Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya çıkan bir gebelik türüdür. Hamilelik döneminin en erken dönemlerinde genellikle 5 haftalık zaman diliminin öncesinde oluşan bir düşük durumudur.

Kimyasal Gebelik Nedir?

Gebeliğin ilk beş haftasında düşük ile sonuçlanan bir gebelik türüdür. Bu gebelik türünde embriyo oluşur ve anne karnına yerleşir, ancak sonrasında embriyo gelişimini durdurur. Kimyasal gebelikte düşük hamileliğin ilk haftalarında gerçekleşmektedir. Bu tip gebelik genellikle adet gecikmesi ile birlikte hafif vajinal kanama ve düşük düzeyde gebelik belirtileri göstermektedir. Bu gebelik türünde implantasyonunun başarısız olması ve ya embriyonun genetik bir sorun nedeniyle gelişme yeteneğinin olmamasıdan kaynaklanmaktadır. Bu durum çoğunlukla kendiliğinden gerçekleşir ve çoğu zaman kişi farkında olmayabilmektedir.

Kimyasal Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Kimyasal gebelik belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu durum genellikle emrbiyonun rahme yerleşmesinden sonra hızla sona eren bir durumdur. Belirtiler diğer gebelik belirtileri ile benzerlik gösterebilmektedir.

 • Hafif karın krampları, karın ağrısı
 • Hafif kanama, lekelenme görülebilmketedir.
 • Adet dönemi gecikmiş gibi görülebilir, lakin hafif kanamalar görülebilmektedir.
 • Kanda düşük beta HCG değerleri
 • Pozitif çıkan gebelik testinin bir süre içerisinde negatife dönmesi
 • Pozitif çıkan hamilelik testine rağmen vajinal kanama görülmesi

Kimyasal Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Bu gebelik türünde, hamilelik testi pozitif çıkmasına rağmen adet kanamaları görülebilmektedir. Kimyasal gebelik çoğu zaman dış gebelik ile aynı olarak bilinse de birbirlerinden çok farklı durumlardır. Ayrıca kimyasal gebeliklerde, gebelik kesesi ultasonografide görülebilecek büyüklüğe ulaşmamaktadır. Bu nedenle gebeliğin anlaşılması için kan tetkiklerinden yararlanılmaktadır. Kan testleri beta HCG( insan koriyonik gonadotropin) hormon seviyelerini ölçmek için kullanılmaktadır. Sessiz düşük te HCG seviyeleri pozitif bir hamilelik testi sonrasında yükselmektedir. Lakin sonrasında düşmeye başlar. Bu sessiz gebeliğin teşhisinde önemli bir göstergedir. Bir diğer gösterge ise ultrasondur. Sessiz gebelik embriyo ve ya fetüsün rahimde görüntülenemediği bir durumdur. Ultrasonda görüntülenmeyen embriyo ve ya fetüs sessiz gebeliğin göstergesi olabilmektedir.

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

Sessiz gebelik, genellikle fetüsün gelişmesini engelleyen kromozol bir takım anormalliklerden kaynaklanmaktadır. Bu sorunlar genellikle tek seferliktir, tekraralayan bir problem değildir. Kimyasal gebelik yaşamamak için sonrasında bir önlem alınması gerektirmez. Sessiz düşük riskini doğuran bazı durumlar vardır. 35 yaş üzerinde olmak, tiroit hastalığı, diyabet gibi kronik bir hastalığın olması ve polikistik over sendromunun olması gibi durumlar sessiz düşük riskini arttırabilen faktörlerdir. Gebelik testi pozitif çıkan bir hastada kanama olması her zaman sessiz düşük ile ilişkili olmayabilir.

Kimyasal Gebelik Kimleri Etkiler?

 • Rahimde var olan yapısal anormallikler, embriyonun rahme yerleşmesini ve tutunmasını zorlaştırmaktadır.
 • 35 yaşın üzerindeki kadınlar
 • Cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonlar, rahim içini etkileyebilir bu durum gebeliğin başarılı bir şekilde ilerlemesini engellemektedir.
 • Bazı hormonal dengesizlikler
 • Troid sorunları, diyabet ve polikistik over sendromu gibi kronik hastalıklar sessiz düşük riskini arttırabilmektedir.
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı Sessiz düşük riskini arttırabilmektedir.

Kimyasal Gebelik Tedavisi Nasıldır?

Sessiz düşük, tıbbi bir müdahale gerektirmeyen bir durumdur. Embriyo rahme yerleşmeden hemen önce düşük gerçekleşmektedir. Ancak eğer bu durumu yaşarsanız uzman bir hekim ile iletişime geçmeniz önemlidir. Doktor durumu değerlendirir ve gelecek hamilelik planları hakkında önerilerde bulunmaktadır. Sessiz düşük sonrasında vücudunuzun dinlenmeye ve iyileşmesine yardımcı olmak için iyi bir bakıma odaklanmalıdır. Duygusal ve fiziksel sağlığa dikkat etmek oldukça önemlidir. Sessiz gebelik genellikle tekrarlanan bir durum değildir. Bir sonraki gebelik şansları genellikle olumlu sonuçlanmaktadır.

Kimyasal Gebelik Yaşamamak İçin Neler Yapılmalıdır ?

 • Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek
 • Sigara ve alkol kullanımından uzak durmak
 • Gebelik öncesinde sağlık kontrolleri yaptırmak
 • Doktor kontrolünde folik asit takviyesi kullanmak
 • Stres yönetimini için tekniklerden yararlanmak
 • Cinsel sağlık kontrolleri yaptırmak
Kimyasal Gebelikte Adet Kaç Gün Gecikir?

Gebelik kaybı, olağan adet döngüsünden bir hafta sonra görülmektedir.

Sessiz düşük Kaç Hafta Sürer?

Sessiz düşük, tanı konulmasının ardından üç ila beş gün sürmektedir. Bazı nadir durumlarda ise gebelik bir hafta ve ya on gün sürebilmektedir.

Kimyasal Gebelikten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir?

Düşük gerçekleştikten iki hafta sonra kadınlar yeniden yumurtlar ve doğru zamanda cinsel birliktelik ile beraber gebe kalınabilmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣