Kulak Tıkanıklığı: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak tıkanıklığı muayenesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İşitme duyusunu bir hayli düşüren geçici bir hastalık olan kulak tıkanıklığı, basınç değişimi, duş kulak iltihabı ve üst solunum yolu enfeksiyonu gibi sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Kısa bir sürede kendiliğinden geçme özelliği olsa da, kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Ancak bir haftadan daha fazla süren bir tıkanıklık söz konusu ise, başka hastalıkların habercisi olabilir. Peki kulak tıkanıklığı nedir? Kulak tıkanıklığı neden olur? Kulak tıkanıklığı nasıl geçer? Hepsi ve daha fazlasının yanıtına Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kulak Tıkanıklığı Nedir?

Günlük hayatta sık sık karşılaşılan bir durum olan bu rahatsızlık, genellikle tek kulakta ortaya çıkar. Ancak her iki kulakta da meydana gelebilir. Tıkanıklık, dışarıdaki ses dalgalarının, işitme kanalına doğru bir şekilde iletilememesinden kaynaklanır. Kulak, dış, orta ve iç olmak üzere 3 bölümden oluşur. Dış kulak, ses dalgalarının ilk toplandığı kısımdır ve burada toplanan ses dalgaları işitme kanalına geçer. Bu ses dalgaları, kulak zarı olarak bir titreşime dönüştürülür.

Orta kulakta işlenen titreşimler, iç kulakta işitme siniri yoluyla beyne gider. Ses dalgalarının bu işlemlerden geçerek beyne ulaşması sonucunda duyum meydana gelir. Dış kulaktan iç kulağa kadar olan kanalda fonksiyon bozukluğunun ortaya çıkması sonucunda ise kulak tıkanıklığı oluşur. İşitme seviyesinin düşmesi ve kulakta dolgunluk hissi vermesi gibi belirtileri olan bu hastalık, önemsenmez ve önemsenmediği süre boyunca da tedavisi gecikir.

Belirtileri

 • Kulakta basınç ve dolgunluk hissi
 • Hafif işitme kaybı
 • Baş dönmesi
 • Denge kaybı
 • Kulakta ağrı
 • Kulak akıntısı
 • Kulak çınlaması
 • Sesleri boğuk duyma ve buna bağlı olarak yüksek sesle konuşma
 • Burun ya da geniz akıntısı
 • Çene hareketleri ile beraber kulak bölgesinde hassasiyet
 • Kulak bölgesinde şişlik ve kızarıklık

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

 • Buşon
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Sinüzit
 • Alerjik rinit
 • Kulakta su toplaması
 • Sigara
 • Orta kulak enfeksiyonu
 • Seröz otitis media
 • Akut otitis media
 • Basınç değişiklikleri
 • Dış kulak enfeksiyonları
 • Yabancı cisim
 • Meniere hastalığı
 • Kolesteatoma
 • Akustik nörinom
 • Çene eklemi rahatsızlıkları
 • Nazofarenkste tümör oluşumu
 • Kulak zarı hasarı

Kulak Tıkanıklığı Tanısı

Öncelikle kişi, sağlık geçmişini eksiksiz bir şekilde doktoruna anlatması gerekmektedir. Tanı ve tedavinin planlanması bakımından bu kısım büyük önem taşır. Tıkanıklık dışında hastada baş dönmesi, ağrı, çınlama ve akıntı gibi problemler varsa, bazı işitme testleri istenebilir. Muayene ve testlerin sonucunda kulak tıkanıklığı tanısı konulabilir.

Kulak Tıkanıklığı Tedavisi

Basınç değişimi gibi basit bir nedenden ortaya çıkabilen tıkanıklık, aynı zamanda ciddi sağlık problemleri sebebiyle de meydana gelebilir. Tıkanıklıkta kurtulmak için bazı durumlarda östaki borusunun rahatlatılması yeterlidir. Sakız çiğneme, yutkunma ve esneme gibi yöntemler sayesinde basıncın östaki borusundaki etkisi kalkar. Ancak bu tıkanıklığa akıntı, denge kaybı veya ağrı gibi belirtiler eşlik ediyorsa, rahatsızlığı ortadan kaldırmak adına direkt doktora görünmek daha faydalı olacaktır. Bunun dışında tedavi de antibiyotik gibi birtakım ilaçlar ve damlalar da kullanılır. Kulak tıkanıklığı damla ilacı sayesinde de birçok düzelme meydana gelir.

Kulak Tıkanıklığı Ameliyatı

Eğer yukarıda bahsettiğimiz medikal tedaviler yeterli olmazsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Östaki borusunun manevralar ile açılamadığı durumlarda, kulak zarı deformasyonu ya da tümör kaynaklı tıkanıklık durumlarında, cerrahi müdahale yapılır.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir ya da kulak tıkanıklığı nasıl açılır diye merak edenlere, genel olarak östaki borusunun rahatlatılması yeterlidir cevabını verebiliriz. Çünkü bu sayede orta kulak basıncı dış ortam basıncı ile eşitlenir ve bu da yeterli bir durumdur. Östaki borusunu rahatlatmak için ise, su içmek, yutkunmak, bir parça şeker emmek, esnemek ya da sakız çiğnemek gibi faaliyetlerde bulunulur. Bu faaliyetlerin ardından pıt sesi duyulur ve böylece tıkanıklık açılır.

Bunun dışında derin bir nefes aldıktan sonra nefesi burundan yavaşça vermek ve bu işlem sırasında burnu elle kapatmakta işe yarayan eylemlerden biridir. Aynı zamanda sıcak su buharını solumak, sıvı alımını artırmak ve sıcak duş almak gibi faaliyetlerde işe yarar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kulak tıkanıklığına ne iyi gelmez?

Hassas bir organ olduğu için kulak karıştırma çubuğu ile direkt olarak kulak karıştırılmamalıdır. Çünkü kulak zarında yırtılmaya yol açabilir.

Kulak tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur?

Genelde kendiliğinden geçer ve ek bir hastalık olmadığı takdirde tedaviye de ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı hastalıklardan dolayı meydana gelmişse, daha da kötüye gitmemesi adına mutlaka tedavi edilmelidir.

Tıkanan kulak evde nasıl açılır?

Özellikle kulak kiri durumlarında, kulağa birkaç damla zeytinyağı ya da mineral yağ damlatarak bu bölgeyi yumuşatabilirsiniz. Kulak kiri temizleme kitleri ile yumuşayan kulak kirlerini çıkarabilirsiniz. Ancak bu işlemi yine de doktorun tavsiyesi olmadan denemeyin.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣