Sporcu Beslenmesi

sporcu beslenmesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sporcu beslenmesi, spor yapan ve aktif bir yaşam süren herkes için gerekli ve en az spor kadar önemlidir. Sporcuların beslenmesi için yapılabilecek en basit tanım, bir sporcunun yaptığı sporda başarılı olabilmesi için uyması gereken diyet programıdır. Sporun hangi dalıyla uğraşılıyor olursa olsun, hem kişiye hem de spora özel bir beslenme programı oluşturmak çok önemlidir. Sporcunun fiziksel sağlığını koruması, daha dayanıklı olması, dikkat ve konsantrasyon gibi yeteneklerini güçlendirmesi ve yaptığı spordan vücuda alacağı verimi maksimuma çıkarabilmesi için, sağlıklı bir beslenme sisteminin içerisinde olması gerekmektedir.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Sporcu beslenmesi, diyetisyen eşliğinde hazırlanan bir sporcu beslenme programı ile uygulanmalıdır. Çünkü sporcular yaptıkları sporun yanına ek olarak, o spora ve genel sağlık durumuna göre hazırlanan bir diyet listesiyle çok daha başarılı olurlar.

Sporcularda beslenme programı hazırlarken, kişinin yaptığı sporun türünün çok büyük bir önemi vardır. Yapılan sporun fiziksel olarak oluşturduğu yük, yapılma süresi, hareket çeşitliliği gibi çok sayıda etkene bağlı olarak, spor yapanlar için beslenme programı oluşturulur.

Sporcular, gün içerisinde tükettikleri sıvı miktarından tutun da, vücuduna giren besinlerin türlerine ve hatta zaman ve miktarına büyük önem göstermelidir. Bununla beraber çoğu sporcu, vitamin ve mineral takviyeleri kullanmalıdır. Ancak bu tarz takviyelerin kullanılmasında, doktor kontrolünün yeri büyüktür.

Vücudun ihtiyaç duyduğu besin miktarı ve çeşitliliği cinsiyete, yaşa, boya, ağırlığa ve aktif olarak yapılan spora göre farklılık göstereceği için, spor beslenmesi özel olarak ayarlanmalıdır. Aynı şekilde diyetisyenlerin vereceği spor öncesi beslenme önerileri de dikkate alınmalıdır.

Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

Öneriler kişiden kişiye ve spora göre farklılık gösterse de, genel olarak bir sporcunun kahvaltısında mutlaka yumurta, yulaf, peynir ve süt gibi proteinden zengin ürünler yer almalıdır. Yulaf protein zengini bir gıda olmasıyla beraber, lifli bir gıda olmasından kaynaklı olarak uzun süre tokluk hissi verdiği için spor dünyasında büyük bir yere sahiptir. Yine aynı şekilde yumurtanın beyaz tarafı büyük bir protein deposudur ve bol bol tüketilmelidir. Yumurtanın sarısı sağlıklı yağ deposu olarak bilinir ve belli bir miktarı aşmadan tüketilmesi tavsiye edilir.

Sporcu Biri Nasıl Beslenmeli?

İnsan bedeninin tüm görevlerini doğru şekilde yerine getirebilmesi için, kendisine günlük olarak lazım olan enerjiyi gıdalardan alabilmesi gerekmektedir. Sporcular, normal insanlara göre daha çok enerjiye ihtiyaç duyacaklarından, beslenmelerine daha fazla kafa yormalılardır. Öte yandan sporcular için güç ve dengeyi artırıcı gıdaların tüketilmesi de çok önemlidir. Bir diyetisyen tarafından hazırlanmış spor için beslenme programı, sporcunun yaptığı spordan aldığı verimi kat kat yukarı taşıyacaktır. Kendisine özel olarak hazırlanan bir sporcu beslenme listesi ile her sporcu, bir süre sonra beslenmeye dair altın kuralları ezbere bilir hale gelir ve hayatını bu kurallar çerçevesinde yaşayarak geçirmeye başlar.

Sporcu Beslenmesi Neden Önemlidir?

Çünkü spor tek başına yeterli olamaz. Yapılan spor işin yüzde 50’lik bölümüyse, beslenme de diğer yüzde 50’lik bölümdür. Sağlıklı beslenmeyen ve yaptığı spora uygun gıdalar tüketmeyen bir insan, bir süre sonra genel vücut sağlığını kaybetmeye başlayabilir. Aynı şekilde sporcu, hiçbir zaman performansını istediği düzeylere çekemez. Spor yaralanmaları gibi durumlarda beslenme düzeni aynı şekilde devam ederek, yüksek protein az karbonhidrat ile kilo kontrolü de sağlanabilir.

Zayıflamak İçin Spor Yapanlar Nasıl Beslenmeli?

Zayıflamak için spor yapan insanların nasıl beslenmesi gerektiğine dair genel bir tanım bulunmamaktadır. Bununla beraber, spor yaparken vücudun enerji sağlamak için ilk olarak karbonhidrat depolarına saldırdığı bilinmektedir. Bu yüzden karbonhidrat tüketimi azaltılarak, karbonhidrat depoları boş tutulabilir ve böylece vücut, yağlardan enerji sağlamaya başlar. Genel olarak sporcuların et ve sebze gibi gıdaları istedikleri kadar tüketebilecekleri söylenir. Bu tutum fazla abartıya kaçılmadığı sürece doğru kabul edilebilir. Ancak paketli gıdalardan, şekerli yiyeceklerden, unlu gıdalardan uzak durmak, bir süre sonra sporla beraber iyi seviyede zayıflama sağlatır. Makarna, pilav, ekmek ve diğer hamur işi yiyeceklerle araya mesafe koymak, şekerli ve gazlı içecekleri tamamen hayattan çıkarmak büyük fayda sağlayacaktır.

İster zayıflamak, ister yapılan sporda başarılı olmak hedef olsun, sporcuların beslenmesi bir diyetisyen kontrolünde olmalıdır. İnternette yer alan sporcu beslenmesi örnek menü çeşitleri, kesinlikte dikkate alınmamalıdır. Çünkü yapılan spora, kişinin genel sağlık durumuna ve yapılan sporda hedeflenen sonuçlara bağlı olarak birbirinden farklı beslenme programları oluşturulabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sporcu beslenmesinde nelere dikkat edilmeli?

Sporcu beslenmesi; protein grubu (et, tavuk, balık), karbonhidrat alımı (pilav, ekmek, patates) ve yeşillik tüketimi dengeli şekilde gerçekleşmelidir.

Kas yapmak için hangi besinlerden uzak durmalıyım?

Kas ağırlıklı antrenmanlarınızı desteklemek için protein alımını arttırmalı, basit şeker ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız.

Kas yapmak için günde kaç gr protein almalıyım?

Kas kütlenizi arttırmak için günlük kilogram başına 1,60 gr protein almanız gerekmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣