Maryland Diş Köprüsü Nedir?

Maryland Diş Köprüsü Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Maryland Diş Köprüsü, tam anlamıyla eksik dişlerin yerine konulması için kullanılan bir diş protezi türüdür. Klasik ve geleneksel köprülerden farklıdır. Maryland köprüsü diğer köprülerden farklı olarak dişlerin yan taraflarına yapıştırılan metal veya porselen kanatlarla sabitlenmektedir. Bu kanatlar duruma göre metal veya porselen maddelerden yapılmaktadır. Bu yapılan kanatlar doğal dişlerin arkasına veya önüne yapıştırılarak eksik dişin yerini doldurmaktadır.

Maryland Diş Köprüsü Nedir?

Maryland Diş Köprüsü, son yıllarda sıklıkla tercih edilen, diş hekimliğinde eksik olan dişlerin yerine konulması için kullanılan minimal invaziv bir tedavi yöntemidir. Geleneksel ve klasik köprülerden farklı bir yönü vardır. Klasik köprülerden farklı olarak, bu diş köprüsü, dişlerin büyük bir kısmının traşlanmasını gerektirmez. Aynı zamanda doğal diş yapısının korunmasına sağlamaktadır. Bu diş köprüsü türü, eksik dişin her iki yanındaki sağlıklı dişlere metal veya porselen kanatlar yardımıyla yapıştırılan bir dişten oluşmaktadır. Bu yapay ve güçlü bir diştir. Eksik dişlerin yerine geçerek estetik ve fonksiyonel açıdan etkili olan bu çözüm olmuştur. Aynı zamanda kişinin diş sağlığını ve gülüş estetiğini koruma amacı taşımaktadır. Ayrıca her dental köprüde olduğu gibi bu köprü türünün de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Herkes için de uygun bir yöntem değildir.

Bu nedenle bir diş hekimi ile görüşmek oldukça önemlidir. Bununla birlikte köprüsünün uzun ömürlü olması için düzenli diş bakımı oldukça önem taşımaktadır. Günde en az iki kez dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve düzenli diş hekimi kontrollerine gitmek gereklidir. Bu sayede köprünün ve doğal dişlerin sağlığını korunarak köprünün uzun ömürlü olması sağlanmaktadır.

Maryland Köprülerinin Avantajları

 • Maryland diş köprüsü, klasik köprülere nazaran daha az diş hazırlığı gerektirmesi,
 • Bu köprüler genellikle porselenden yapılarak doğal diş rengine uygun şekilde tasarlanmaktadır,
 • İşlem sürecinin daha hızlı ve hastalar için daha konforlu olması,
 • İşlem sonrası hassasiyetin azalmasını sağlaması,
 • Maliyet açısından diğer köprülere göre daha az maliyetlidir,
 • Bu köprünün bakımı oldukça basittir ve düzenli bakım yapıldığında uzun ömürlüdür.

Dezavantajları Nelerdir?

 • Maryland diş Köprüsü klasik köprülere göre daha az dayanıklı olabilmektedir,
 • Sert besinler ısırıldığında veya dişlerin aşırı kullanıldığı durumlarda kırılabilmektedir,
 • Kanatların yapıştığı diş yüzeylerinde zamanla yapışma sorunları ortaya çıkabilmektedir,
 • Zamanla diş eti çekilmesi veya enfeksiyonlar oluşabilmektedir.

Maryland Diş Köprüsü Bakımı Nasıl Olmalı?

Maryland Diş Köprüsü, temizliği oldukça önemlidir. Bu köprü de dahil olmak üzere tüm dişlerin günde en az iki kez fırçalanması gerekmektedir. Ağız hijyenini korumak diş fırçalamak oldukça önemlidir. Aynı zamanda Maryland köprüsünün etrafında plak ve bakteri birikimini önlemek içinde diş fırçalamak gereklidir. Diş ve köprü nasıl fırçalanmalı konusuna gelirsek, yumuşak kıllı bir diş fırçası yardımıyla köprünün etrafındaki dişleri ve köprüyü nazikçe fırçalamak yeterlidir. Bununla birlikle florlu diş macunu kullanmak daha iyi bir seçenek olacaktır. Aynı zamanda yemeklerden sonra köprüsünün altında ve etrafında biriken yiyecek parçalarını ve plağı temizlemek için diş ipi kullanmak gereklidir. Bununla birlikte düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gitmek ve köprünün durumunu izlemek oldukça önemlidir. Çünkü diş hekimi, köprünün ve genel ağız sağlığı kontrolünü yaparak eğer gerekirse profesyonel temizlik işlemleri uygulayacaktır. Genellikle her altı ayda bir diş hekimi kontrolü önerilmektedir. Ancak bu durum kişiden kişiye de değişiklik gösterebilir.

Maryland Diş Köprüsü Nasıl Uygulanır?

İlk olarak diş hekimi tarafından eksik dişi ve çevre dişleri değerlendirilerek uygun tedavi seçeneklerini belirlenmektedir. Muayene sırasında, doktor dijital röntgenler ve diş izlenimleri alabilir. Muayene ve bazı röntgenler sonrasında doktor, eksik dişin, komşu dişlerin ve diş etlerinin ölçülerini alacaktır. Sonrasında alınan ölçüler laboratuvara gönderilerek kişiye özel olarak Maryland Köprüsü hazırlanacaktır. Maryland diş Köprüsü, hazır olduğunda diş hekimi tarafından eksik dişin yerine yerleştirilmektedir. Köprü, komşu dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılan metal veya porselen kanatlar yardımıyla sabitlenmesi sağlanmaktadır. Uygun bir yapıştırıcı kullanılarak köprü dişler üzerine sabitlenerek doktor tarafından son kontroller ve incelemeler yapılmaktadır.

Maryland Diş Köprüsü Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Özellikle ön dişlerdeki tek bir diş eksikliği var ise,
 • Tam olarak gelişmemiş veya büyüme potansiyeli olan genç hastalarda,
 • Dişlerin arka yüzeyinde ki eksik dişler nedeniyle estetik kaygılar yaşayan kişilerde,
 • İmplant uygulaması için yeterli kemik yapısına sahip olmayan kişilerde,
 • Minimal düzeyde diş hazırlığı isteyen kişilerde Maryland Diş Köprüsü uygulanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Maryland Diş Köprüsü Ağrılı Bir İşlem midir?

Bu köprü uygulaması genellikle minimal invaziv bir işlemdir ve ağrı hissi minimal düzeydedir. Ancak diş hekimleri gerektiği zaman hastaya lokal anestezi uygulayabilmektedir. Bu sayede kişi işlem sırasında herhangi acı veya ağrı hissetmez.

Diş Köprüsü Çeşitleri Nelerdir?

Geleneksel diş köprüsü, Kantilever diş köprüsü ve Maryland Diş Köprüsü olmak üzere kendi aralarında üçe ayrılmaktadır. Ancak her birinin kendine göre işlevi ve faydaları bulunmaktadır.

Diş Köprüsü Fiyatları 2024

Diş köprüsü işlemleri için net bir fiyat vermek doğru değildir. Çünkü bu işlem yapılan kuruma, kullanılan malzemeye, köprü türüne ve işlemi uygulayan diş hekime bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣