sağlıklı kilo verme yolları deneyen kadın tartılıyor

Sağlıklı Kilo Verme Yolları

Sağlıklı kilo verme konusu gündeme geldiği zaman, ortaya çok fazla teori atılmaktadır. Bu teorilerden bir çoğu kilo vermeye yardımcı olsa da, sağlığa zarar verip vermedikleri tartışmaya açıktır. Avicenna Hastanesi uzman diyetisyenleri sağlıklı kilo vermenin yollarını anlattılar.

Sağlıklı Zayıflama

Günümüzün en büyük problemlerinden hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme, fazla kilo problemine yol açmaktadır. Fazla kilolara bağlı olarak diyabet, kolesterol, bağırsak ve mide hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları, kalp damar hastalıkları, insülin direnci, tiroid bozuklukları gibi rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Bu yüzden sağlıklı zayıflama ve kalıcı kilo verme günümüzde oldukça önemli konular haline gelmiştir. Peki, zayıflamanın en kolay yolu nedir? Genel olarak  sağlıklı kilo kaybı yöntemleri şunlardır:

 • Hareketli yaşam
 • Sağlıklı beslenme

Kişiye özel olarak hazırlanmış bir diyet listesi ve spor ikilisiyle kilo vermek oldukça basittir. Ancak verilen kiloların kalıcı olabilmesi için, bireyin beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekir. Bunun için de düzenli uygulanabilecek ve alışkanlık haline getirilecek sağlıklı kilo verme diyeti yapılmalıdır.

Sağlıklı Kilo Verme Süresi ve Aylık – Haftalık Miktarı

Zayıflamak için çabalayan insanların en merak ettikleri konulardan birisi de, bir insanın sağlıklı şekilde haftada maksimum verebileceği kilo miktarıdır. Peki, 1 haftada ne kadar kilo verilir? Genel sağlığı yerinde olan ve hem spor hem diyet yapan bir insanın haftada 1 kilo vermesi ideal görülmektedir. Ancak aşırı kilolu insanlarda haftada 3 kiloya kadar kayıp normal karşılanabilir. Bir diğer merak konusu da sağlıklı kilo verme ayda kaç kilo ile mümkündür sorusudur. Kişinin kilosuna ve genel sağlık durumuna göre değişkenlik gösterse de, ortalama 2 ile 6 kilo aralığı normal kabul edilir. Aşırı kilolu insanlar ayda 10 kiloya kadar yükselebilir.

En Sağlıklı Kilo Verme Diyeti

Hızlı ve sağlıklı kilo verme hem çok basit hem de çok zordur. Doğru besin dengesinin ayarlanabilmesi burada ayırt edici olmaktadır. Sağlıklı kilo vermek için hazırlanan bir beslenme programında karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller kişiye özel olarak ayarlanmalı ve kişinin günlük kalori ihtiyacı karşılanabilmelidir.

Eğer amaçlanan sağlıklı şekilde kilo vermekse, diyet listesi içerisindeki besin çeşitliliğinin yüksek olması çok önemlidir. Böylece kişi hem tüm besinlerden tüketmeye devam eder hem de diyet tek besin türü odaklı olmadığı için sıkıcı olmaz. İnsanların büyük bölümünün diyeti bırakma nedeni, beslenme düzeninin sıkıcı olmasıdır.

Öte yandan bir diyet listesi hazırlanırken, kişinin cinsiyeti, yaşı, maddi durumu, o güne kadarki beslenme alışkanlıkları ve iş yaşamındaki çalışma durumu tümüyle dikkate alınmalıdır. Ayrıca diyet listesinde verilen yiyeceklerin kolay ve hızlı hazırlanabilir olması da çok önemlidir.

Sağlıklı Kilo Vermenin Temel Noktaları

Kilo vermek için spora ve iyi bir beslenme programına ihtiyaç olsa da, kalıcı kilo vermenin temel noktaları unutulmamalıdır. Diyet listeleri kişiye özel olarak değişiklik gösterirken, sağlığı koruyarak zayıflamanın temel noktaları herkes için sabittir. Kalıcı kilo vermenin temel prensipleri genel olarak şunlardır:

 • Bol bol su için
 • Doğal olduğuna inandığınız besinleri tüketin
 • Kaliteli karbonhidratları tüketmeye çalışın
 • Yağı tamamen hayatınızdan çıkartmayın. Sağlıklı yağlar tüketin
 • Protein ağırlıklı beslenmekten korkmayın
 • Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamayın
 • Egzersizi hayatınızdan eksik etmeyin
 • Güneş battıktan sonra bir şeyler yemeyi bırakın
 • Günde en az 7 saat uyuduğunuzdan emin olun
 • Yemeklerini kendiniz hazırlamaya çalışın
 • Kendinize ait bir yemek günlüğü tutun

Yukarıda yer alan yöntemleri uygulayarak, emzirirken sağlıklı kilo verme dahi mümkündür. Fazla kilo kayıpları sonrası bazı istenmeyen estetik görünümlerle karşılaşılabilir. Kilo verme sonrası sarma ameliyatı yazımızdan, aşırı kilo kaybı sonrası ettik görünüm ameliyatını inceleyebilirsiniz. Avicenna Hastanesi uzman diyetisyenlerinin oluşturduğu kişiye özel diyet listeleriyle sağlıklı zayıflamak mümkündür.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Aç kalarak kilo vermek doğru mu?

Aç kalarak kilo verme yöntemi, sağlığınız için oldukça zararlı durumlardan biridir. Vücudu besinsiz bırakmak, sonradan yenlen yemeklerin ya olarak depolanmasına neden olacaktır. Verdiğinizi sandığınız kiloları daha zor gidecek şekilde geri almanıza neden olabilir. Aynı zamanda psikolojik olarak etkileri nedeniyle, sonrasında aşırı yemek yeme isteğiyle karşılaşabilirsiniz.

Sağlıklı kilo verme için nasıl beslenilmeli?

Sağlıklı kilo kaybı için, vücudumuzun günlük ihtiyacı olan karbonhidrat ve protein miktarını dengeli şekilde almanız önemlidir. Sağlıklı öğünlerle porsiyonları küçülterek, zaman içerisinde yavaş ancak sağlıklı kilo kayıpları hedeflenmeli.

 

Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Doktorları

Beslenme ve diyetetik bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.