kulak cerrahisi öncesi muayene olan kadın

Kulak Cerrahisi Hakkında Merak Edilenler

Kulak cerrahisi, kulağın şeklini, konumunu ve oranını iyileştirebilmektedir. Kulak yapısında doğuştan var olan ya da gelişimsel olarak ortaya çıkan bozukluklar, kulak ameliyatı ile tedavi edilebilir. Bu işlem aynı zamanda yaralanmaya bağlı olarak gelişen şekil bozuklukları için de uygulanabilir.

Kulak cerrahisi, kulaklara ve yüze belli oranda denge ve orantı kazandırabilmektedir. Böylece çok daha doğal bir görüntü elde edilebilir. Gerçekleştirilecek olan basit bir ameliyatla bile, hastaların benlik saygısında büyük artış yaşanabilmektedir. Kepçeleşmiş ya da görüntüsü bozulmuş kulaklardan rahatsız olan herkes, kulak ameliyatı yaptırmalıdır.

Kulak cerrrahisi, kulakla ilgili çok sayıda hastalığın tedavisinde de uygulanmaktadır. Bu hastalıklar kulak burun boğaz hastalıkları dahilindedir ve kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisi alanında da incelenebilmektedir. Eskiden kulakla ilgili tedavi işlemleri mikroskoplar yardımıyla yapılırken, günümüzde endoskopik tekniklerden sıkça faydalanılmaktadır. Örneğin, kulak zarı delinmesi için endoskopik kulak zarı cerrahisi yapılabilir. Öte yandan dış ve orta kulak iltihabı gibi rahatsızlıklarda, doktor tarafından kulak içinin temizlenmesi ve antibiyotik kullanımı yeterli olacaktır. Bu yüzden kulak ameliyatı daha çok estetik kaygılarla gerçekleştirilir.

Kulak Ameliyatı ile Neler Tedavi Edilebilir?

 • Aşırı büyük kulaklar
 • Bir kulakta ya da iki kulakta birden meydana gelen farklı seviyelerdeki şekilsel bozukluklar
 • Önceki kulak ameliyatından kaynaklanan şekilsel memnuniyetsizlikler
 • KBB alanına giren çeşitli kulan hastalıkları

Kimler Kulak Cerrahisi İçin Doğru Adaydır?

Pediatrik KBB cerrahisi için herhangi bir engeli bulunmayan çocuklar şunlardan oluşmaktadır:

 • Yaşamsal tehlikesi olan bir hastalık ya da tedavi edilmemiş kronik kulak enfeksiyonu olmayan çocuklar
 • Kulak kıkırdağı düzeltilebilir seviyede olan çocuklar (Genellikle 5 yaşına kadar rahatlıkla kulak kıkırdağı şekillendirilebilmektedir)
 • Kulağıyla ilgili şikayetlerini ya da ameliyat esnasında acı duyup duymadığını rahatlıkla belli edebilecek çocuklar

Gençler ve yetişkinler için doğru aday olup olmadığına karar verilirken şunlar dikkate alınır:

 • Hayati tehlike yaratan bir hastalık ya da iyileşmeyi engelleyebilecek tıbbi problemleri olmayan sağlıklı bireyler
 • Kulak ameliyatı olmak için istekli olan hastalar
 • Sigara gibi iyileşmeyi yavaşlatacak bağımlılıkları olmayanlar
 • Kulak cerrahisi sonrası bakımı rahatlıkla yapabilecekler

Kulak cerrahisi son derece bireyselleştirilmiş, özel bir işlemdir. Bu yüzden kulaklarıyla ilgili şekilsel değişikliklere gitmek isteyen insanların, başkalarının arzularına yönelik ya da ideal imaj yaratma amacıyla değil, kendi isteklerine göre hareket etmeleri çok önemlidir.

Timpanoplasti (Kulak Zarı ve Orta Kulak Cerrahisi)

Kulak zarının delinmesiyle karşı karşıya kalan ya da kronik bir orta kulak hastalığı bulunan hastalar için timpanoplasti ameliyatı uygulanmaktadır. Bu ameliyat ile kulak zarı ve orta kulaktaki işitme problemleri giderilebilmektedir. Öte yandan tedavi yöntemiyle birlikte orta kulak ve kulak arkasında bulunan mastoid kemiğin içerisindeki iltihap da temizlenebilmektedir.

Endoskopik Kulak Cerrahisi

Bir kulak ameliyatı ile ilgili olarak hastaların en büyük çekincesi, ameliyattan sonra kulakta iz kalmasıdır. Geçmişte mikroskoplar yardımıyla gerçekleştirilen kulak ameliyatları, günümüzde endoskopik yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Endoskopik yöntemlerle gerçekleştirilen ameliyatlarda, herhangi bir ameliyat izi kalmamaktadır.

Kulak Zarı Yırtılması Tedavisi

Kulak zarında yaşanan yırtılma gibi problemler ya da delinmeler, genellikle kendi kendisine iyileşebilse de, kimi zaman bu iyileşmenin gerçekleşmesi aylarca sürebilir. İşte bu tarz uzun süre beklenen durumlarda, eğer kulak zarı 1.5 ay içerisinde kendi kendisine iyileşemezse, cerrahi yollara başvurmak gerekebilir. Çünkü hastaların kulak zarında bir süre sonra enfeksiyonlar ve daha da önemlisi işitme kayıpları yaşanabilmektedir. Operasyon, mikroskop yardımıyla gerçekleştirilir. Hastanın kulak zarının yırtık olan bölümüne iyileştirici özelliği bulunan ilaçlar sürülür ve yama tekniği yapılır. Bazı hastalarda yırtığın tamamen iyileşmesi için yama işleminin birkaç kez tekrar edilmesi gerekmektedir. Kulak zarı yırtılmasında uygulanan diğer cerrahi yöntemlerde de aynı şekilde kulak zarının bir doku ile kapatılması gerçekleştirildiği için, tüm yöntemler büyük oranda birbirine benzemektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kulak ameliyatı ile büyük kulak tedavisi yapılabilir mi?

Evet, kulak estetiği sayesinde büyük kulakların tedavisi sağlanabilir. Kulaklardaki asimetriler veya şekil bozuklukluları kulak ameliyatı sayesinde istenilen görünüme kavuşturabilirim.

Kulak zarı yırtığı tedavi edilebilir mi?

Kulak ameliyatıyla, kulak zarı onarımı yapılabilmektedir. Darbe veya basınç sonucu kulak zarında meydana gelen yırtılmalar, yama tekniği kullanılarak düzeltilebilir.

 

Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Kulak Burun Boğaz bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.