafif bir sakinleştirici almanızı önerebilir.
 • İşleme girmeden önce mücevher, saat, kredi kart, işitme cihazı, saç tokası, diş implantı, takma diş, piercing, gözlük ve cep telefonu gibi metal eşyalarınızı çıkarmalısınız.
 • Bol ve rahat giysiler tercih etmelisiniz.. Bazı durumlarda bir elbise ya da hastane önlüğü giymeniz gerekebilir. Eğer önlük giyilmiyorsa, metal fermuar, düğme, balenli sütyen, kemer veya toka içermeyen kıyafetler tercih edilerek hastaneye gidilmelidir.
 • Yüksek manyetik alan olduğu için bazı durumlarda emar çekimi yapılmaz. Kalp pili, anevrizma klipsleri, nörostimülatör, bazı yapay kalp kapakları, koklear implant, metalik implant ya da protez gibi durumlarda uygulanmaz.

Meme MR Nasıl Uygulanır?

Meme MR için özel olarak tasarlanmış bir platforma yüzüstü yatmanız istenir. Hareketsiz kalmanız gerektiği için kayışlar ve destekler ile konumunuz korunur. Özel olarak tasarlanan bu platform, göğüslerinizi yerleştirmenizi rahatça sağlarken, sıkıştırma olmadan görüntülenmesine de izin verir. Platformun içerisine yerleştirilen elektronikler sayesinde görüntüler elde edilir. Eğer meme MR ile meme implantı kontrol edilecekse, kontrast maddeye ihtiyaç duyulmaz. Ancak meme kanseri için bakıldığında kontrast madde içermemesi yetersiz sonuçlar doğurabilir.

Kontrast madde kullanılacaksa, yani memede ilaçlı emar çekilecekse, elinizdeki ya da kolunuzdaki bir damara kateter yerleştirilir ve böylece kontrast madde enjekte edilir. Bu madde enjekte edildiğinde, bir ya da iki dakika serinlik ve kızarma hissedilmesi normaldir. Ayrıca kateter iğnesi yerleştirildiğinde de küçük bir rahatsızlık duyabilirsiniz. Muayene tamamlandığında kateter çıkarılır ve üzerine küçük bir pansuman yapılır. Bu işlemden sonra küçük bir morarma görülebilir ve cilt tahriş olabilir. Görüntüleme seansı 30 dakika ile 1 saat arasında değişir ancak toplam muayene genel olarak 1 buçuk saati bulabilir.

Meme MR manyetik alan yaratarak radyo dalgalarını vücudunuza yönlendirir. Manyetik alanı ya da radyo dalgalarını hissetmezsiniz ancak emar makinesinin içerisinden gelen yüksek sesi duyabilirsiniz. Bu ses nedeniyle kulak tıkacı verilebilir. İşlem esnasında teknoloji uzmanı başka bir odadan izler ve aynı zamanda teknisyenle mikrofon aracılığıyla konuşmanızı sürdürebilirsiniz.

Meme MR İşlemi Sonrası

İşlemden sonra günlük normal eylemlerinize ve beslenme düzeninize geri dönebilirsiniz. Birkaç hasta ilaçlı meme MR yüzünden bulantı ve lokal ağrı gibi yan etkilerle karşılaşabilir. Çok nadiren de olsa, hastaların kontrast maddeye karşı alerjisi bulunur. Bu maddenin kullanımı kurdeşen, kaşıntılı gözler ya da başka reaksiyonlara yol açabilir. Bu ve bunun gibi alerjik reaksiyonlar yaşadığınız takdirde doktorunuza başvurabilirsiniz.

Faydaları

 • Radyasyona maruz kalmayı içermez.
 • Mamografi ve ultrason gibi görüntüleme tekniklerinin yeterli bilgi sağlayamadığı durumlarda meme kanserini tespit etme konusunda işe yarar.
 • Mamografiye ek olarak meme kanseri bakımından yüksek risk altındaki hastaları değerlendirir.
 • Meme dokusunu ve meme implantlarını başarılı bir şekilde görüntüler.
 • Şüpheli bir lezyon görülürse, biyopsi için rehberlik sağlar.
 • X-ışınları ve bt anjiyografi için kullanılan iyotlu kontrast maddelerden daha düşük bir kontrast madde enjekte edilir.

Riskleri

 • Güçlü manyetik alan zararlı değildir ancak implante gibi tıbbi cihazların arızalanmasına ya da görüntülerin bozulmasına yol açar.
 • Kontrast madde kullanımından dolayı alerjik reaksiyon ya da böbrek hasarı gibi durumlar meydana gelebilir. Ancak alerjik reaksiyon, ilaçla kontrol edilebilir. Bol su içilerek de kontrast madde vücuttan atılabilir.
 • Emziren annelerin kontrast maddeden dolayı 24 – 48 saat boyunca bebeklerini emzirmemesi gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Meme MR hangi yaşlarda çekilir?

Kanserli memenin MR görüntüsü için 30 yaşını aşmış olan kadınların her yıl erken tespit incelemesi yaptırılması önerilir. 40 ve 69 yaşları arasındaki kadınlar ek olarak mamografi taraması ile erken tespit programına katılması gerekir.

Meme MR zararlı mı?

Hastaya herhangi bir zararı ya da büyük bir yan etkisi yoktur.

Meme MR çekimi ne kadar sürer?

Genel olarak 30 – 60 dakika gibi bir sürede tamamlanır.

Memede emar sonuçları ne zaman çıkar?

Meme MR sonucu ortalama 1 hafta gibi bir süreyle çıkar.

Meme MR işleminde neler belli olur?

Meme yapısında kanser ve tümör gibi hastalıkların olup olmadığı tespit edilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣