Kulak Çınlaması (Tinnitus) Sorunu Yaşayan Kadın

Kulak Çınlaması (Tinnitus): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak çınlaması, hastaların psikolojileriyle ilgili bir sorun olmasa da, özünde var olmayan seslerin duyulmasıdır. Bu sesler vızıldama, tıslama, tıklama ve genellikle çınlama şeklindedir. Tinnitus hakkında merak edilenleri, Avicenna Ataşehir Hastanesi KBB Bölümü uzman hekimleri anlattılar.

Kulak Çınlaması Nedir?

Tinnitus, hastaların sadece kendilerinin duyabildikleri sesleri duymasıdır. Sesin seviyesi ve türü, hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Kimi hastalar daha tiz bir ses duyarken, kimi hastalar daha bas sesler duyarlar. Bu seslerin hangi seviyede ya da türde olduğu pek de önemli değildir. Çünkü hastalarda aynı miktarda konsantre olma ve duyma problemlerine neden olurlar. Bu yüzden de mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Kulak Çınlaması Nedenleri

Peki, kulaktaki sürekli çınlama neden olur? Hastalık, birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Kimi zaman işitme kaybına neden olabilecek hastalıkların var olması kulak çınlamasının yaşanması için yeterli olabilirken, kimi zaman da işitme kaybı yaratmayacak sistemik rahatsızlıklar tinnitusa sebep olabilir. Anemi ya da demir eksikliği gibi problemler de çınlamalara sebep olabilmektedir. Aynı şekilde B12 eksikliği ya da diyabet hastalığından kaynaklı olarak çınlamalar görülebilmektedir. Öte yandan tinnitus için yalnızca kulak problemleri yaşanıyor olmasına gerek yoktur. Vücutta gelişen çeşitli hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Yetişkinlik döneminde daha sık ortaya çıkabilen bu rahatsızlık, giderek artış gösterebilmektedir. Mesleki olarak fazla gürültülü ortamlarda ya da basınç değişimlerinin sık yaşandığı ortamlarda çalışan insanlarda da bu rahatsızlık sık görülebilmektedir. Çınlamalara neden olan diğer etkenler şunlardır:

 • Tıkaç kullanımı
 • Kulak iltihabı
 • Mesleki deformasyon
 • Kulak zarı delinmesi
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Beyin tümörleri
 • Yoğun stres
 • Kulak kemiği değişiklikleri
 • Meniere rahatsızlığı
 • Hormonal değişiklikler
 • Kansızlık
 • Travmalar
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Hormon değişiklikleri

Başlıca Belirtileri

Başkalarının duymadığı ve normalde var olmayan sesler duyulması, hastalığın başlıca belirtisidir. Hastaların bazılarında müzikal sesler duyduklarına dair şikayetler de olabilmektedir. Çınlamalara bağlı olarak psikolojik problemler oluşabilmektedir. Ancak tinnitus rahatsızlığının nedeni psikolojik değildir.

Bazı hastalarda belirtiler geceleri ya da aşırı sessiz ortamlarda kendisini göstermektedir. Aynı şekilde bazı hastalarda da günün bütün bölümünde yoğun olarak çınlama meydana gelir ve gündelik yaşamı alt üst edebilir. Buna, geçmeyen kulak çınlaması denir. Sol kulak çınlaması ve sağ kulak çınlaması ayrı ayrı yaşanabileceği gibi, birlikte de görülebilir. Öte yandan, çınlamalara neden olan bir kulak hastalığı varsa, bu hastalığın belirtileri de kendisini gösterir. Peki, kulaktan ses gelmesi hangi hastalığın belirtisidir? Birçok kulak hastalığı, kulak uğultusu yapabilmektedir. Bu yüzden kulaklarda uğultu şikayeti üzerine herhangi bir kulak hastalığının teşhisi konulamamaktadır.

Kulak Çınlaması Tedavisi

Tinnitus oldukça can sıkılı bir hastalık olabilmektedir. Hastalar aileleriyle ve sosyal çevreleriyle problemler yaşayabilirler. Çünkü hastalarda ciddi odaklanma problemleri oluşabilmektedir. Peki, kulak çınlamasına ne iyi gelir? Kulak çınlaması nasıl geçer? Hastalığın tedavisinde, tedavi gerektiren durumun tespiti oldukça zorlayıcı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, kulaktan ses gelmesi, kulakta yer alan bir sinir tümörüne bağlı olarak oluşabilir. Böyle durumlarda tümörün cerrahi yöntemlerle alınması, çınlamaların da ortadan kalkmasını sağlar. Aynı şekilde dış kulak yolu kiri gibi sebepler de kulak zonklaması yapabilir. Böyle durumlarda kulağın temizlenmesi gerekmektedir. Kulak temizleme işlemi KBB doktorları tarafından yapılmalıdır. Bilinçsizce kulak temizlenmesi, çeşitli kulak hastalıklarına neden olabilir.

Hastanın kulak uğuldaması şikayetinin nedeni bulunamamışsa, genel tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Örneğin hipertansiyon, kolesterol, B12, çinko eksikliği ve demir eksikliği gibi nedenlere bağlı olarak tinnitus rahatsızlığı oluşmuşsa, ilk olarak bu rahatsızlıkların tedavilerinin yapılması gerekir. Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz bölümü uzman hekimleri, tüm kulak hastalıklarının tedavilerini başarıyla uygulamaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sürekli kulak çınlaması psikolojik olabilir mi?

Bu çoğu hastada meydana gelebilir. Şiddetli kulak çınlaması olan hastaların %48 – %78’inde depresyon, kaygı ya da başka bir davranış bozukluğu görülmektedir.

Tinnitus kendiliğinden geçer mi?

Kulak çınlaması, nadiren de olsa ciddi bir sorun olabilir ancak kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Psikolojik kulak çınlaması nedir?

Kişilerin psikolojik bir problemi olmamasına rağmen, dışarıda var olmayan frekanstaki sesleri duyması olarak bilinir.

Tinnitus kalıcı mıdır?

Yüksek sesli bir konsere katılmak gibi kısa süreli sese maruz kalındığında, kulak çınlaması genellikle kendiliğinden kaybolur. Ancak yüksek sese uzun süreli maruz kalındığında kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

 

Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz – KBB Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.