Kulak Uğultusu Neden Olur?

Kulak Uğultusu Neden Olur? - kulağı uğuldayan bir adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bazen tek kulakta bazen ise her iki kulakta da hissedilen kulak uğultusu veya çınlama; kulak içi bazı ihtihaplar ve tıkanıklıklar sebebi ile olabilir. Diğer taraftan bazı kişilerde ise bir takım ciddi hastalıklardan kaynaklı olarak bu durum yaşanmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Kulak Uğultusu Neden Olur?” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kulak Uğuldaması Nedir?

Kulak uğultusu bir basınç hissi ile ortaya çıkar ve kulak içinde bir basınç beraberinde uğultu benzeri sesler duyulmaktadır. Çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Genellikle altında kulak ile ilgili veya başka hastalıklarla ilgili ciddi bir sebep yatar. Özellikle geceleri artış gösterebilir. Kulak uğuldaması oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Bu durum hastalar tarafından; rüzgar sesi, dalga sesi, motor sesi gibi seslere benzetilmektedir. Bu durum kesinlikle başlı başına bir hastalık değildir. Vücutta veya kulakta oluşan bazı hastalıkların bir belirtisidir.

Kulak Uğultusu Neden Olur?

Bazen kulak ve kulak yolu kirleri ve iltihabı kulak uğultusuna sebep olabilir. Diğer taraftan kulakta oluşan tıkanıklıklar da bu durumun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bazı durumlarda ise özellikle çok ciddi hastalıklar sebebi ile kulak uğuldaması yaşanabilir.

Kulak uğultusu, çınlama şeklinde de olabilir. İç kulakta bulunan koklea adlı organ sebebi ile ortaya çıkar. Sigara kullanımı, aşırı alkol kullanımı, şeker ve tuzun fazla tüketilmesi, uzun süren susuzluk veya açlık, aşırı kafein, uykusuzluk, uzun süre yüksek sese maruz kalmak ve banyo sırasında kulağa su kaçması gibi durumlarda ortaya çıkabilen bu durum şu rahatsızlıklara bağlı olarak da yaşanabilir.

 • Orta- iç- dış kulak iltihabı

 • Dış kulak yolunu tıkayan kulak kiri

 • Orta kulak, iç kulak tümörleri

 • Orta kulaktaki işitmeyi sağlayan kemikçiklerde kireçlenme

 • Meniere hastalığı

 • Kulak zarı yırtılması

 • Kulak sinirlerine zarar veren beyin hastalıkları

 • Vestibüler nörit

 • Denge siniri tümörleri

 • Yüksek tansiyon

 • Yüksek kolesterol

 • Kansızlık

 • Şeker hastalığı

 • Tiroid bezi hastalıkları

 • Alerjik hastalıklar

 • Boyun damarlarında daralma

 • Boyun fıtığı

 • Baş ve boyun kistleri

 • Boyun düzleşmesi

 • Boyun enfeksiyonları

Kulak Uğultusu, Çınlaması Tedavisi

Kulak uğultusu sorunu yaşayan biri mutlaka bir KBB uzmanına başvurmalıdır. Uğultu kulak ile ilgili ortaya çıkıyorsa KBB doktoru bunun tedavisi için gerekeni yapacaktır. Fakat kulak uğultusu kulak ile ilgili bir sorundan kaynaklanmıyorsa farklı branşlara yönlendirme yapılmaktadır. Uğultunun neden kaynaklandığı teşhis edildiğinde kişiye en uygun tedavi planı oluşturulmaktadır. Bunun yanı sıra tedavi, uğultunun neden kaynaklandığına göre değişiklik göstermektedir. Bilinmelidir ki kulak uğultusu en basit hali ile kulak ile ilgili bir takım sorunlar sebebi ile ortaya çıkar. Fakat tedavi edilmediği takdirde bu bile risk oluşturur. Bu sebeple bu sorunu yaşayan kişi hemen bir doktora danışmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Geçmeyen kulak uğultusu?

Kulak uğultusu geçmediği taktirde ciddi bir rahatsızlığa bağlı olabilir. Bu sebeple bu sorunu yaşayan birinin mutlaka bir doktora danışması gerekmektedir.

Tek kulakta uğultu?

Tek kulakta uğultu yaşanması durumu, kulak iltihabı veya tıkanıklığı sebebi ile olabildiği gibi; beyin ile ilgili bazı hastalıklar veya boyun damarlarında bir sorun sebebi ile de olabilmektedir?

Kulak uğultusuna ne iyi gelir?

Kulak içine su kaçması durumundan sonra oluşmuşsa, kaçan suyun boşaltılması ile bu durum ortadan kalkar. Fakat bunun dışında bir sebepten dolayı oluşan kulak uğultusu doktor kontrolü gerektirir. Neden kaynaklandığı tespit edildikten sonra tedavisi yapılmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣