Basur Çeşitleri | Hemoroid Türleri

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü uzman hekimleri, günümüzde sık karşılaşılan hastalıklardan olan hemoroidi anlattılar. Peki, basur çeşitleri nelerdir? Hemoroid türleri nelerdir ve tedavide hangi yöntemler kullanılır?

Basur Çeşitleri

Basur, anüste görülen şişmiş ve iltihaplanmış toplar damarlar olarak tanımlanabilir. Basur çeşitleri dörde ayrılmaktadır. 1. ve 2. sıradaki hemoroid türleri, anüs dışına çıkmadıkları için, doktorlar tarafından yapılacak fizik muayene esnasında göz ile görülmezler. Çoğu zaman hastalar da 1. ve 2. dereceden basurları fark edemezler. 3. derece basurlar ilk iki dereceye göre biraz daha büyüktür. Kimi zaman (Özellikle tuvalete çıkıldığı zamanlarda) dışarı çıkan 3. derece basur, kimi zaman da içeride kalarak çok daha az rahatsızlık verir. 4. derece basurlar ise sürekli dışarıda durmaktadır.

Hemoroid Türleri

Tedavi süreci, hemoroid çeşitleri için değişiklik göstermektedir. Tedavi süreçleri, cerrahi işlem öncesi tedavi ve cerrahi işlem şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Hastalığın erkenden fark edildiği ve henüz çok fazla rahatsızlık vermediği süreçte, günlük yaşam tarzında yapılacak olan birkaç değişiklikle, basurun büyümesini durdurduğu görülür. Cerrahi öncesi süreçte hastaya normal ve düzenli bir dışkılama alışkanlığı kazandırılmaya çalışılır. Hastalara, lifli gıdalar ve su tüketimini arttırmaları konusunda tavsiyeler verilir. Posası daha fazla, suyu daha az meyvelere yönelmeleri gerektiği anlatılır. Tam tahıllı ekmek ya da kepekli un gibi ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Yetişkin insanların günlük 3 litreye yakın su içmesi gerekir. Hastalara sık sık su içmeleri konusunda hatırlatmalar yapılır. Özellikle, lifli gıdaların vücuda etkisini göstermesi için suya ihtiyaç duyulur. Öte yandan, hastaların düzenli bir tuvalete çıkma alışkanlığı kazanması, basur çeşitleri için gerileyici bir önlem olarak karşımıza çıkar. Düzenli olarak belirli saatlerde yemek yemek ve akabinde tuvalete çıkmak, kabızlık ve ishal problemini ortadan kaldırmaya yaramaktadır. Kabızlığın ve ishalin azaldığı veya artık olmadığı hastalarda, var olan hemoroidin de küçüldüğü ve hatta kaybolduğu gözlemlenmiştir.

Basur Çeşitleri İçin İlaç Tedavisi

Birinci evreye geçiş yapmış basurlar çeşitleri için ilaç tedavisi uygulanmaya başlayabilir. Bu noktada hastaya, bölgesel kullanacağı ilaçlar yazılır. Kimi ilaçlar anestezik madde içerirken, kimisi de kortizonlu kremlerden oluşmaktadır. Bazı hastaların, kan dolaşımını hızlandırmak amacıyla ağız yoluyla alınan ilaçlar da kullanmaları gerekebilir. İlaç tedavisi dışında bir diğer tedavi de, sıcak suya oturma tedavisidir. Maksimum 15 dakika sürecek şekilde, 38 ile 40 derece arasında ısıtılmış bir suya oturmak, en az ilaç tedavileri kadar faydalı olmaktadır. Oturma banyosu yaptıktan sonra, bölgenin kurulanması ve hemoroid türleri için verilen kremlerin kullanılması, çok daha faydalı olacaktır.

Hemoroidin Operasyonel Tedavisi

Hemoroidin operasyonel tedavisinde 3 çeşit cerrahi tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Lastik bound ligosyonu denilen yöntem ile basur boğularak tedavi edilir. Lazer homoroidopeksi yöntemi ile, temel bir ısı uygulaması yapılır ve hemoroidin yanarak adeleye tutunması sağlanmaya çalışılır. THD yöntemi ise, basura kan götüren atardamarların doppler cihazı ile bağlanması olarak tanımlanmaktadır. Bu yöntem 10 dakika gibi kısa bir sürede uygulanır. Hemoroidlerin THD yöntemi ile geri çekildiği görülür. Bu 3 yöntem dışında çeşitli ameliyat yöntemleri de bulunmaktadır. Fakat ameliyat, basur çeşitleri için son çare olarak görülmelidir. Zira, yukarıda bahsedilen tüm yaşamsal değişiklikler ve minik operasyonlar, toplamda yüzde 95’e varan bir başarı sağlamaktadır. Basur çeşitleri görüntüleri hastalara korkutucu gibi geliyor olsa da, günlük yaşamda yapılacak belli başlı değişikliklerle, hastalığın kendi kendine tedavisi mümkündür.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Basur hastalığı kaç çeşittir?

İç ve dış olmak üzere iki farklı tür vardır.

Basur çıktığı nasıl anlaşılır?

Anüs etrafında şiddetli kaşıntı ve rahatsızlık hissi ortaya çıkar. Aynı zamanda anüs yakınında kaşıntılı, ağrılı yumru ve şişlikte görülür. Özellikle oturmaktan kaynaklı bir ağrı artar ve dışkıda kan görülür.

Basur memesi evde nasıl geçer?

Lifli yiyecekler ve zeytinyağlı yemeklerin tüketimi büyük önem taşır. Üstelik beslenme düzeninin dengeli olması çok önemlidir. Öte yandan basurun erken evrelerinde, oturarak sıcak su banyosu yapmakta bir hayli etkilidir.

Zeytinyağı basura iyi gelir mi?

Zeytinyağı hem doğal bir ödem atıcıdır hem de antioksidan özelliği vardır. Dış hemoroidleri tedavide kullanılması uygundur.

Basura sıcak iyi gelir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi oturarak sıcak su banyosu, tedavi için kullanılan bir diğer yöntemdir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.