Masseter Botoksu (Çene Botoksu)

Masseter Botoksu (Çene Botoksu)

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Çene bölgesinde bulunan kaslara masseter adı verilmektedir. Bu kaslar, diş sıkma, sert yiyecekler tüketme gibi durumlar nedeniyle aşırı çalışıp büyüyebiliyorlar. Hem sağlık hem de estetik görünüm açısından bu durum kişiyi rahatsız edebilmektedir. Böyle durumlarda çene botoksu olarak da bilinen masseter botoksu kişiler için en ideal yöntem olmaktadır.

Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Nedir?

Masseter kası, oldukça büyük ve güçlü bir kastır. Bu kasın aşırı çalışması kişiyi rahatsız edebilecek şekilde büyümesine neden olmaktadır. Masseter büyümesi diğer adıyla masseter hipertrofisi diş sıkma veya gıcırdatmaya bağlı olarak gelişebilmektedir. Bununla birlikte sert yiyecekler tüketmeye ve sakız çiğnemeye bağlı olarak da gelişebilmektedir. Masseter botoksu ise çene kasların fazla çalışması nedeniyle oluşan durumun botoks yardımıyla azaltılması ve kas kasılmalarının engellenmesi amaçlanmaktadır. Çene botoksu çoğunlukla dişlerde ağrıya neden olan dış sıkma yani bruksizm tedavisinde sıkça kullanılan etkili bir uygulamadır. Masseter kasının büyümesi çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Kişileri günlük yaşamlarında ve estetik görünüm açısından rahatsız eden bu durum çene botoksu ile kolaylıkla ortadan kaldırılmaktadır.

Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Neden Yapılır?

Çene kaslarının büyümesi, sağlık açısından ciddi bir sorun teşkil etmez. Ancak estetik görünüm açısından kişiyi rahatsız edebilmektedir. Zira bu tip durumlarda çene yanlara doğru genişlediğinden dolayı simetrik olmayan, keskin bir görüntü oluşmaktadır. Gün içerisinde diş sıkma, gıcırdatma veya sert yiyecekler tüketme gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu gibi durumlarda çene botoksu kişiler için en pratik ve etkili yöntem olmaktadır. Kişiler tarafından sıkça tercih edilen bu yöntem oldukça güvenilir ve etkili bir uygulamadır.

Masseter Botoksunun Faydaları Nelerdir?

 • Cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz,
 • Oldukça güvenilir ve başarılı bir yöntemdir,
 • Diş sıkma ve gıcırdatma sorunları için en etkili yöntemdir,
 • Daha simetrik ve oval yüz yapısına kavuşulmaktadır,
 • İşlem sonrasında iyileşme döneminde herhangi ağrı hissedilmemektedir,
 • İşlem sırasında herhangi ağrı hissedilmemektedir,
 • Cerrahi bir müdahale gerektirmediğinden dolayı kişi işlemden sonra hemen günlük yaşamına devam edebilmektedir,
 • Oldukça kısa süreli bir işlemdir,

Kimler Masseter Botoksu Yaptırabilir?

Çene şeklinden memnun olmayan yetişkinler bu işlemi gönül rahatlığıyla yaptırabilmektedir. Bununla birlikte diş sıkma(bruksizm), diş gıcırdatma gibi sorunlar var ise çene botoksu en etkili yöntem olabilmektedir. Uygulamaya herhangi bir sorun teşkil edecek rahatsızlığı yoksa kişi nu işlemi tercih edebilmektedir. Ancak hamile veya hala emzirme döneminde olan kadınlar için bu işlem önerilmemektedir. Bununla birlikte botoks uygulamasına alerjisi olan yada genel sağlık durumu elverişli olmayan kişiler de bu işlemi yaptırmamalıdır. Bu nedenle işlem öncesinde uzman bir doktor ile görüşülmesi oldukça önemlidir.

Masseter Botoksu Nasıl Yapılır?

Çene botoksu işleminden önce kişi uzman doktor tarafından muayene edilmektedir. Kişinin çene botoksu için uygun aday olup olmadığı belirlenmektedir. Eğer sağlık durumu bu işlem için elverişli ise uygulamaya başlanmaktadır. İşlem öncesinde bölgeye anestezik krem uygulanmaktadır. Böylelikle kişi işlem sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmemesi sağlanmaktadır. Botulinum toksini küçük enjektörlerle direkt olarak masseter kasına enjekte edilmektedir. Bu işlem ortalama 5-10 dakika sürmektedir. İşlemden hemen sonra kişi günlük yaşamına hemen geri dönebilmektedir. Botoks işlemi 7. günde etkisini göstermeye başlamaktadır. Diğer botoks uygulamaları nda olduğu gibi 4 ila 7 ay kadar da etkisi devam etmektedir.

Çene Botoksundan (Masseter Botoksu) sonra nelere dikkat etmek gerekir?

 • İşlemden sonraki bir kaç saat kasları zorlamamak için sert yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Botoks enjeksiyonu yapılan bölgeye bir kaç gün makyaj yapılmamalıdır,
 • Uygulama sonrası ilk 24 saat işlem gören bölge ovulmamalıdır,
 • İşlem sonrası hamam, sauna gibi nemli ve sıcak ortamlara gidilmemelidir,
 • uygulama yapıldığı gün içerisinde duş alınmamalıdır,
 • Uygulama sonrası 3-4 saat yatılmamalı, dik durulmalı ve özellikle öne eğilme gibi hareketlerden kaçınılmalıdır,
 • İşlemden sonraki iki gün alkol alınmamalıdır,
 • İşlemin yapıldığı gün egzersiz yapılmamalı, havuz ve denize girilmemelidir,

Sık Sorulan Sorular

İşlemin Ne Sıklıkla Tekrarlanması Gerekir?

Masseter botoksundan sonra çoğunlukla ek bir seans gerektirmez tek seansta tamamlanan bir işlemdir. Ancak gerekli kontroller yapıldıktan sonra ihtiyaç duyulursa 6 ayda bir tekrar işlem yapılmaktadır.

Tedaviden Sonra Herhangi Bir Ağrı Yaşanır mı?

Her botoks uygulamasında olduğu gibi bu işlem sonrasında da herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Oldukça pratik ve güvenilir bir işlemdir.

Uygulamanın Ardından Yemek Yediğimiz Zamanlarda Ağrı Hissedilir mi?

Masseter botoks işleminden sonra yiyecek veya içecek tükettiğimizde herhangi bir ağrı oluşmamaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣