Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği): Nedir & Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Blefaroplasti (Göz kapağı estetiği) ameliyatı öncesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Blefaroplasti, halk arasında diğer adıyla da bilinen göz kapağı estetiği, yaşın ilerlemesi ve yerçekimi etkisi ile göz kapağının gevşemesi ve aşağıya doğru sarkmasından dolayı gerçekleştirilen bir operasyondur. Peki blefaroplasti nedir? Blefaroplasti ameliyatı nasıl yapılır? Blefaroplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır? Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazıyı inceleyerek konu ile alakalı detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) Nedir?

Alt ve üst göz kapaklarına uygulanan blefaroplasti, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesi işlemidir. Yaşın ilerlemesi ve yerçekiminin etkisine bağlı olarak ciltte sarkmalar ortaya çıkabilir. Bu dönem içerisinde göz kapaklarında torbalanma, ciltte bollaşma, renk değişikliği, gevşeme ve kırışıklıklar da görülür. Hava kirliliği, güneş ışınlarına maruz kalma, aşırı sigara ve alkol tüketimi ve düzensiz uyku gibi faktörler de cildin yaşlanma sürecini hızlandırır. Bu gibi etkenlerden dolayı göz kapaklarında düşüklük yaşayan kişiler estetiğe başvurmaktadır.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Elastik bir yapıya sahip olan ciltte yaşlanma sorunları meydana geldikçe elastikiyete kademeli olarak azalır. Yüz cildinde meydana gelen bu kaybın sonucunda, fazla deriler göz kapaklarında toplanmaya başlar. Böylece yaşlanmanın ilk belirtileri göz kapaklarında ortaya çıkmış olur. Göz kapaklarında ortaya çıkan bu farklılıklar yorgun, donuk ve kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur. Alt ve üst kapaklarında yaşlanma belirtilerinden bazıları ise aşağıda yer almaktadır:

  • Üst göz kapağı düşüklüğü
  • Göz altlarında torbalanma ve renk değişimi
  • Göz kapağında kırışıklık ve sarkmalar
  • Göz kenarlarında kaz ayağı çizgileri
  • Yorgun bir yüz ifadesi
  • Kaşlarda ve alında düşüklük

Blefaroplasti Kaç Yaşında Yapılır?

Blefaroplasti işlemi, genellikle 35 yaş üstü kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Göz kapaklarında ortaya çıkan yaşlanma belirtileri çoğunlukla bu yaşlarda meydana gelmeye başlar. Ancak medikal olarak ihtiyaç duyan herkese göz kapağı estetiği ameliyatı uygulanabilmektedir. Öte yandan göz kapağı estetiği yaptıranlar da göz kapaklarında yaşlanma devam etse de, bu ameliyatın 7 – 8 seneye kadar etkisi sürmektedir. Ameliyatın ardından kişilerdeki yorgun yüz ifadesi gider ve yerine canlı ve dingin bir görünüm elde edilir.

Blefaroplasti Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat esnasında kanama riski olabileceği için, işlemden en az 15 gün önce aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların bırakılması gerekir. Sigara ve diğer tütün ürünler de yaraların iyileşmesini geciktirdiği için 2 – 3 hafta öncesinde bırakılmalıdır. Beklenmedik etkiler görülebileceği için, bu süreçte bitkisel takviye edici ürünler de kullanılmamalıdır.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması işlemine üst göz kapağı estetiği ya da göz kapağı düşüklüğü operasyonu denir. Ameliyat izinin görünmemesi adına göz kapağı katlanma çizgisinden bir kesi yapılır. Bu ameliyat, alın germe ve kaş kaldırma operasyonları ile beraber yapıldığında daha iyi sonuçlar verir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Elmacık kemikleri üzerinde yer alan yağ yastıkçıkları, yaşlanma süreci ve yerçekimi ile beraber aşağıya doğru kayar. Bu da alt göz kapağı altında çökme ve ağız kenarındaki gülme çizgilerinde derinleşme gibi belirtilere yol açar. Yağ yastıkçıkları endoskopik yöntem aracılığıyla yerine asılır. Alt göz kapağına bir işlem yapılmadan önce ilk olarak bu operasyon uygulanır. Ardından alt göz kapağı yeniden değerlendirilir ve torbalanma ve sarkma gibi bulguların olup olmadığına bakılır.

Bu bulgular çözülmediği takdirde alt göz kapağı ameliyatına geçilir. Kirpiklerin hemen altından bir ameliyat kesisi yapılır ve cilt kaldırılır. Buradaki yağ paketçikleri göz altı çukuruna yayılır ve fazla deri ya da kas kesilerek çıkarılır. Eğer ameliyatın ardından göz altı çöküklüğü hala devam ediyorsa, iyileşmeden sonra göz altı yağ enjeksiyonu da yapılması gerekir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyatın gerçekleştiği gün içerisinde hasta taburcu edilir. Hastanın sütür alanlarına buz uygulaması tavsiye edilir. Bunun sonucunda ilk haftalarda yüzünde ödem ve morlukların meydana gelmesi gayet normal olarak değerlendirilir. Kişiler operasyondan 3 gün sonra normal yaşantılarına dönebilirler. Ortalama 1 ay içerisinde kapak kıvrım yerlerinde yer alan sütür izleri kaybolur. Ancak iyileşme süreci hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Göz kapağı estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Üst kapak için ortalama 30 dakika süren bu operasyon, lokal anestezi ile yapılır. Alt kapak için ise ortalama 1 saat süren bu ameliyat, genel anestezi altında yapılır.

Kimler göz kapağı ameliyatına uygun adaydır?

40 yaş ve üstü kişiler, üst ve alt göz kapaklarında sarkma ve torbalanma meydana gelen kişiler, başka herhangi bir sağlık problemi olmayan kişiler bu ameliyat için uygun adaylardır.

Blefaroplasti komplikasyonları nelerdir?

Ameliyattan sonra gözlerin etrafında şişlik, ödem ve morarma, göz kapağında ödem, ışıktan rahatsızlık duyma, gözlerde kuruluk, yanma hissi ve görme bulanıklığı, fazla gözyaşı, ameliyat sonrası ince ve pembe bir çizgi oluşması gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Blefaroplasti fiyatları ne kadardır?

Blefaroplasti ücretleri, göz kapaklarındaki problemlere, doktorun tecrübesine, klinik donanıma ve estetikte kullanılan yöntemlere göre değişmektedir. Bu nedenle blefaroplasti ameliyatı fiyatları için en doğru bilgiyi doktora muayene olduktan sonra almanız gerekir. Doktorun muayenesinin ardından yapılacak işleme göre göz kapağı estetiği fiyatları belirlenmiş olur.

Göz kapağı estetiği kalıcı mıdır?

Kalıcı bir operasyondur ve etkisi ortalama 10 – 15 yıl sürmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣